KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Drugi Dani hrvatskih kobasica: devet šampiona i tri nova viteza

Hrvatska kuća kobasica odnosno Hiža od klobasic u Svetom Petru u Šumi ugostila je svečanost dodjele šampionskih odličja na drugim Danima hrvatskih kobasica i salama. Tjedan ranije na istom mjesto ocjenjivana su 123 uzorka u osam kategorija, a najbolji proizvod u svakoj kategoriji proglašen je šampionom. To su, redom: u kategoriji istarske kobasice Milan Udovičić odnosno Žminjski gušti iz Žminja; u kategoriji istarske kosnice OPG Franjul iz Svetog Petra u Šumi; u kategoriji slavonske kobasice OPG Milorad Stojković iz Jagodnjaka; u kategoriji kulenove seke tvrtka Belje iz Belog Manastira i mesnica As iz Županje (dvije najbolje kulenove seke dobile su jednak broj bodova pa odatle u ovoj kategoriji dva šampiona); u kategoriji kobasica od divljači tvrtka Histris iz Svetog Petra u Šumi, za salamu od jelena s tartufima; u kategoriji salama i salamina tvrtka Premes Mladena Dujmovića iz Kringe, za istarski salamin; u kategoriji specifičnih kobasica odnosno kobasica s dodacima ponovno tvrtka Histris iz Svetog Petra u Šumi, za istarsku kobasicu s tartufima, te u novouvedenoj kategoriji „S klobasicom u EU” u koju su svrstani internacionalni tipovi kobasica ali domaćih proizvođača, pršutana Jelenić iz Svetog Petra u Šumi za kobasicu s čilijem Uganj.

Svečanost u Hrvatskoj kući kobasica
Izložba i degustacija šampionskih kobasica i salama

Svi su se šampioni odazvali svečanosti u Hiži od klobasic, osim mesnice As iz Županje, a ugodno iznenađenje doživjeli su predstavnici tvrtke Histris iz Svetog Petra u Šumi: povrh dva osvojena šampionska naslova, njima je pripalo i novouvedeno priznanje Dana hrvatskih kobasica i salama, prijelazna „štafeta” odnosno pehar za najbolje ocijenjeni proizvod, njihovu salamu od jelena s tartufima koja je dobila 57,64 od mogućih 60 bodova. Uz sajam S klobasicom u Europu, organizator ovog ocjenjivanja je i ESSIK, Europski savez salamera i kobasičara, a u ocjenjivanju je sudjelovalo 16 senzornih analitičara iz Hrvatske i Slovenije. Predsjednik povjerenstva bio je Mario Bratulić, a njegov zamjenik Dubravko Viduč.

Dvostruki šampioni i prvi dobitnici prijelaznog pehara za najbolje ocijenjenu kobasicu: tim tvrtke Histris

U uvodnom dijelu svečanosti nazočnima su se obratili pročelnik za poljoprivredu Istarske županije Ezio Pinzan, predsjednik Udruge proizvođača istarskog pršuta i drugih tradicijskih proizvoda od svinjskog mesa Paolo Jelenić, saborski zastupnik Anton Kliman, Zdravko Barać iz Ministarstva poljoprivrede te načelnik općine Konavle Božo Lasić. Govornici i uzvanici su odreda bili puni hvale kako spram nagrađenih i ocjenjivanih proizvoda, tako i spram domaćina, općine Sveti Petar u Šumi i njezinog načelnika Marija Bratulića, i manifestacija kojima Supetarci njeguju i promiču istarsku baštinu.

Šampioni, domaćini i uzvanici

Svakako treba zabilježiti pohvale ocjenjivanim proizvodima i iz godine u godinu rastućoj kvaliteti, što se vidi i po broju uzoraka i po osvojenim odličjima. Lani je na Danima hrvatskih kobasica ocjenjivano 77 uzoraka dok ih je ove godine bilo 123; lani je dodijeljeno osam šampionskih naslova, 60 zlatnih medalja i 9 srebrnih, dok ove godine imamo devet šampiona, 64 zlatne medalje, 47 srebrnih i tri brončane.

Na ocjenjivanju za druge Dane hrvatskih kobasica i salama konkurencija je zapravo bila međunarodna, jer su pored hrvatskih kobasica ocjenjivane i one iz Slovenije te Bosne i Hercegovine. Među kobasicama i salamama hrvatskih proizvođača, osim onih iz Istre ocjenjivani su i proizvodi iz Slavonije, Međimurja, te riječkog, samoborskog i križevačkog područja. Ove je godine izostala Dalmacija, iz koje su prijašnjih godina dolazili uzorci na ocjenjivanje. Ocjenjivačke kategorije su jasno precizirane, a kako su neki proizvođači počeli eksperimentirati s internacionalnim tipovima kobasica i salama, takvih se skupio dovoljan broj za formiranje nove, osme kategorije nazvane „S klobasicom u EU”. To što su u šest od osam ocjenjivačkih kategorija šampioni proizvođači iz Istre nije rezultat protekcionizma, jer kobasice su ocjenjivane na slijepo odnosno bez saznanja tko je proizvođač kušanog uzorka, već pokazuje kako su istarski proizvođači stasali do zavidne kvalitete, ali i do šarolike širine svojih proizvodnih asortimana kojima osluškuju i testiraju ukuse tržišta.

Statistike kažu da se na proizvodnju kobasica u Hrvatskoj potroši razmjerno više mesa nego na proizvodnju pršuta, a s obzirom na sezonalnost kobasice na trgovinskom, ugostiteljskom i turističkom tržištu zauzimaju sasvim drugu nišu nego pršuti, pa veseli porast broja proizvođača u Istri, kao i broja i raznolikosti njihovih proizvoda.

Supetarski načelnik Mario Bratulić iznio je uzvanicima drugih Dana hrvatskih kobasica i salama i jednu izvanrednu novost: uz supetarsku Hrvatsku kuću kobasica sagradit će se i „kobasičarski inkubator”, kompleks s više manjih proizvodnih jedinica gdje će se moći okušati i kobasičarskim umijećima učiti početnici u ovome poslu.

Ceremonija proglašenja novih vitezova od klobasic
Novi vitezovi od klobasic: Milan Udovičić, Mladen Dujmović i Luka Jelenić

Svečanost je začinjena i prigodnom ceremonijom proglašavanja novih Vitezova od klobasic. U ovaj neformalni međunarodni red poznavatelja i promicatelja kobasica kao gastronomske delicije i kulturne vrednote primljeni su Mladen Dujmović iz Kringe te Luka Jelenić i Milan Udovičić iz Žminja. Vitezovi od klobasic sada imaju 21 člana iz više država, a među njima su i tri dame odnosno „gospe od klobasic”.

Na kraju ove lijepe i ukusne svečanosti svima je upućen poziv na sljedeće „normalno” izdanje sajma S klobasicom u Europu, koji će se u Svetom Petru u Šumi održati 14. i 15. svibnja.

Davor ŠIŠOVIĆ