KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Kako je rovinjski Mali mol postao prva istarska suparnica

Baš je lijepo i pohvalno kako se trudom rovinjske poljoprivredne udruge Agrorovinj te njezinih prijatelja i partnera u posljednjih nekoliko godina sve više čuje za istarsku supu, i što se tu drevnu istarsku „hranu i piće za dušu i tilo” sve češće viđa na sve brojnijim gastro-manifestacijama u Istri. Tako i treba, ne samo zato što istarska supa to zaslužuje, već i zato što je udruga Agrorovinj pokrenula postupak uvrštenja umijeća pripreme istarske supe na popis zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Kao promicatelj ove tradicije rovinjska udruga je zapravo i dužna potruditi se da istarska supa bude što vidljivija, te da spoznaja o njoj kao drevnoj istarskoj deliciji i o njenom značaju u društvenom životu kako negdašnjih tako i današnjih Istrijana i njihovih gostiju dopre do što više onih koji za nju dosad nisu znali, uključujući i turiste koji dolaze u Istru i ovdje se vrlo rado upoznaju sa svim oblicima istarske baštine, pogotovo one enogastronomske.

Ljetni festival istarske supe jedna je od tih propagandnih manifestacija posvećenih istarskoj supi koja se vrlo zgodno nadovezala na središnji godišnji događaj supi u čast, zimski festival istarske supe koji se na Antonju održava u Rovinjskom Selu. Sezonsko turističko izdanje ove manifestacije smješteno je na rovinjski Mali mol, frekventan a opet vrlo zgodno malo izdvojen dio rovinjske rive. Svatko u prolazu može vidjeti da se na Malom molu nešto zbiva, ali će u festivalski prostor skrenuti samo oni koje to zanima.

Ponuda ovog ljetnog festivala istarske supe bila je osmišljena tako da je u svakoj kućici po jedna ekipa pripremala jednu ili dvije vrste istarske supe, bila to tradicionalna (samo sa zagrijanim vinom, prepečenim kruhom, maslinovim uljem, šećerom i paprom) ili kreativna (s mogućim drugim dodacima, tekućim, krutim ili začinskim). Evo pregleda što se u kojoj kućici nudilo.

Ekipa NK Rovinj

Ekipa Nogometnog kluba Rovinj bila je najbrojnija i prilično vesela. Svoju su supu nazvali „nogometna supa”, ali je u biti to bila tradicionalna istarska supa od terana iz vinarije Fameja Matošević, s maslinovim uljem sorte rošinjola, također od Fameje Matošević, te prepečenim kruhom, paprom i šećerom.

Ekipa ŠRD Meduza

Ekipa rovinjskog Športsko-ribolovnog društva Meduza pripremala je kreativnu supu kojoj je osnova umiješana od crnog miješanog vina iz vinarije Vivoda i terana od Fameje Matošević, za zaslađivanje su korišteni obični šećer i šećer od kokosove palme, dodatni začini bili su vanilin šećer i šećer s cimetom, maslinovo ulje također od Fameje Matošević, umjesto crnog korišten je bijeli papar, prepečeni kruh bio je naravno domaći, a arome ove supe obogaćene su još narezanom narančom i narezanim suhim smokvama.

Ekipa KUD Stjepan Žiža

KUD Stjepan Žiža iz Rovinjskog Sela ponudio je dvije supe: tradicionalnu s mješavinom terana i merlota od Fameje Matošević i njezino ulje, šećer, papar i domaći kruh; te kreativnu supu koja je osim istih sastojaka kao i tradicionalna bila još dodatno začinjena vanilijom, lovorom, narančom, cimetom i anisom, a umjesto crnog korišten je crveni papar. U ovoj kreativnoj supi najviše su se osjetile arome naranče i anisa, što je bio zanimljiv odmak od uobičajenog.

Ekipa Rekreativo

Iz Rovinjskog Sela bila je i ekipa Rekreativo, koja je za svoju vrlo harmoničnu tradicionalnu supu koristila teran iz vinarije Herak & Smoljan te maslinovo ulje sorte rosignola sa OPG-a Matulin u Rovinjskom Selu. Papar, šećer i domaći kruh upotpunili su ovu supu u kojoj su se svi sastojci vrlo lijepo proželi stvarajući ugodnu ukupnu aromu.

