KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Središnja Istra: Draga nam je zima dok kapuza ima!

Kiseli kupus, ili kako se u Istri kaže: kapuz, nezaobilazan je u istarskoj zimskoj tradicijskoj kuhinji, pa je stoga ova namirnica postala glavna zvijezda u novoj gastronomskoj manifestaciji koju su ove kasne jeseni prvi put zajedno pokrenuli Turistička zajednica središnje Istre, pazinsko Udruženje obrtnika, i tvrtka Ciburiproduct, najveći proizvođač kiselog kupusa u Istri i šire. Manifestacija je nazvana „Draga nam je zima dok kapuza ima!”, a trajat će od 1. do 19. prosinca, i u to će vrijeme svakoga dana sedam ugostiteljskih objekata na području središnje Istre nuditi posebne menije s jelima s kiselim ali i svježim kupusom, po prigodnoj cijeni od 130 kuna. Svaki meni sadrži predjelo, glavno jelo i desert, a evo što se u svakom pojedinom objektu nudi:

Sanja Kantaruti, Dean Matić i Alison Merlić

Agroturizam Stara štala u Sandaljima kod Boruta priprema jotu sa suhim svinjskim mesom, zatim klobasice i žlomprt, dinstani kapuz, kumpir na supice i salatu od kapuza i za kraj desert iznenađenja.

Boljunska konoba nudi istarske štruclje sa šugom od domaće kokoše, zatim istarski pijat s ombolom, kobasicama, svinjskim pečenjem, kapuzom i kumpirom na padelu), i štrudel za desert.

U konobi Bani pokraj Pazina za predjelo se nudi pršut uz pancetu, suhe kobasice, sir i masline, zatim slijete štruclji sa šugom od kobasica i kapuzom, i za desert cukerančići.

Konoba Dišpet u Zajcima kod Pićna priprema gratinirani kapuz s kobasicom i pancetom, zatim ombolo s „dvoličnim” kapuzom, te dnevni kolač.

U konoba Doma u Kranjcima kod Svetog Petra u Šumi može se za predjelo kušati bruskete sa zapeštom, kapuzom i pancetom, za glavno jelo svinjski obraz u malvaziji s fažolom i kapuzom po starinski, te za kraj desert od griza s konjakom, cimetom i mendulama.

Konoba-pizzeria 2. peron u Cerovlju priprema zimsku juha od kapuza i česna s čipsom od pancete, zatim „istarski klasik” od kiselog kapuza i domaćih kobasica, te krostatu od jabuka i cimeta.

Tomažova konoba u Voštenima kod Svetog Lovreča pak nudi za predjelo istarski pijat, zatim za glavno jelo ombolo i kobasice s kapuzon i žličnjacima s panceton i pršutom te domaći kolač.

Program, sadržaj i ciljeve manifestacije „Draga nam je zima dok kapuza ima!” predstavili su na konferenciji za novinare u prostorima Ciburiproducta direktorica TZ središnje Istre Sanja Kantaruti, tajnica pazinskog Udruženja obrtnika Alison Merlić i vlasnik Ciburiproducta Dean Matić. Spajanje proizvođača hrane i ugostitelja s područja središnje Istre, obogaćivanje posezonske ugostiteljsko-turističke ponude i stvaranje novih motiva za dolazak u središnju Istri ciljevi su koje je naglasila Sanja Kantaruti, izvijestivši i da je u pripremi ove manifesatcije za kuhare uključenih objekata održana i kulinarska radionica na kojoj je pokazano kako se kapuz može pripremati na različite, pa i neobične načine. Alison Merlić je naglasila kako su lokalno, izvorno i tradicijsko sastavnice turističko-ugostiteljske ponude u središnjoj Istri, ali su istodobno i dio kulture, identiteta i svakodnevice ovdašnjeg stanovništva, pa ponuditi kiseli kapuz na pjatu gostima ujedno znači čuvati i predstavljati vlastitu tradiciju.

Tvrtka Ciburiproduct ima pedesetgodišnju tradiciju proizvodnje i prerade kupusa. Kupus i drugo povrće obitelj Matić uzgaja na 45 hektara zemljišta, a osim kiselog kupusa, ribanog i u glavama, proizvodi još i kiselu repu, te drugo povrće koje se sadi radi plodoreda. Tvrtka Ciburiproduct je ugostiteljima uključenima u ovu manifestaciju kiseli kapuz donirala. „Kiseli kapuz je zdrava namirnica koja obiluje vitaminom C, što dobro dođe u ovo vrijeme korone”, rekao je Dean Matić, dodajući da i njegova obitelj, iako svakodnevno radi s kupusom, redovito svake nedjelje na stolu ima i neko jelo s kiselim kapuzom, kao što će ga za predstojeće blagdane na stolu imati i mnoge druge obitelji.

Ponuđeni jelovnici temeljeni su na tradicijskim jelima i domaćim namirnicama, no priprema i oblikovanje jela prepušteni su autorskim kreacijama pojedinih kuhara. Iz popisa ponuđenih jela mame mnogi izazovi na kušanje, zanimljivo je primijetiti da su neki ugostitelji uspjeli kupus ponuditi pripremljen na barem dva, a poneki i na tri načina, a nekako najintrigantnije pitanje izvire iz jelovnika konobe Dišpet: kakav je to „dvolični” kapuz? Nema druge nego osobno poći provjeriti i kušati.

Za dolazak u nabrojane ugostiteljske objekte poželjno je najaviti se, a kontakti se mogu pronaći na web-stranici manifestacije Draga nam je zima dok kapuza ima!

Davor ŠIŠOVIĆ