KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

U Vodnjanu prvi put dodijeljene nagrade Internatural Slow Food Awards za Hrvatsku

U sklopu programa ovogodišnje Noći muzeja, u vodnjanskom eko-muzeju Istrian de Dignan po prvi su put dodijeljene nagrade Internatural Slow Food Awards. Ove nagrade dodjeljuje udruga Istarsko, osnivač i upravitelj vodnjanskog eko-muzeja, koja je od međunarodne Slow food organizacije dobila ovlaštenje za koordiniranje slow-food zajednice u Istri.

Dobitnici nagrada Internatural slow food awards

Nagrade se dodjeljuju u pet kategorija, a prijave su primane putem javnog natječaja provedenog prošle godine. Na natječaj su se javili kandidati iz cijele Hrvatske, a stjecajem okolnosti svih pet dobitnika je iz Istre. Na svečanosti u Noći muzeja, nagrade su dobitnicima uručili voditelj slow-food zajednice Istre Dino Babić i Sabina Velić, predsjednica partnerske udruge Informo.

Sabina Velić i Dino Babić

U kategoriji turističkih zajednica nagrađena je Turistička zajednica općine Vrsar, i to za očuvanje, vrednovanje i promociju lokalne gastronomije. Jedan od primjera spašavanja od zaborava i valoriziranja lokalne gastronomske baštine u današnjici je revitalizacija tradicionalne slastice vrsaranski amareti, te njihova promocija i uvrštavanje u turistički doživljaj mjesta. Vrsaranski amareti tradicionalna su poslastica vrsarskog područja.

Svi sastojci za vrsaranske amarete
Friško pečeni amareti

Kako su se na području Vrsara donedavno prostirale brojne plantaže lijeske, tradicionalni kolačići amareti ovdje su se pripremali s lješnjacima, za razliku od poznatije talijanske inačice, čiji je glavni sastojak badem. Amareti se brzo i lako pripremaju, a recept njihove pripreme rekonstruirale su Nerina Štifanić i Karmen Pilat, prema tradicionalnom receptu iz usmene predaje. Tako se u današnjici postupno obnavlja značaj vrsaranskih amareta kao neizostavnih kolačića za sve blagdanske prigode poput Božića, Uskrsa, vjenčanja ili rođendana.

Klara Trošt Lesić (TZ Vrsar)

Recept za vrsaranske amarete i ostale posebnosti ove tradicijske slastice mogu se upoznati preko web stranica Turističke zajednice Vrsara. Nagradu je primila direktorica TZ Vrsat Klara Trošt Lesić, a za posjetitelje Noći muzeja u Vodnjanu priređena je i radionica izrade vrsaranskih amareta na kojoj je prikazan kompletan postupak njihove pripreme od svega tri sastojka (mljevenih lješnjaka, šećera i jaja). Amareti su se na licu mjesta i pekli, a mogli su se kušati još vrući, iako svoj pravi gušt oni postižu tek kad odstoje nekoliko dana.

Kristijan Damijanić (udruga Agrorovinj)

Udruga Agrorovinj dobila je nagradu u kategoriji „proizvod”, i to za svoja postignuća u vrednovanje tradicionalne istarske supe. Istarska supa je tradicionalna istarska delicija koju možemo smatrati i jelom i desertom s obzirom da se obično poslužuje na kraju obroka. Dolazi od glagola ‘supati’, što znači umakati kruh u vino. Osnovne namirnice pripremu istarske supe su zagrijano crno vino, šećer, maslinovo ulje, papar i prepečeni kruh. Priprema se tako da se vino ugrije na ognjištu u tradicionalnom glinenom vrču bukaleti, zasladi po želji, šnite kruha se prepeku na ognjištu, poulje i popapre te umoče u vino u bulaketi.

Istarska supa se konzumira u društvu, tradicionalno kruženjem bukalete od ruke do ruke, uživanjem u zalogaju kruha i gutljaju vina uz izreku ‘I k litu’, što znači ponovno dogodine. Udruga Agrorovinj je u suradnji s Mjesnim odborom Rovinjsko Selo 2013. godine pokrenula Festival istarske supe u sklopu mjesnog blagdana Antonje, u suradnji s udrugom FARO11 osmišljen je suvenir Supa box, a pokrenut je i postupak zaštite umijeća pripreme i konzumacije istarske supe kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Nagradu je primio predsjednik udruge Agrorovinj Kristijan Damijanić, koji je zajedno s Enricom Cerneccom za posjetitelje Noći muzeja demonstrirao pripremu tradicionalne istarske supe. Damijanić i Cernecca su supu pripremali u dvjema velikim bukaletama na prekrasnom tradicionalnom ognjištu u objektu eko-muzeja koje je do danas zadržalo besprijekornu funkcionalnost, a degustacija supe je izvrsno ‘legla’ u koncept cijele ove zanimljive večeri.

Treća Internatural nagrada dobitniku priskrbljuje titulu „slow food ambasadora”, a prva istarska dobitnica ove nagrade je Lenka Šajina, i to za „iznimno zalaganje u promoviranju lokalnih tradicija”.

