KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Kvarnerski škampi, glazba i vino na rabačkoj rivi

Nisam nikad ranije bio na Festivalu kvarnerskog škampa, pa me jako obradovalo kad se nakon dvogodišnje korona-pauze i ova zanimljiva fešta obnovila i ponudila u, prema najavi, prilično atraktivnom izdanju. Pri dolasku, naravno, treba biti svjestan da Rabac ima ograničeni broj parkirnih mjesta tamo gdje bi vi htjeli da ih bude, no ipak, ako se krene u pravome pravcu, može se naći parking par minuta hoda od mjesta događanja. Dok hodate uz zaljev prema rivi, preko mora lijepo vidite poprište Festivala, čini se da je atmosfera ugodna, glazbena podloga idealna, a kako se sve više približavate, zapahnu vas i primamljivi mirisi delicija koje marljivi kuhari za vas pripremaju.

Jedno od prvih lica koje sam sreo na Festivalu kvarnerskog škampa bio je saborski zastupnik Emil Daus, a prvo što sam ga pitao bilo je da li je tu službeno, „po funkciji”. A on kaže: „Ne, tu sam zato jer volim škampe!”. I doista, ljubitelji škampa su se, kako je večer odmicala, okupljali u sve većem broju, i škampi su se, pripremljeni na razne načine, jeli na sve strane, s nogu, za barskim stolovima, za stolovima na rubu rive za koje se moglo sjesti, na zvučnicima, postoljima, raznim priručnim kutijama, a s tanjurom škampa sjedilo se i uz rivu, na podu. Tkogod voli škampe i došao je na ovu feštu zbog njih, mislim da je mogao tu slast zadovoljiti i višestruko preko žuđene mjere.

Festival kvarnerskog škampa u Rapcu, koji je dogurao do svog petog izdanja, zajedno organiziraju Lokalna akcijska grupa u ribarstvu (LAGUR) Alba i Turistička zajednica grada Labina. Rabački ribari, članovi LAGUR-a, potrudili su se naloviti dovoljno škampa da nitko na fešti ne ostane gladan, pa treba tim vrijednim ljudima odati počast i priznanje: škampe su, dakle, lovili ribarski obrti Moreno 07 (Moreno Tenčić), Mramorka (Marina Barković Blaženić), Bova (Nenad Cvijanović), G&G (Marin Blašković), Edi (Edi Paliska), Jodre (Andrea Bastijanić) i Turist Ravni, a Robert Tenčić je koordinirao škampolov i brinuo se da se ulovi dovoljno. Ukupno je ulovljeno 270 kilograma škampa i 100 kilograma sipe, a da od ribarskog ulova nastanu ukusni zalogaji u tanjuru na Festivalu su se brinule ugostiteljske ekipe restorana Tri murve i ugostiteljskog obrta Mike.

Škampi su posluživani s rižotom ili s pljukancima, škampi na buzaru išli su s dvobojnom palentom, žutom i crnom, a onima sa žara nikakav prilog nije trebao osim malo kruha. Sipe su pak završile u hladnoj salati. Škampoljupci su se nakon ukusnog obroka mogli i osladiti palačinkama, a za ljubitelje žešćih okusa u ponudi su bili i ljuti umaci poznatog labinskog brenda Forto.

Naravno, ovakva fešta ne može bez vina, pa su na vinskim štandovima gutljaje uz koje škampi lakše klize niz grlo ponudile vinarije Baćac, Juričić, Romeo, Matiška, Fuhtar i San Martino. Kod svih je u ponudi bila svježa malvazija, neki su donijeli i svoje rosee koji su, čini se, također izvrsno prijali uz ovu morsku hranu, a poslije obroka se za čisti gušt mogla popiti i pokoja čaša terana ili merlota.

U prvom dijelu Festivala odličnu glazbenu podlogu za gurmanske užitke pružao je Zvonimir Šestak Standards Quartet, a kad se malo smračilo uslijedio je nastup Natali Dizdar. Rabački Festival kvarnerskog škampa pružio je posjetiteljima jako ugodan i lijep doživljaj, bio je to ležeran, ukusan u zabavan party na rivi uz more, pa organizatorima svakako treba čestitati na ovakvoj uspješnoj promociji jedne od gastronomski najvrednijih namirnica sjevernog Jadrana.

Davor ŠIŠOVIĆ