KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Tri razloga za feštu kod Chiavalona

Da bi se napravila dobra fešta, ponekad i ne treba imati neki poseban razlog, no za feštu u uljari obitelji Chiavalon u Salveli kod Vodnjana nakupilo se tri itekako dobra razloga. Prvi je razlog obljetnički. „Prošlo je 25 godina otkako san pobra svoje prve ulike. Te 2007. godine imali smo ih 611 kila, i od toga smo dobili 60 litri ulja. Drugo lito smo napravili 200 litri ulja, i onda mi je nono reka – eko, sad si pravi maslinar”, tako je Sandi Chiavalon ispričao na konferenciji za novinare kojom je fešta započela. Ali nije samo četvrt stoljeća proizvodnje ulja u obitelji Chiavalon bila tema ove lijepe obljetnice.

Tedi i Sandi Chiavalon

„Brzo smo shvatili da vrhunski proizvod mora biti i lijepo upakiran”, nastavio je priču Sandi Chiavalon. Prvi razgovor s dizajnerima Davorom Bruketom i Nikolom Žinićem bio je brutalno iskren. „Ulje vam je svjetsko, ali vam je dizajn bez veze. Taj proizvod zaslužuje lijepu ambalažu”, rekli su tada braći Sandiju i Tediju Chiavalonu ugledni i nagrađivani dizajneri, i kreirali im ambalažu kakvu nitko dotad nije imao: bocu maslinovog ulja stavili su u papirnati škartoc, tek manji dio tog škartoca s nazivom ulja bio je s prednje strane zalijepljen za bocu i okružen perforacijom tako da se ostatak lako mogao otkinuti, a svi ostali podaci i deklaracija bili su otisnuti na stražnjoj strani škartoca. Ovaj revolucionarni dizajn dobio je mnoštvo domaćih i inozemnih nagrada, uvršten je čak i u postav Muzeja suvremene umjetnosti, ali ono što je najvažnije, istaknuo je Sandi Chiavalon, je da je tim neobičnim činom i drugim proizvođačima skrenuta pažnja na važnost dizajna čega je rezultat da danas u Istri „imamo samo lijepa ulja”.

Svečanosti su prisustvovali i tvorci te etikete prvog Chiavalonovog ulja koje je otišlo u svijet. „Da se razumijemo, vrhunski se proizvod sam prodaje, ne prodaje ga njegova etiketa, ali takav proizvod svakako zaslužuje lijepu etiketu”, istaknuo je Davor Bruketa, dok se Nikola Žinić prisjetio kako su prije 25 godina radeći na tom dizajnu mnogo istraživali i analizirali dok nisu stvorili tu etiketu „kao šlag na torti vrhunskog proizvoda”. Takva je ambalaža tada bila vrlo inovativna, i malo je klijenata koji bi pristali na takav rizik, pa je zato od Chiavalona bilo vrlo hrabro šro su izašli na tržište s takvom etiketom, zaključio je Žinić.

„I mi smo tada učili što to znači product design, i koliko se isplati biti drukčiji od drugih. Ne samo da se o tom ulju pisalo u cijelom svijetu, već nam je TDR bio otkupio skoro cjelokupnu proizvodnju iz te godine kako bi naše ulje dijelio svojim poslovnim partnerima”, dodao je Tedi Chiavalon, istaknuvši kako su svi uključeni u nastajanje njihovih proizvoda jedna velika obitelj, i da su tim potezom otprije 25 godina „kao obitelj poslali svijetu poruku o kvalitetnom proizvodu iz Istre i Hrvatske”.