Lenka Šajina, prva ambasadorica Slow fooda u Istri

U obrazloženju ove nagrade naglašeno je kako „Lenka Šajina ima sve osobnosti Slow food ambasadora – proaktivnost, strast pri vrednovanju tradicionalnih lokalnih resursa i želju za unaprijeđenjem zajednice. Rezultati njezinog rada posebno su vidljivi kroz promociju destinacije na donedavnom radnom mjestu direktorice Turističke zajednice Općine Žminj gdje je u suradnji s lokalnim stanovništvom realizirala mnoštvo uspješnih projekata u svrhu promocije Žminja kao turističke destinacije. Na novom radnom mjestu, u timu Turističke zajednice Općine Vrsar, Lenka Šajina danas djeluje kao osoba velikog srca i širokog znanja koja oduvijek promiče Slow food načela”.

Dodajmo da je Lenka Šajina u Žminju godinama vodila i unapređivala tamošnje manifestacije posvećene vrednovanju lokalne i istarske gastronomske tradicije, primjerice „Istarski festival pašte” ili pak „Istrijanske pinci pod čerepnjon na ognjišće”, a pokrenula je i revitalizaciju tradicionalne žminjske slastice Kristova kruna.

U kategoriji „kuhar” nagrađen je poznati istarski chef i gastronomski pedagog Robert Perić, profesor pulske Srednje škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, dugogodišnji voditelj kulinarskih radionica u AZRRI-jevom Edukacijsko gastronomskom centru Istre, i sudionik mnogih projekata valorizacije istarskih tradicionalnih proizvoda.

Robert Perić

Nagrada mu je dodijeljena za „iznimni doprinos u vrednovanju lokalnih resursa u gastronomiji, poglavito za doprinose u gastronomskoj valorizaciji mesa istarskog goveda i mesa istarskog magarca te za promociju regionalnih poljoprivredno prehrambenih proizvoda kroz aktivnosti Edukacijsko gastronomskog centra Istre”, a od projekata u kojima je sudjelovao kao posebno važan za očuvanje lokalne kulinarske baštine spomenut je projekt introdukcije ribe i morskih plodova u jelovnike predškolskih i školskih ustanova u suradnji s Agencijom za ruralni razvoj Istre.

Naposljetku, u kategoriji „restorani” nagradu Internatural osvojio je restoran Vodnjanka u Puli. Nagrada se odnosi na „očuvanje tradicija i poticanje lokalnih proizvođača”, što ovaj restoran, ili kako ga njegov vlasnik Moris Civitico voli nazivati – trattoria – dokazuje u svojoj svakodnevnoj praksi opskrbom gotovo isključivo lokalnim namirnicama koje se nabavljaju u krugu od 8 kilometara, čime se lokalni proizvođači potiču na daljnje poslovanje i kvalitetnu proizvodnju.

Moris Civitico

Restoran Vodnjanka u Puli (ne miješati s restoranima istog imena u Vodnjanu i Zagrebu!) djeluje preko 60 godina, a nudi izvorna istarska jela. Dnevnu ponudu restorana vlasnik Moris Civitico usklađuje s dostupnim sezonskim namirnicama s lokalne tržnice, te nabavom kvalitetnih domaćih proizvoda neposredno od malih proizvođača iz okolice.

Noć muzeja u vodnjanskom eko muzeju Istrian de Dignan obilovala je i drugim prigodnim programima pa su tako predstavljene izložbe, prikazivani filmovi i promoviran godišnji poetsko-umjetnički kalendar, no kako u svojoj postavi muzej najviše obiluje predmetima iz tradicionalnog južnoistarskog kućanstva koji služe za pripremu i posluživanje hrane i pića, dodjela ovih slow food nagrada i predstavljanje nagrađenih delicija radionicama i degustacijama složilo se u lijepu i kompleksnu zajedničku cjelinu.

Treba reći da je i nagrada Internatural Slow Food Awards u svojoj koncepciji i fizičkoj izvedbi vrlo primjerena duhu slow food svjetonazora. Naime, nagradu čini tradicionalno vodnjansko slatko odnosno passito vino Vin de rosa punjeno u keramičke boce uložene u stakleni tuljac (koji se može napuniti vodom da bi se vino u keramičkim bocama pouzdanije čuvalo).

Vin de rosa je jedan od proizvoda čijoj se revitalizaciji, a zatim i konkretnoj proizvodnji,vodnjanski eko muzej izuzetno posvetio, čime je, uz ostalo, i stekao naklonost međunarodne Slow food zajednice i mandat da Slow food pokret uspostavi (ili obnovi, jer je pokušaja bilo i ranije) u Istri.

Najavljeno je skoro raspisivanje novog natječaja za dodjelu nagrada Internatural Slow Food Awards za 2023. godinu, pa će biti zanimljivo pratiti kako se slow food misao ponovno razvija u našim krajevima, i koji će se sve projekti, pothvati i osobe poistovjetiti s takvim načinom razmišljanja i kandidirati se za drugu generaciju nositelja ovih nagrada.

Davor ŠIŠOVIĆ