KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Prva Birrokracija u Svetom Lovreču: samo istarska craft bira

Vrlo duhovito su Lovrečani nazvali svoj novoutemeljeni festival posvećen isključivo istarskom craft pivarstvu: nazvali su ga Birrokracija, smjestili u odličan ambijent mjesne Place, okitili šarmantnim popratnim programima, i u potpunosti uspjeli u naumu da rastućoj istarskoj sceni zanatskog pivarstva pridruže i ovaj događaj.

Nisu uspjeli jedino u naumu da okupe baš sve istarske pivovare, ali je i njih pet koje su se odazvale (od ukupno jedanaest trenutačno aktivnih) uspjelo stvoriti dobar ugođaj, ponuditi solidnu pivsku raznolikost, i postaviti dobar temelj za početak: već se računa da bi dogodine na lovrečkoj Birrokraciji craft pivovara koje će se predstaviti trebalo biti više od pet.

Kako je dan kad je održana Birrokracija bio najavljivan kao jedan od najtoplijih dana u godini, u obilasku pivskih štandova na lovrečkoj Placi od svake smo ekipe tražili da izdvoji jedno svoje pivo kao najbolje osvježenje za hipervrući ljetni dan. I evo kako je to ispalo.

Pivovara Vergal iz Savudrije svoje najbolje rješenje za osvježenje nudi u pale ale pivu Mozaik, s aromama tropskog voća i malo više gorčine. U Lovreč su donijeli još jedno svoje pivo, Adriatik, također pale ale, ali poseban po tome što sadrži morsku vodu i aromu limunove korice.

Porečka pivovara Bura, jedna od prvih na istarskoj craft sceni, svoje je vrhunsko osvježenje ponudila kroz svoju žutu etiketu Optimist, a riječ je o blond ale pivu od tri hmelja i lagane citrusne arome. Na Burinom štandu točena je i zelena etiketa Hurricane (IPA), dok su ostala piva ove pivovare bila na raspolaganju u bocama.

Iz Buzeta se do Lovreča spustila ekipa pivovare Bruman, koja je za naj-osvježenje ponudila pale ale pivo Dog days are over, s 5 posto alkohola te aromama citrusa i tropskog voća. Mogla su se kušati još i piva Pajser (lager), Brainfucker (American IPA) te Babau (tamni lager).

Craft pivovara Labona dolazi iz Labina, a njezina piva nemaju fantazijska imena već se zovu prema tipu odnosno vrsti piva. Labinski prijedlog za naj osvježenje je Blonde ale, najmanje gorko i najmanje zahmeljeno pivo ove pivovare, s pet posto alkohola, vrlo finog i blagog voćnog okusa u kome lagano prevladava aroma grejpa. Labona je ponudila još i India pale ale, American pale ale te Porter, koji se mogao kušati samo iz boce dok su se ostala tri piva točila.

Pula na biri s juga Istre u Lovreču je predstavila svoja piva Svemirko (IPA), Djurasick (APA), Sunrise (cream ale), i Hip Hops (pale ale), koji je ujedno i njihov favorit za ljetno osvježenje. Hip Hops je lagano osvježavajuće pivo citrusnih aroma koje priziva da se uz njega pojede i neko meso s roštilja.

Osim piva, na lovrečkoj Placi rezao se i pršut lokalne pršutane Tomaso Mira Voštena, pekli su se ćevapi i kobasice, na jednom štandu se mogla zaigrati igra gađanja krigli lopticama, cijelu večer se i sviralo, a održan je i pivski pub kviz. Organizator prve Birrokracije bila je općina Sveti Lovreč, pa uz čestitke na uspješnom prvom izdanju želimo da sljedeće bude još uspješnije, i da još reprezentativnije predstavi cvijet istarskog craft pivarstva.

Davor ŠIŠOVIĆ