KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Festival sira, ovaca, koza i vina u Savičenti

Cjelodnevni sajam sira i drugih mliječnih proizvoda iz desetak istarskih sirana, vrlo bogat prateći sajam drugih domaćih istarskih proizvoda, smotra istarske ovce i biranje najljepših koza, ugodan prateći glazbeni program i naposljetku sjajna radionica sljubljivanja istarskih sireva s istarskim vinima – sve je ovo bio sadržaj minulog vikenda u Savičenti održanog desetog Festivala sira. Festival je trebao biti dvodnevni, ali su zbog nevremena svi programi planirani za subotu otkazani i prebačeni na nedjelju, pa je i sajam održan samo u nedjelju, dok je u subotu održana samo svečana dodjela priznanja nagrađenim proizvođačima sira i mliječnih proizvoda.

Šampionske titule desetog Festivala sira u Savičenti dodijeljene su u dvije kategorije: u kategoriji sira to je tvrdi kravlji sir Rici sirane Vesna iz Loborike, dok je u kategoriji ostalih mliječnih proizvoda šampionom postala kravlja skuta sirane Stancija Šantamarina obitelji Peršić iz Medulina.

Zlatnim medaljama nagrađeni su krem-jogurt od limuna i bazge te krem jogurt od jagode sirane Majcani iz Buzeta; tvrdi kravlji sir i kravlja skuta sirane Zlata iz Čepića; kravlja skuta sirane Orbanić iz sela Kašćergani kod Pazina; polutvrdi kravlji sir i voćni jogurt od jagode Stancije Šantamarina; te maslac sirane Vesna iz Loborike.

Srebrnim su medaljama nagrađeni tvrdi ovčji sir sirane Istarski cvijet; kravlja skura sirane Majcani; kravlji sir s tartufima sirane Zlata; kravlji sir Poljanac sirane Orbanić; jogurt od borovnice Stancije Šantamarina; te kozji sir Kozlić i jogurt od kravljeg mlijeka sirane Vesna iz Loborike. Naposljetku, brončane medalje dobili su ovčji sir s tartufima sirane Istarski cvijet; te domaći kravlji sir sirane Orbanić. Sveukupno je nagrađeno 19 proizvoda od 25 koliko ih je ocjenjivano.

Osim ovih šest sirana čiji su proizvodi nagrađeni, na sajmu sira i mliječnih proizvoda predstavili su se još sirana Stancija Kumparička iz sela Cokuni kod Marčane, sirana obitelji Cetina iz Gurana kod Vodnjana te OPG Maliki iz Male Učke, ponuđeni su i talijanski sirevi, zatim pršut i kobasice OPG-a Franjul iz Svetog Petra u Šumi te slastice iz Vile Soši, a vani na pratećem sajmu domaćih proizvoda moglo se kupiti svašta, od domaće hrane i pića do kozmetike i suvenira. Sa zadovoljstvom primjećujemo da paleta različitih vrsta sireva kod istarskih proizvođača raste, da se sve više njih odvažuje proizvoditi dugo odležane sireve, što onda prate i sve veći kolutovi: na štandu sirane Zlata uočili smo tako kolut koji je težak, rekli su nam, petnaestak kila.

Na zelenoj površini podno zidina kaštela Morosini-Grimani održane su dvije tradicionalne smotre domaćih životinja iz kategorije stoke sitnog zuba: peta smotra istarske ovce i 22. izbor naj-koze. Na smotri istarske ovce predstavljeno je šest kolekcija (sa po jednim ovnom i četiri ovce) istarskih uzgajivača. Šampionskim grlom ove smotre proglašen je ovan vlasnika Sene Murtića iz Loborike; najboljom kolekcijom ocijenjena je ona Alena Terlevića iz sela Jakići Dolenji u općini Sv. Lovreč a iz te je kolekcije i najbolje ocijenjeni ovan; dok je najbolje ocijenjena ovca ona vlasnika Larija Šetića iz Krmeda kod Bala.

U revijalnom izboru za naj-kozu sudjelovala su 24 grla raznih pasmina sedmorice uzgajivača. Tradicionalna titula Miss Istre dodijeljena je kozi Roški vlasnika Miljenka Sandrića iz sela Juršići, njezina prva pratilja je Elegancija vlasnice Jasminke Slivar, dok je za drugu pratilju izabrana Keti vlasnika Borisa Orlića iz sela Klarići. Ali to nije sve! Titulu Mistera Prča osvojio je jarac Đenk vlasnika Ivana Šolića iz sela Škropeti, najsimpatičnijom kozom proglašena je Bjanka vlasnika Dennija Benčića, dok je naslov najizvornije istarske koze ponijela Keze vlasnika Josipa Broskvara iz sela Prnjani na Barbanštini.

