KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Istarski festival pašte u Žminju: lijep povratak omiljenog gastro-druženja

S velikim veseljem dočekali su ovogodišnji Istarski festival pašte, prvi nakon višegodišnje korona-pauze, i organizatori, i posjetitelji, i izlagači i izvođači, svima je falilo to ležerno ljetno druženje uz ukusne posvete tradiciji, poneku novost, ponovno viđenje i razbibrigu u smiraj vrućeg ljetnog dana.

Ovogodišnji je Istarski festival pašte bio posvećen jednom od svojih pokretača i dugogodišnjih promotora, još iz vremena kada se ovaj događaj zvao Makarunijada: pokojnom Josipu Pinu Kuharu, kuharu i profesoru kuharstva iz sela Kuhari na Žminjštini.

Izložbom fotografija, dokumenata, novinskih članaka te osobnih stvari koje i danas čuva njegova obitelj, nastavljajući voditi obiteljsku konobu Puli Pineta koju je on osnovao, oživljena je uspomena na ovog barda istarskog kulinarstva, a osjetila se baština Pina Kuhara i u gastro-ponudi ovog festivala kroz jelo koje je on sam oživio iz uspomena na svoje djetinjstvo kad mu je to jelo pripremala njegova nona.

Radi se o bigulima sa škorupom, posnom jelu koje se jelo uglavnom za doručak, a posebno je i po oblikovanju te pašte, pedalj dugim rezancima kvadratičnog presjeka, i po preljevu, škorupu s mlijeka koji se prikupljalo nekoliko dana i zatim prepržilo odnosno rastopilo na tavi.

Biguli sa škorupom bili su, dakle, gastronomska posveta Josipu Pinu Kuharu, a sva ostala jela pripremala je kuharska ekipa restorana Francuz iz Pazina koju je predvodio chef Matija Salčin. Kuhali su se fuži sa šugom od junetine, njoki sa šugom od miješanih gljiva, ravioli s vrhnjem, sirom i pršutom, te makaruni (pljukanci) s rokulom, sirom i pršutom, i još jedni makaruni ali ovaj put s tartufatom.

Paštoljupci su strpljivo čekali u redu za svoju porciju izvrsnih jela s tradicijskom tjesteninom i preljevima na razmeđi tradicionalnog i modernog, a tko se nije mogao odlučiti za svog favorita, mogao je naručiti i kombinaciju više jela na tanjuru podijeljenom pregradama.

Placom Zad kaštela je osim pozornice na kojoj se kuhalo, dominirao sajamski dio festivala na kome se moglo kušati i kupiti svašta, od rakija i likera iz destilerija Frane i Krulčić, suhomesnatih narezaka iz OPG-a Franjul, Žminjskih gušti Milana Udovičića i OPG-a Erman, pašta s koprivom iz Koprivnice, sirevi iz sirana Zlata iz Čepića i Fajman iz Letaja, labinski ljuti umaci Forto, voće te svježe i ukiseljeno povrće iz više srednjoistarskih OPG-a, baš svega je bilo, naravno i šank s pićem, samo je falio još štand neke vinarije.

Atrakcija drugog dana festivala bilo je natjecanje „ki će storit već makaruni u jednoj minuti”, u kojem je sudjelovalo 11 natjecateljica i natjecatelja, a najuspješnija je među njima bila Valentina Celić iz Kršana, koja je s 38 makaruna napravljenih u jednoj minuti postavila prvi ovakav istarski i svjetski rekord.

Detaljnije o ovom natjecanju možete pročitati u posebnoj reportaži, a novo takvo natjecanje s pokušajem da se Valentinin rekord obori odnosno premaši, održat će se na Istarskom festivalu pašte sljedeće godine.

Radionice izrade domaće tjestenine koje su vodile Zdenka Jakus i njezine suradnice privlačile su i domaće i turiste koji su htjeli naučiti kako se rade fuži ili makaruni ili usavršiti tu vještinu, bilo je zanimacija i za djecu, a obje večeri je atmosfera uljepšana i glazbenim programom.

Ukratko: sedmi Istarski festival pašte protekao je u ugodnom druženju, ukusnim zalogajima, odličnoj atmosferi i sa zanimljivim atrakcijama. Željno smo ga očekivali i drago nam je da se vratio u najljepšem izdanju.

Davor ŠIŠOVIĆ