KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Gin & tonic na kaštelirski način u konobi Bokoon

Ljubav i predanost, prijateljstvo, tradicija i inovativnost, dosljednost i beskompromisnost, erudicija i hedonizam – to su samo neka od načela kojima se u svome poslu rukovode Marko Bratović i njegova supruga Urša Prešeren u njihovoj obiteljskoj tvrtki Count’s Drinks, te Goran Špehar i Michael Tasić iz tvrtke Istarska kapljica. Obje su ove tvrtke iz Kaštelira, Istarska kapljica specijalizirana je za domaće rakije i likere, a djeluje već dvanaest godina, dok je Count’s Drinks nešto mlađa, postoji dvije godine, i afirmirala se bezalkoholnim craft napitcima. Prijateljstvo je postojalo odranije, pa je i suradnja između te dvije tvrtke bila neminovna, pogotovo zato jer su njihovi proizvodi sljubljeni u zajedničkoj novoj kvaliteti, koja je kroz gin & tonic i druge koktele od žestica Istarske kapljice i osvježavajućih napitaka Count’s Drinksa, nedavno svečano predstavljena novinarima i uzvanicima na prezentaciji u konobi Bokoon u Valamarovom Istra Premium Camping Resortu u Funtani.

U vrlo ugodnoj atmosferi konobe Bokoon, koja je, kako je objasnio direktor Istra Premium Camping Resorta Karlo Grebac, zamišljena kao autentičan istarski ambijent koji će nuditi isključivo autentično istarska jela i pića (naglašeno tvrdnjom: „Ovdje nema ni Fante ni Coca Cole”), druženje je počelo uz koktel Gin-Gineta, koji je poslužen kao piće dobrodošlice uz hladne istarske nareske.

S čašom Gin-Ginete u ruci, Goran Špehar ispričao je kako je za nastanak Istarske kapljice zaslužan njegov nono Eufemio, koji je za prodaju proizvodio uobičajenu istarsku rakiju komovicu, a za sebe je, „kao medežiju”, radio isključivo lozovaču, u Istri neuobičajenu rakiju od cijeloga grožđa. Nono je svoju lozovaču držao u maloj 50-litarskoj demižani, i iz te male demižane, priča danas Goran Špehar, rodila se ideja Istarske kapljice, ali njezine kapljice nisu samo za sebe, već za dijeljenje sa svima koji cijene vrhunske plodove truda vrijednih ruku nadahnutih tradicijom. Istarska kapljica danas proizvodi 14 etiketa rakija i likera, svima je temelj lozovača od grožđa iz Špeharovih vinograda, a u zadnjih šest godina njezine žestice zaslužile su 89 medalja na domaćim i inozemnim ocjenjivanjima i festivalima.

Nova, 15. po redu etiketa Istarske kapljice, koja je bila i jedan od povoda ovom okupljanju, je istarski dry gin Flying Goat, o čijem je nastanku pričao Špeharov partner u poslu sa žesticama, Michael Tasić. S jedne strane, uz toliko široku ponudu rakija i likera, kupci Istarske kapljice, pogotovo ugostitelji, tražili su i sve popularniji gin kojeg tada još nije bilo, a s druge strane, da bi trebali uvesti i gin u svoju proizvodnju savjetovao im je prijatelj i susjed Marko Bratović koji pod brendom Count’s Drinks proizvodi tonik, ginger beer, ginger ale i Ginetu, a za potonju je najvažniji sastojak smrička odnosno borovica s Ćićarije, koja je i osnovni sastojak za proizvodnju gina. Odluka je donijeta, i krenulo se s iskušavanjem recepata, da bi se naposljetku prije nekoliko mjeseci formirala konačna formula prvog istarskog destiliranog dry gina nazvanog Flying Goat, i tako je nastala prva polovica ove zanimljive kaštelirske i istarske priče.

Drugu polovicu ispričao je Marko Bratović, podsjetivši na već mnogo puta ponavljanu priču o tome kako je njegova supruga u trudnoći poželjela ginger beer za ublažavanje žgaravice, a kako tog pića nigdje blizu nije bilo za kupiti, odlučili su ga napraviti sami. Nakon ginger beera slijedio je tonik, za njim Gineta, nedavno im se pridružio i ginger ale, a jedan od zanimljivijih sastojaka ovih napitaka je i voda s Grofovog izvora u Uršinom rodnom Tolminu, koja po lokalnoj predaji ima čudotvorna i ljekovita svojstva, pa je ona zaslužna i za ime brenda Count’s Drinks. U svom baru u kampu Lanterna Bratović je ljetos iskušao nekoliko recepata za koktele sa svojim napitcima i žesticama Istarske kapljice, i tako je rođen repertoar koji je obilježio ovu večer u konobi Bokoon.

Malo je teško zamisliti večeru bez vina, pogotovo kad je to istarska večera u istarskoj konobi, no i to se dogodilo u Bokoonu. Kad su uzvanici nakon druženja i upoznavanja na terasi posjedali za stolove, prvo posluženo jelo bila je izvrsna istarska maneštra s bobićima, a uz nju se pio drugi koktel večeri – gin s ginger aleom, što je bila istarska odnosno kaštelirska varijanta svjetski popularnog koktela London Mule.

Slijedila je zvijezda večeri, gin & tonic od gina Flying Goat Istarske kapljice i craft tonika Count’s Drinksa, a uz njega se jelo meso: janjetina in umido odnosno na padelu, kotleti od crne svinje s roštilja i janjetina s roštilja, uz kapuz s mesom u kome je naravno bilo više mesa nego kapuza. Ova se krepka hrana neočekivano izvrsno sljubila s osvježavajućim gin-tonikom, a vrlo ugodno iznenađenje bilo je i završno sljubljivanje kod deserta: uz kroštule te krostate sa smokvama, kruškama i skutom poslužen je koktel od Ginete i teranina, odnosno likera od terana Mediteran, još jednog proizvoda Istarske kapljice. Nakon ovih kombinacija mnogi su od uzvanika korigirali svoje uobičajene predodžbe o sljubljivanju hrane i pića, shvativši da je jedino ograničenje – nedostatak mašte.

Kušalo se tijekom večeri i ostale kapljice iz repertoara Istarska kapljice, i napitke Count’s Drinksa bez dodataka, možda se rodila i ideja za neki novi koktel, a svaki je od uzvanika za doma dobio i paketić s bočicom gina Flying Goat i tonika Count’s Drinks, da si omiljeni koktel može zamiješati i kod kuće. Ova je promotivna večer Count’s Drinksa i Istarske kapljice u konobi Bokoon trebala biti tek jedna od njihovih zajedničkih promocija planiranih diljem Istre, no ispala je zasad jedina, jer ju je bilo moguće održati u kontroliranim epidemiološkim uvjetima, dok su ostale odgođene za vrijeme kad se korona smiri. U međuvremenu, kaštelirski gin & tonic i ostali kokteli u kojima su sljubljeni okusi Istarske kapljice i Count’s Drinksa polako ulaze u ponudu istarskih barova i kafića, a kako se sastojci mogu nabaviti preko web-shopova i direktno od proizvođača, mogli bi ući i u vaše domove.

Davor ŠIŠOVIĆ