KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Priče s pazinske tržnice (7): bijela borgonja koja to nije

Sezonu berbe grožđa simbolički najavljuje pojava prvih grozdova na našim tržnicama. Zato sam se ugodno iznenadio kad sam na čak dva štanda vidio prve grozdove bijelog grožđa, koji su na pazinski plac stigli iz Omošćica pokraj Draguća. Oboje prodavača kaže da je to – bijela borgonja.

„Zazvonila” mi je ta bijela borgonja pa sam zavirio u svoje starije novinarske bilježnice, i pronašao zapis razgovora s Rankom Anđelinijem, koji je uz ostalo i vrsni poznavatelj povijesti vinogradarstva središnje Istre. On mi je tada rekao da se naziv „bijela borgonja” središnjom Istrom proširio za jednu komercijalnu internacionalnu vinsku sortu grožđa koju je nekadašnji PPK Pazin bio zasadio na čak desetak hektara, a koja se tada nazivala šasla ili bijela plemenka. Ovo „šasla” dolazi iz njenog internacionalnog naziva „chasselas”. Kako su vinogradi šasle rasli ponajviše oko Lindara, najprije se u Lindaru za to grožđe proširio naziv bijela borgonja, a odatle i drugdje po središnjoj Istri. Naglasimo da je naziv pogrešan, jer bijela borgonja kao službena sorta ne postoji, pogotovo ne kao srodnik priznatih borgonja, ali pučki nazivi imaju neku svoju logiku.

Mjerkajući te ne baš velike grozdove bijele borgonje odnosno šasle odnosno bijele plemenke, lijepo smo popričali o drugim starim sortama grožđa, o brajdenici odnosno duraniji koja je prije nekoliko desetljeća prva dozrijevala i rado se zobala, a danas jedva da ju se nađe, o hrvatici, plavini, anzulani, likantu i drugim danas skoro zaboravljenim sortama koje su nekoć bile sastavnicom biološke raznolikosti svakodnevice naših starijih.

Sjetio sam se tom prigodom i priče zapisane u Škopljaku pod Gračišćem: tamo su mi pred dvadesetak godina ispričali kako je dugogodišnji običaj bio da se na Magdalenjinu odnosno na blagdan Svete Magdalene, dakle 22. srpnja, župniku na oltar po običaju donosio prvi grozd zrelog grožđa te sezone. Nije zapamćeno koja je to sorta bila, ali vrijeme njena dozrijevanja je dobrih mjesec dana ranije od današnjeg termina prvih ranih sorti koje se danas u nas uzgajaju.

Evo kakve sve priče može potaknuti pojava običnog malog bijelog grozda takozvane bijele borgonje iz Omošćica potkraj kolovoza na pazinskom placu…

Davor ŠIŠOVIĆ

SADRŽAJ POD POKROVITELJSTVOM GRADA PAZINA