Ekipa Žminjke

Prema kraju Malog mola preostalo je još kušati dvije supe. Ekipa Žminjke ponudila je kreativnu žminjsku supu, u kojoj su teranu i maslinovom ulju Fameje Matošević dodani turska kava pripremljena od žminjske kave Monte, šećer, papar, i prepečena pinca, koju je pod čeripnjom ispekla Zdenka Jakus.

Ekipa udruge Agrorovinj

Naposljetku, domaća ekipa udruge Agrorovinj pripremala je nedavno promoviranu rovinjsku supu, u kojoj su mješavini terana i merlota iz Fameje Matošević i njezinom ulju rošinjola te prepečenom domaćem kruhu i papru, dodani umjesto šećera med iz OPG-a Darija Bertetića iz Rovinjskog Sela, prepečene suhe smokve i rovinjski pelinkovac Darna.

Osim što je bio zabavan i ukusan jer je posjetiteljima ponudio izazov u istraživanju aroma i različitih kombinacija namirnica korištenih u ovih nekoliko supa, ovaj je koncept bio i poučan jer su supe pripremane pred gostima, kruh se pekao na pokretnom ognjištu na kome je cijelo vrijeme bilo vatre odnosno žara, dobro raspoložene suparske ekipe rado su posjetiteljima tumačile što, kako i zašto rade, a male bukalete za jednu osobu pokazale su se atraktivne ne samo za kušanje više raznolikih supa (a da se ne pretjera s ukupnom količinom), nego i za poziranje, pa je te večeri s rovinjskom Malog mola u svijet putem facebooka, instagrama, tik toka i drugih servisa zasigurno otišlo mnoštvo pojedinačnih i grupnih portreta s malom bukaletom u ruci.

Nažalost, ovaj vrlo lijep događaj malo je poremetio jedan skandal, kojega srećom većina posjetitelja uopće nije bila svjesna. Naime, bilo je planirano da posjetitelji odnosno kušači svojim glasovima izaberu najbolju supu večeri, pa su u tu svrhu pri kupnji male bukalete za kušanje dobili i glasački listić, kojeg su ispunjenog ubacivali u veliku 3,5-litarsku bukaletu iz zbirke udruge Agrorovinj.

Pred kraj festivala glasovi su trebali biti pobrojani i proglašen pobjednik, međutim tijekom večeri nepoznati je počinitelj zgrabio bukaletu s pulta kućice za prodaju ulaznica i otrčao s njom put grada, izbjegavajući zaštitare. Prema dojavama očevidaca, lopov je dotrčao do svog bicikla i dalje se odvezao, noseći bukaletu sa sobom, a zadnji put je viđen u ulici Carera. Tako su nepovratno izgubljeni i glasovi publike za najbolju supu, ali i vrijedna bukaleta koja je godinama krasila prostore udruge Agrorovinj i bivala često korištena u prezentacijama i degustacijama.

Glasovi su se nastavljali prikupljati i nakon krađe, ali ih nije bilo dovoljno za vjerodostojno proglašenje, pa je u odabir uključen žiri organizatora, koji je najboljom supom ovog festivala proglasio kreativnu supu koju je pripremala ekipa ŠRD Meduza, a najljepše uređenom kućicom proglašena je ona u kojoj je supu pripremala ekipa KUD Stjepan Žiža.

Još otkako su se na zimskom Festivalu istarske supe u Rovinjskom Selu počeli pojavljivati vrlo kreativni recepti u kojima je uobičajena supa obogaćivana raznim drugim sastojcima, pojavila se ideja da bi bilo zgodno otvoriti „suparnicu” ili „supoteku” ili tako nekako nazvan ugostiteljski objekt koji bi u svojoj imao tradicionalnu istarsku supu i nekoliko vrsta kreativnih supa.

Raskoš mogućnosti koje pružaju raznolike inovacije i kombinacije sastojaka koji se mogu izmiješati u bukaleti tako bi svakodnevno, barem tijekom sezone, bila dostupna većem broju kušača nego što ih može doći na jednodnevni festival. Dok se neki poduzetnik ne dosjeti stvarno otvoriti suparnicu, bilo u Rovinju ili negdje drugdje, tu je ulogu na jedan dan, i to vrlo efektno, preuzeo rovinjski Mali mol.

Davor ŠIŠOVIĆ