KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Marušići: šampion Luganigade Fausto Antonini a pobjednica Kroštulade Greta Vižintin

Luganigada u Marušićima, selu na gornjoj Bujštini, iznimna je manifestacija i u istarskim a vjerojatno i u mnogo širim razmjerima. To je u biti smotra domaćih suhih kobasica koja obuhvaća cijelu Bujštinu odnosno sjevernu i sjeverozapadnu Istru, ali smotra u Marušićima je završno natjecanje u kome sudjeluju pobjednici nekoliko lokalnih prednatjecanja održanih u raznim krajevima Bujštine.

Tako su ovogodišnje „kvalifikacijske” luganigade održane u Krasici, Kaštelu, Oskorušu, u Zajednici Talijana Buje, u Marušićima, i u Bujama gdje ovo lokalno prednatjecanje nosi naziv ‘Luganiga d’or’. Sa svakog od ovih prednatjecanja po tri prvoplasirana imaju pravo nastupa na završnoj Luganigadi u Marušićima, pa ih je teoretski moglo biti 18, ali ih je u finalu ipak sudjelovalo samo 12, jer nisu svi mogli doći na završnu smotru, a neki su ostali i bez kobasica, pojelo ih se ili prodalo.

Voditelj programa ovogodišnje, 31. po redu Luganigade u Marušićima, David Šav, rekao nam je da je s gledišta ‘luganigaša’ odnosno proizvođača kobasica ovo bila izuzetno teška sezona jer su uvjeti sušenja bili jako loši zbog tople i vlažne zime. Usprkos tim teškoćama, prosječna kvaliteta kobasica koje su sudjelovale u natjecanju je srednja do visoka, što je ipak jako dobar rezultat. Ove se godine prvi put lokalnim luganigadama na Bujštini pridružila i ona u Oskorušu, a dogodine ih se očekuje još i više, pogotovo s područja Grožnjana i Oprtlja.

Kako je izrada kobasica u ovim krajevima pretežito „muški sport”, pred desetak godina je Luganigadi kao natjecanju kobasičara pridružena i Kroštulada kao pretežito natjecanje domaćica u pripremi kroštula, tradicijskog kolača poznatog više-manje u cijeloj Istri, ali u ovom kraju nekako posebno vezanom za doba karnevala odnosno maškara, koje baš sada nastupa. Znalo se dogoditi da na ovim natjecanjima uz većinske kobasičare sudjeluje i poneka kobasičarka, kao što se znao dogoditi da se ženama koje se natječu s kroštulama pridruži i poneki muškarac.

Oba se natjecanja održavaju u isto vrijeme, na istom mjestu (u društvenom domu u Marušićima) i na isti način (iznošenjem tanjura s kroštulama odnosno kobasicama pred mnogobrojni žiri), pa od svega ovoga ispadne jedna jako lijepa, dinamična, ukusna, a zahvaljujući talentima voditelja Davida Šava, ispada to još i vesela i duhovita fešta, a zahvaljujući osebujnom načinu zbrajanja glasova, završnica je bila i jako napeta.

Bila je ovo, dakle, 31. Luganigada te 11. Kroštulada u Marušićima. Na Luganigadi se natjecalo 12 proizvođača domaćih kobasica, a na Kroštuladi se ocjenjivalo 13 uzoraka kroštula. Kroštule je ocjenjivalo 10 sudaca, dok je kobasice ocjenjivao mnogo veći žiri od čak 23 suca. Ocjenjivanje je i za kroštule i za kobasice obavljano na isti način: suci su kružili oko stola i kušali sve ponuđene uzorke, te na svoj ocjenjivački listić upisali i rangirali pet po njima najboljih uzoraka.

Svi su uzorci bili označeni brojevima, što znači da se tijekom ocjenjivanja i tijekom javnog prenošenja bodova sa sudačkih ocjenjivačkih listića u zajedničju tablicu, nije znalo koje su čije ni kroštule ni kobasice. Posebno je dramatično bilo u završnici zbrajanja ocjena za kobasice, kada je nekoliko uzoraka vodilo „mrtvu trku” s podjednakim brojem bodova i čestim promjenama na čelu tablice. Ipak, na vrhu može biti samo jedan, pa je proglašenje konačnih pobjednika dočekano oduševljenim pljeskom i ovacijama za više nego zaslužene šampione.

