KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Dvadeset i prva Martinja u vinariji Matijašić

Već dvadeset i prvi put, a već drugi put zbog korone u skromnijem izdanju bez publike i bez zabavnog programa, u vinariji Darka Matijašića u zaselku Pekasi u Zamaskom Dolu obilježena je Martinja, blagdan za ovaj kraj značajan i po tome što je Sveti Martin titular župne crkve u Zamasku, ali i po tome što se na Martinju odvajkada u ovome kraju kušalo mlado vino, obilazilo konobe i okupljalo na večernjim druženjima u domovima ovdašnjih vinara. Otkako je obitelj Matijašić prije više od dva desetljeća na svom imanju otvorila agroturizam, a i obiteljska je vinarija u tom vremenu znatno poboljšana i unaprijeđena, u Pekasima se Martinja počela obilježavati i na moderniji način, uobičajeniji u krajevima preko Učke nego u Istri, naime ceremonijom krštenja mošta i njegova „pretvaranja” u vino.

Kako korona nakon ljetnog zatišja ponovno hara, martinjsko slavlje na imanju obitelji Matiijašić održano je bez publike, u krugu obitelji i susjeda, novinara i tek nekoliko uzvanika. Program je otvoren Matijašićevim predstavljanjem imanja i obiteljske vinarije, kojima on upravlja uz svesrdnu pomoć supruge Tamare, te sinova Viktora, Denisa, Vinka i Martina, i rezimeom ovogodišnje berbe. U vinogradima obitelji Matijašić, terasasto rasprostrtima po okolnim strmim brdima, na 6,8 hektara uzgajaju se malvazija, muškat bijeli, chardonnay, cabernet sauvignon, teran, vranac i crni pinot, od kojih nastaju poznata malvazija Kraljica (a manje je poznato da taj naziv vina potječe od naziva parcele na kojoj raste malvazija), još poznatija crna kupaža Kapitalac (od terana, vranca i crnog pinota), te monosortna vina cabernet sauvignon i poluslatki muškat bijeli. Matijašić je vrlo zadovoljan rezultatima ovogodišnje berbe, a godina je klimatski, optimalnom količinom padalina i osunčanosti, pogodovala razvoju lijepog i zdravog grožđa. Mlada vina već su pretočena, pa ih se moglo i kušati, otkrivajući u malvaziji naznake njenih budućih tipičnih sortnih aroma, u muškatu ispod još uvijek izražene slatkoće mladoga vina zapažati ugodne okuse grožđa muškata po kojima je ovo vino tipično, u cabernet sauvignonu prepoznavati tragove budućih voćnih aroma, i u mladome Kapitalcu slutiti slojeve koje pojedina sorta daje ove ovoj zanimljivoj kupaži.

Na svečanosti kod Matijašićevih je i pomoćnik pročelnika županijskog Odjela za poljoprivredu Gracijano Prekalj odao priznanje ovoj obitelji na cjelogodišnjem trudu u čijim plodovima mogu uživati gosti ovog agroturizma i vinarije, ali i na njihovoj ustrajnosti u održavanju ekološke proizvodnje, što Istarska županija posebno podržava.

Ratko Jeromela i Josip Bepo Šestan u ceremoniji pretvaranja mošta u vino

Tradicionalni igrokaz krštenja mošta predvodio je Josip Bepo Šestan u ulozi biskupa Svetog Martina, a Ratko Jeromela glumio je njegova asistenta, odgovarajući na duhovita pitanja i litanije kojima je Šestan kao ceremonijal-majstor „izvlačio priznanje” od mošta da će se disciplinirano transformirati u vino te vjerno i dostojno zadovoljavati želje svojih budućih pilaca. U pretkoronska vremena ovaj se igrokaz održavao pred nekoliko tisuća posjetitelja martinjske fešte, a završni čin blagoslova ružmarinovom grančicom vina u bukaleti uveo je posjetitelje ne samo u kušanje plodova ovogodišnje berbe, nego i u podjelu želja da će se sve što skorije normalizirati i da će se dogodine Martinja opet slaviti kao nekada.

Nešto je ipak i u ovoj reduciranoj fešti moglo biti kao nekada: uz vino, te uz ukusni domaći pršut i sir, te fuže i kiseli kapuz, ipak se moglo i zapjevati: uz nezaobilaznog Serđa Valića kojega se na ovakvim feštama posljednjih godina ne može promašiti, zapjevao je i Elio Pisak, podsjetivši na svoje hitove među kojima su mnogi posvećeni upravo dobrom vinu i dobrim emocijama koje ono potiče među ljudima koji ga zajedno piju.

Davor ŠIŠOVIĆ