U smiraj dana, dok su se vani štandovi lagano pospremali, u Vinistrinoj kušaonici u kaštelu Morosini-Grimani, kažu najljepšem prostoru za edukacijsko kušanje vina u Istri, održana je radionica sljubljivanja istarskih sireva s istarskim vinima koju je vodio sommelier Emil Perdec. „Ovog puta smo se malo poigrali”, tako je Perdec najavio radionicu u kojoj su različiti sirevi i mliječni proizvodi, među njima i oni nagrađeni, sljubljeni s različitim istarskim vinima. Unaprijed pripremljeni pairing bio je naravno samo prijedlog, pa su sudionici ne samo kušali već i komentirali i ocjenjivali ponuđene kombinacije, a ako nisu žurili s konzumacijom onog što im se našlo na stolu, mogli su isprobati i drukčije kombinacije od predloženih.

Bruschette s maslacem za kojeg je sirana Vesna iz Loborike dobila zlatnu medalju uz maksimalan broj bodova, spojene su s Agrolaguninim brut pjenušcem od malvazije i pinota bojelog Blanc de moi. Na jednoj je bruschetti maslac dodatno začinjen cvijetom paške soli, pa se moglo kušati dvije kombinacije, pri čemu mi se više svidjela ona slana. Pjenušac je ovdje obavio svoju funkciju „ispiratelja usta”, što se, kako je istaknuo Perdec, od vina u kombinaciji sa sirom i očekuje.

Druga je ponuđena kombinacija izazvala dosta rasprave, pa i kontroverzi. Prekrasan mladi kozji sir sa Stancije Kumparička sljubljen je sa svježom malvazijom iz vinarije Banko iz sela Bašići kod Tinjana. Sir se vrlo lijepo „razmazao” po ustima, malvazija ga je također lijepo oprala, ali u aftertasteu se dogodilo nešto čudno: arome vina kao da su degradirale, promijenile se na lošije. Isto se dogodilo kad sam kasnije ovaj sir kušao s drugim bijelim vinom pa i s pjenušcem s početka, i nije bilo dobro, kao da se taj mladi kozji sir ne želi družiti s bijelim vinima, ali se zato vrlo lijepo sljubio s oba kasnije ponuđena crna vina, pa i s muškatom ponuđenim na kraju. Zaključak: ubuduće mladi kozji sir ne treba nuditi sa suhim bijelim vinima, ali s crnima će zanimljivih kombinacija svakako biti više.

U nastavku je sir s tartufima sirane Zlata iz Čepića, star tek dvadesetak dana, slanošću i pratećim aromama prilično nadjačao legendarnu i nagrađivanu bijelu kupažu Clemente vinarije Damjanić iz Fuškulina na Poreštini. U nastavku radionice su ponuđene kombinacije sira i vina bile mnogo uspješnije.

Tvrdi kravlji sir Rici sirane Vesna iz Loborike, inače šampion ovogodišnjeg Festivala sira, odlično se sljubio sa syrahom 2018. vinarije Geržinić iz sela Ohnići kod Vižinade. Skoro pikantne arome ovog zrelog godinu dana odležanog sira lijepo su se ispreplele s također blago pikantnim aromama vina, ali sir i vino izmiješani zajedno u ustima bili su aromatski čak i blaži od svakoga od njih zasebno.

Zanimljivim izazovom Perdec je ocijenio sljedeću kombinaciju, u kojoj je tvrdi ovčji sir sirane Istarski cvijet OPG-a Macan uz Savičente sljubljen s barrique teranom iz vinarije Anđela Brčića u Brčićima kod porečke Nove Vasi. I ova je kombinacija ispala odlično, a tvrdi ovčji sir, iako mlađi od prethodnog kravljeg, bio je najaromatičniji odnosno najpikantniji sir te večeri, i bio je potreban tako kompleksan teran da ga „smiri” odnosno neutralizira.

I za kraj, nešto slatko: kolač sa skutom nalik na buhtlicu sljubljen je s poluslatkim žutim muškatom vinarije Fuhtar iz Nedešćine na Labinštini. Kravlja skuta upotrijebljena u ovome kolaču se šampion ovogodišnjeg Festivala u kategoriji ostalih mliječnih proizvoda a potječe iz sirane Stancija Šantamarina obitelji Peršić iz Medulina. Skuta je obogaćena s malo vrhnja i vanilije, a kolač se u dodiru sa slatkoćom i svježinom muškata u ustima prelijepo rastvara spajajući doživljaje kremoznosti i citrusne iskričavosti.

Bila je to izvrsna kombinacija za zaključivanje ove vrlo kreativne i poučne vođene degustacije, kao što je i ova radionica sjajno zaključila jednako tako izvrstan cjelodnevni deseti Festival sira u Savičenti.

Davor ŠIŠOVIĆ