Počnimo s kroštulama: pobjednica 11. Kroštulade je s ukupno 35 osvojenih bodova Greta Vižintin iz Sv. Ivana kod Oprtlja; drugo mjesto je pripalo Dorijani Bernobić (26 bodova) a treće mjesto zauzela je Ljubica Kovačić (19 bodova). Kako je Greti Vižintin ovo bila treća pobjeda na Kroštuladi (prva mjesta osvajala je također 2017. i 2018. godine), prijelazni pehar ili kako ga ovdje popularno zovu „zlatni kroštul” dopao joj je u trajno vlasništvo; za sljedeću godinu organizatori će morati napraviti novi.

Greta Vižintin
Pobjedničke kroštule Grete Vižintin

Morali smo priupitati trostruku pobjednicu Kroštulijade Gretu Vižintin kako to ona radi svoje kroštule i kakav je šampionski recept za ovu tradicionalnu slasticu. Rekavši najprije da se u njenome domu kroštule najčešće rade za maškare, zatim i za druge fešte, ali i za razna natjecanja, ali najviše za gušt, svoj vlastiti i svojih ukućana, Greta Vižintin nam je kazala da su za dobre kroštule najvažniji dobra volja i ljubav.

Detalj prijelaznog pehara za najbolje kroštule

Cijeli recept, i što se tiče sastojaka i što se tiče postupka, ona bi radije zadržala u tajnosti, pa ćemo otkriti samo neke detalje: za doista izvrsnu aromu njenih kroštula zaslužni su korica limuna i korica naranče, a umjesto rakije koja je širom Istre sastojak standardnog recepta za kroštule, Greta Vižintin u tijesto stavlja bijelo vino, malvaziju. Sredinu „fjoka” odnosno čvora u koji je kroštula „zavezana” ona ostavlja dosta labavom kako na tom mjestu tijesto ne bi ostalo sirovo, a za izvrstan konačni rezultat važno je i vrijeme prženja: sa svake strane tek po desetak sekundi.

Fausto Antonini

Pobjednik ovogodišnje Luganigade s 58 osvojenih bodova je Fausto Antonini, drugo je mjesto osvojio poznati vinar Gianfranco Kozlović s 51 bodom, a treće Viviana Pribac s 33 osvojena boda. Dvojica prvoplasiranih su od početka zbrajanja sudačkih glasova vodila mrtvu trku, jedan je drugog nekoliko puta smjenjivao s prvog mjesta i tek na samom kraju postalo je izvjesno tko je pobjednik.

Fausto Antonini je inače s tom kobasicom pobijedio i na prednatjecanju u bujskoj Zajednici Talijana, a pobjedničke je kobasice napravio zajedno sa svojim zrmanom Marinom Skerlićem u Juricanima. Jako je zadovoljan osvojenim prvim mjestom, i vjerovao je u potencijal svojih kobasica iako je kao i svi drugi ove sezone imao poteškoća sa sušenjem.

Priznanja pobjednicima Kroštulade i Luganigade uručio je osobno bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin. Posebna draž ovog natjecanja u Marušićima proizlazi iz jednog neuobičajenog arhitektonskog rješenja: naime, dvorana u kojoj se održavaju Kroštulijada i Luganigada ima i galeriju za publiku, kao da je neko sportsko natjecanje u pitanju, a kad su se gledatelji već tako posložili, atmosferu svakako uljepšavaju aplauzi, navijanja i skandiranja s te galerije.

Nakon natjecanja u donjoj sali društvenog doma uslijedila je zabava uz muziku i fritaju s kobasicama, no fešta se nastavila i sutradan, rekreativnim pješačenjem i biciklijadom te mega-fritajom za sve sudionike. Luganigadu tradicionalno zajedno organiziraju Mjesni odbor Marušići i Turistička zajednica grada Buja.

Davor ŠIŠOVIĆ