KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Promocija zdravih školskih marendi: djeca najviše vole banana kruh i muffine, ali i šarenu salatu

Već desetak godina se u suradnji istarskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo iz Pule i nekolicine istarskih gradova, među kojima je i Poreč, održavaju promotivne akcije usmjerene ka zdravijoj prehrani osnovaca kroz obroke koje konzumiraju u školi.

Domaćin središnjeg ovogodišnjeg ‘Susreta zdravih školskih marendi’, kako je nazvana ova akcija, bila je porečka Osnovna škola Finida, u kojoj su se uz predstavnike Grada Poreča i Zavoda za javno zdravstvo te novinare, okupili i predstavnici svih osnovnih škola na području Poreča kao i predstavnici roditelja.

Učenicima je tom prigodom u uobičajenom terminu ručka za polaznike produženog boravka ponuđen malo drugačiji izbor jela od uobičajenog, a oni su glasanjem ocjenjivali koja su im se jela najviše svidjela.

Ravnateljica Osnovne škole Finida Anita Sijerković Radin je uzvanicima predstavila pogon školske kuhinje, u kojoj radi poet kuharica, a one svakoga dana pripremaju 660 marendi i 180 ručkova u matičnoj i područnoj školi svakoga dana.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Aleksandar Stojanović je ukazao kako pravilna prehrana djece služi i prevenciji niza bolesti, pa i prekomjerne tjelesne težine, što je problem s kojim se nosi skoro 30 posto istarske djece upisane u prvi razred.

Kod djece u osmom razredu postotak onih s prekomjernom težinom pada na oko 20 posto, što potvrđuje važnost pravilne prehrane u školama. Istarski prvašići imaju problema i s pothranjenošću, čime je pogođeno 1-4 posto djece upisane u prvi razred, pa je i to jedan od pokazatelja potrebe za promocijom zdrave prehrane i zdravih životnih stilova.

Porečki gradonačelnik Loris Peršurić je dodao da je zdrava školska marenda temelj za rast i razvoj naše djece, te da kroz stjecanje svijesti o zdravoj prehrani učimo i o važnosti brige o sebi i drugima, o poštovanju prema vlastitom tijelu i onima koji su se potrudili pripremiti hranu za nas, bilo to roditelji ili kuharice školi.

Djeci i uzvanicima su zatim na kušanje bila ponuđena jela koja su kreirali nutricionisti Zavoda za javno zdravstvo, a u čijim su receptima kroz nove sastojke, te način pripreme ili serviranja malo modificirana jela koja se i inače pripremaju u školskim kuhinjama.

Tako se moglo kušati njoke u umaku od piletine i bundeve, fritaju s gljivama u paninu, paštetu od tune i sardele, namaz od patlidžana i suncokreta, juhu od leće i tikvica, banana kruh, mediteransku paštu, šarenu salatu od sezonskog povrća i začina, te mrak muffine.

Rezultati dječjeg glasanja za ponuđene obroke bili su dijelom očekivani, ali dijelom i iznenađujući. Najviše bodova dobile su, očekivano, slastice: banana kruh i mrak-muffini. Najbolje ocijenjeno slano jelo bila je, iznenađujuće, šarena salata koja se sastojala od krastavaca, crvene paprike, rajčice, kukuruza, crvenog graha, sjemenki suncokreta, maslinovog ulja, limunovog soka i bosiljka.

Vrlo visoke ocjene dobili su i njoki u umaku od tikve i piletine, zatim mediteranska pašta s tunom i začinskim povrćem, te pašteta od tune i sardele, a relativno nisko su se po dječjim ocjenama plasirali maneštra od leće i tikvica, fritaja s gljivama u paninu, a samo dno ljestvice zauzeo je namaz od patlidžana i suncokretovih sjemenki.

Najbolje ocijenjena jela preporučit će se za stalno mjesto na jelovnicima školskih kuhinja, a recepti jela kušanih ovom prilikom u Osnovnoj školi Finida poslat će se svim osnovnim školama u Istarskoj županiji, kako bi u novim delicijama u školskim marendama mogli uživati drugi istarski osnovci.

Davor ŠIŠOVIĆ