KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

„Gušti Lovreča” svakog četvrtka do kraja kolovoza

U posljednje se vrijeme Sveti Lovreč i njegova okolica turistički reklamiraju kao „još neotkriveni skriveni kutak Istre”, a ljubitelje kulturnopovijesnih, prirodnih i enogastronomskih zanimljivosti poziva se da navrate „prije nego ovaj kraj otkriju drugi” i naprave gužvu od kakve mnogi od nas radije bježe.

Jedan od načina na koji se posljednjih godina (zapravo – od lani kada je to počelo) nastoji privući goste u Lovreč i upoznati ih s lokalnim zanimljivostima je tjedni ljetni sajam „Gušti Lovreča”, čija je ovogodišnja sezona otvorena zadnjeg četvrtka u lipnju. Lagani đir po lovrečkoj Placi otkriva doista zanimljive stvari za kušanje i guštanje u toplim ljetnim večerima.

Svježe voće je u Sveti Lovreč stiglo iz istarske voćarske Kalifornije odnosno Kaldira: Danijela i Dean Laganis na štandu svog OPG-a nude svježe breskve, marelice i nektarine, jabučni ocat, džemove od krušaka, marelica, grožđa i jabuka, te nešto prilično rijetko i posebno: likere od marelice i breskve.

Sljedeći štand otkriva nam kreativno blago lokalne destilerije Old School iz sela Vošteni. Ako se u obilju ponude ne budete mogli snaći, odmah ćete dobiti objašnjenje da su medica, biska, travarica i teranino svojevrsna „istarska klasika”, da je Rosettino mali odmak od te klasike koji se posebno sviđa ženama, a riječ je o likeru od rose vina napravljenog od terana, merlota i cabernet sauvignona.

Nadalje, tu je i liker od marelice, zatim klasična šljivovica, travarica nazvana Erba Istriana, dva vrlo zanimljiva tamna likera – Moscatino chocolate od vina muškat i čokolade te Corretino odnosno liker od kave, i zanimljiv spektar ginova, od Orange gin likera do kolekcije Četiri godišnja doba u kojoj je svaki od četiri gina drukčije aromatiziran.

Iz sela Vošteni dolazi i maslinar Roberto Vošten koji na Guštima Lovreča predstavlja svoja nagrađivana maslinova ekstradjevičanska maslinova ulja, monosortno od buže i mješavinu sorti leccino, pendolino i istarska bjelica. Za svoju bužu je Roberto Vošten nedavno dobio zlatnu medalju na nedavnom ocjenjivanju London International Olive Oil Competition, u kolekciji ima i zlatne medalje s ocjenjivanja u Grčkoj, Njemačkoj, Japanu i SAD-u, a ulja su mu uvrštena i u vodiče Feinschmecker te Flos Olei.

U vrhunsko maslinovo ulje možemo toćati i fritule, koje se prodaju na štandu „Nadine fritule”, ali ne priprema ih Nada već Maja Markežić. Možemo birati, rekla nam je, između preljeva od čokolade, limete, jagode, karamela i drugog, ali ni spomenuta opcija s maslinovim uljem nije za zanemariti.

Od masnog i slatkog usta ćemo osvježiti, naravno, kušanjem vina, za što nam sasvim lijep izbor nudi vinarija Prekalj iz sela Medvidići. Na kušanje se nudi svježa malvazija, koja je ove godine na Vinistri ne samo nagrađena zlatnom medaljom već je bila i u pripetavanju za šampiona!

U ponudi je zatim i odležana malvazija Anima bianca iz berbe 2018. koja je osam mjeseci odležala u barriqueu i zatim, bez filtriranja, još godinu dana u boci, i naposljetku merlot Segreta nera 2019. koji je nakon petnaestodnevne maceracije odležao godinu dana u barriqueu pa još godinu dana u boci.

Maestro Miro Vošten uz srdačni smiješak ispod legendarnog mušketirskog brka na svom štandu nudi delicije njegove pršutane Tomaso, također iz sela Vošteni: ručno rezani pršut, zatim vratinu, pancetu i suhe kobasice. Naravno da je preporučljivo do ovog štanda doći s čašom napunjenom na onom prethodnom.

Zanimljivo iznenađenje dočekuje nas na štandu OPG-a Miklaužić iz sela Jurcani, koje proizvodi kozji sir. Ova samozatajna manufaktura predobrih delicija – ovom prigodom ponuđeni su mladi kozji sir odležan desetak dana i malo stariji kozji sir koji je na zriobi proveo mjesec dana – se u javnosti jako rijetko pojavljuje, nismo te sireve viđali ni na Istarskom festivalu sira u Savičenti ni na drugim regionalnim gastro-smotrama, ali zaslužuje svaku preporuku, jer ovi su kozji sirevi odlični!

Nekako se ispostavilo da su svi ovi štandovi, redom predstavljeni kako smo na njih nailazili krećući se uokrug po lovrečkoj Placi, složeni prilično logično, s delicijama sa susjednih štandova koje se lijepo mogu sljubljivati jedne s drugima, pa je takav slučaj i s posljednjim štandom u nizu, onim s medom – a sir i med su također jedna od idealnih kombinacija.

Sa svojim medom i drugim pčelinjim proizvodima u Sv. Lovreču se predstavlja Čedo Červar iz sela Buići, ali ne onih porečkih nego onih manjih, kod Trviža na Pazinštini. U ponudi ima friške ovogodišnje medove, bagremov i cvjetni, a uskoro bi trebalo biti i lipovog, zatim pelud, propolis, džemove od marelica i smokava, te jedan zanimljiv medni namaz nazvan Apokomplex, a koji se sastoji od bagremovog meda, peluda i propolisa, pomiješanih zajedno. Time je ovom preparatu povećana energetska vrijednost, ali se zato ne preporučuje umiješati ga u tople napitke, kako se njegova ljekovita svojstva ne bi potisnula.

Iz Pazina je u Sveti Lovreč stigao i domaći sladoled novootvorene slastičarnice Ema, a bilo je i štandova sa suvenirima, kozmetičkim preparatima, umjetničkim djelima, sve u svemu – Gušti Lovreča su lijep i vrlo sadržajan sajam domaćih proizvoda i uspomena s ljetovanja koje osim turistima mogu biti vrlo zanimljive i nama domaćima.

Gušti Lovreča ponavljat će se svakog četvrtka u večernjim satima sve do kraja kolovoza, a kako sezona napreduje, na štandovima će se pojavljivati i novi sezonski darovi prirode i nova djela vrijednih ruku naših domaćih proizvođača. Uz večernji sajam planirani su i prigodni kulturni i zabavni programi, pa je tako na prvim Guštima Lovreča nastupila klapa Teran iz Trviža, a u narednim će izdanjima biti i drugih i drugovrsnih izvođača.

Davor ŠIŠOVIĆ