Braća Chiavalon i Davor Bruketa

Drugi razlog za feštu kod Chiavalona je jedna iznimna nagrada koju su njihova ulja nedavno dobila. Riječ je o nagradi Il Magnifico koja se dodjeljuje najboljem proizvođaču ulja u kategoriji Extra Quality Olive Oil (EQOO), a to je kategorija iznad ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Predstavnici direkcije ove nagrade, Matia Barciulli i Emiliano Biagi, također su prisustvovali fešti u Vodnjanu, i podrobno opisali kako za ovu nagradu konkurira dvjestotinjak do tristotinjak proizvođača iz cijele Europe, kako ulja kušaju i ocjenjuju tri nezavisna panela (dva u Firenci i jedan u Pisi), svakom se ulju koje se ocijeni vrhunskim dodjeljuje jedna, dvije ili tri zvjezdice, a nagradu Il Magnifico svake godine dobiva samo jedan proizvođač koji sakupi najviše zvjezdica. Na ocjenjivanju su bila sva Chiavalon ulja (ukupno šest etiketa), svima su dodijeljene zvjezdice, a čak tri ulja dobila su maksimalne tri zvjezdice, i ovogodišnja nagrada Il Magnifico stigla je sasvim zasluženo u Vodnjan!

„Nisu sva ekstradjevičanska maslinova ulja ista, i mi zato tražimo ona savršena, te dodjeljivanjem nagrade Il Magnifico želimo takvim vrhunskim proizvođačima pomoći pri ulasku na tržište visokokvalitetnih proizvoda”, istaknuo je Emiliano Biagi. Kako bi na dostojan način obilježili tu nagradu, braća Chiavalon su odlučila oživjeti prije pet-šest godina umirovljenu etiketu dizajnerskog tima Bruketa-Žinić, pa su kreirali posebnu mješavinu ulja koje je zapakirano u istu ambalažu kakva ih je prije 25 godina proslavila.

Emiliano Biagi, Matia Barciulli, Tedi i Sandi Chiavalon

Mattia Barciuli je najavio da će zbog izuzetne kvalitete istarskih ulja uskoro biti pormirana posebna sekcija nagrade Magnifico samo za proizvođače iz Hrvatske. „Ova regija može mnoge druge u Europi poučiti o kvaliteti. Živite u jednom od najizvrsnijih dijelova Europe i o tome trebate vikati, a ne šaptati”, zaključio je Barciulli. Zaključak Sandija Chiavalona bio je pak sljedeći: „Prije 25 godina smo ovom etiketom sve druge proizvođače natjerali da počnu razmišljati o dizajnu, a danas ih želimo motivirati da uđu u klub proizvođača EQOO ulja, jer mnogi imaju kvalitetu koja to zaslužuje”.

A treći razlog za feštu? Ovako ga je objasnio Sandi Chiavalon: „Kad smo prije dvije godine otvarali novu uljaru, zbog korone nismo mogli napraviti feštu, pa smo je zato napravili sada”. Nova uljara Chiavalon jedno je od najmodernijih postrojenja za preradu maslina u ovom dijelu Europe, jedinstvena je po tome što se masline na ulazu u liniju prerade rashlađuju, i suše se prije mljevenja kako bi u proces ušlo što manje vode. Kompletna proizvodna linija se prati digitalnom aplikacijom, doslovce od stabla do bačve; a ova je uljara jedina u Istri u kojoj se svo ulje filtrira. Komina se odvozi na zbrinjavanje, ali koštice se u samom pogonu melju i plasiraju kao sirovina za pelete vrlo visoke energetske vrijednosti. Ulje se čuva u velikim inox tankovima na temperaturi od 14 do 16 stupnjeva, zaštićeno plemenitim plinom argonom, i tako čuvano može stajati dvije godine bez promjene svojstava. „Nedavno smo otvorili jednu bocu napunjenu 2002. godine, i ulje iz nje uopće nije bilo užeglo!”, kaže Sandi Chiavalon. Napunjenih boca nema na skladištu, jer se punjenje u boce obavlja samo prema zaprimljenim narudžbama i odmah isporučuje.

Obitelj Chiavalon uzgaja 30 hektara vlastitih maslinika s ukupno 10.000 stabala, no masline kupuje s još toliko stabala na imanjima tridesetak kooperanata iz Vodnjana, Kaštelira i Buja. Proizvodnja u kooperantskim maslinicima je pod nadzorom obitelji Chiavalon, a od vlastitih i otkupljenih maslina godišnje proizvedu oko 25 tona ulja. Proizvodnja raste jer nove masline dolaze u rod. Sorte s kojima Chiavaloni rade su buža, karbonaca, moražola, rosinjola, bjankera i leccino, ali svaka je njihova etiketa kupaža.

Dvije su etikete ulja Chiavalon nazvane po Sandijevim i Tedijevim djedovima: Romano je idealna mješavina za ribu, a nešto jače ulje Atilio pogodno je za meso. Ulje Ex Albis (taj naziv nosi i jubilarna mješavina sa spomenutom oživljenom etiketom) je srednje intenzivno ulje pogodno za sva jela, kao i Organic, samo što je potonje iz ekološkog uzgoja i isključivo od vlastitih maslina. Peta etiketa nosi naziv Mlado, a to je ulje intenzivnije i radi se samo od maslina iz prva tri dana prerade, a šesta etiketa zove se Istra i ona se diči dvjema posebnim oznakama – ekološkom, i Zaštićenom oznakom izvornosti (ZOI).

No, osim proizvodnje maslina i maslinovog ulja, obitelj Chiavalon bavi se i drugim poljoprivrednim proizvodnjama odnosno povrh maslinika obrađuje još 185 hektara poljoprivredne površine. Najvažniji im je proizvod sjemenska lucerna, a na većim površinama uzgajaju i luk, tri-četiri hektara rajčice od koje krajem ljeta naprave 20.000 boca vrlo cijenjene šalše, na dva-tri hektara uzgajaju i lubenice, i to kasnu sortu koja se bere u drugoj polovici rujna kada lubenice više nitko nema a hoteli su još uvijek puni. U dućanu smještenom u zgradi uljare osim vlastitih proizvoda prodaju i viškove proizvođača iz okolice, a neki su od tih proizvoda prava ekskluziva i mogu se kupiti samo u tome dućanu, primjerice sok od jabuke i lubenice ili pak džem od jagode. Chiavaloni su doista uzorna poljoprivredna obitelj, a trud koji ulažu u obradu zemlje vraća im se kroz vrhunske proizvode cijenjene u svjetskim razmjerima.

Na fešti kod Chiavalona okupilo se lijepo mnoštvo ljudi iz sfera poljoprivrede, maslinarstva, vinarstva, gastronomije i ugostiteljstva, kulture, politike, bilo je naravno i novinara, vrhunski su chefovi pripremali birana jela koja su se mogla kombinirati s Chiavalonovim uljima, kušale su se kamenice iz Limskog kanala, Budakov pršut iz Svetog Petra u Šumi, vrhunski sirevi žminjskog Latusa, Filip Savić pomno je odabrao vina iz ponajboljih istarskih vinarija, maestro Robert Perić na licu mjesta je pripremao čokolatine s maslinovim uljem, a kao posebnu zanimljivost bilježimo koktel s maslinovim uljem, atrakciju na štandu destilerije Aura, kojeg je osmislio barmen Marko Sekula. Ovako se priprema: Aurin gin Karbun promiješa se u šejkeru sa sirupom od bosiljka, svježim limunovim sokom, Chiavalonovim uljem Organic i par kapi biljnog proteina Stillabunt, mješavini se u čaši dodaje lemon tonic, a zapjenjeni koktel ukrasi se kriškom limuna i listićem masline. Koktel je odličnog osvježavajućeg okusa a maslinovo ulje u njemu je zamjetno ali nenametljivo, baš kao što su i Chiavaloni zamjetni ali nenametljivi, vrijedni i skromni, kreativni i poduzetni, uvijek nasmijani, i u tome što rade – najbolji na svijetu.

Davor ŠIŠOVIĆ