KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

U Fuškulinu niče nova vinarija Ivana Damjanića

U posljednje vrijeme diljem Istre gradi se nekoliko novih vinarija, a jedna od njih je i nova vinarija poznatog i nagrađivanog vinara iz Fuškulina na Poreštini, Ivana Damjanića. Svega 250 metara dalje od sadašnje vinarije koja raspolaže s 260 četvornih metara gotovog prostora, iz dana u dan sve se više naziru obrisi novog zdanja Damjanićevog podruma koji će imati ukupno 1.200 četvornog metara korisnog prostora.

„Bit će to i proizvodni ali i turistički objekt, jer će raspolagati s dvije degustacijske sale, jednom većom koja će moći primiti četrdesetak ljudi istodobno odnosno otprilike jedan autobus, i jednom manjom za dvadesetak ljudi. Stolovi kušaonice bit će postavljeni i na zelene površine, cijela parcela od 9.300 kvadrata je u zelenilu i okružena prirodom, pa će u tom jedinstvenom ugođaju i naša vina, nadam se, dobro prijati”, objašnjava skromni Ivan Damjanić.

Kad bi danas mogao vidjeti kako se ostvaruje ovaj pothvat, sigurno bi se silno ponosio Ivanov pradjed Juraj (Giorgio) Jurković, koji je 1928. godine u Parizu osvojio grand prix, najvišu nagradu, za jedno svoje crno vino. Ivan Damjanić je pradjedu kao svom vinarskom uzoru u spomen kreirao i neka svoja vina, ali je i premašio njegove uspjehe, primjerice osvojivši za svoj Clemente bijeli iz 2016. u jednoj godini, 2019., zlatne medalje na oba najvažnija svjetska ocjenjivanja vina – Decanterovom i International Wine Challengeu, što nije uspjelo nikome od hrvatskih vinara ni prije ni poslije.

Što će sve imati nova Damjanićeva vinarija, vrijedna 17,6 milijuna kuna (trenutačno, a kako cijene rastu, sam Bog zna, kaže Damjanić, koliko će to na kraju koštati), većinom financirana iz sredstava tzv. „vinske omotnice”? Osim spomenute dvije degustacijske sale, njen najvažniji dio je proizvodni pogon s prostorima i opremom za sve tehnološke faze prihvata grožđa i njegove prerade u vino. U dijelu podruma za čuvanje vina najveći će, s površinom od 210 kvadrata, biti prostor za inox tankove raznih veličina, od najmanjih zapremine 480 litara, do najvećih od 21.200 litara. Prostor za barrique bačve imat će sto kvadrata i moći će odjednom primiti 40.000 litara vina, a planirano je i poveće skladište boca u koje će odjednom moći stati 45.000 napunjenih butelja. Nisu zaboravljeni ni svi potrebni servisni i uredski prostori. Značajno proširenje proizvodnih kapaciteta omogućit će Damjaniću i nova zapošljavanja, pa će se sadašnji broj od pet radnika u vinariji u novom pogonu udvostručiti.

Sadašnja (koju ćemo uskoro nazivati „stara”) vinarija Damjanić godišnje proizvodi oko 95.000 litara vina, od grožđa koje dolazi s 10 hektara vlastitih te još 2-3 hektara kooperantskih vinograda. Teoretski kapacitet nove vinarije je 250.000 litara vina godišnje, no ta se količina neće moći dostići odjednom već postupno, planski, a kako za povećanje proizvodnje vina treba i veća količina grožđa, Damjanić planira kroz narednih pet godina ukupnu površinu svojih vinograda podići na 15 hektara, a pun kapacitet nove vinarije vjeruje da će dostići za desetak godina.

Nova će vinarija, s opremom kakvu dosad nije imao, primjerice postrojenjem za kriomaceraciju odnosno tankovima s hlađenjem, Damjaniću omogućiti i kreiranje nekih novih vina, razmišlja čak i o nekim novim sortama, ali detalje čuva kao tajnu za skoru budućnost. Građevinski bi nova vinarija trebala biti dovršena do kraja ove godine, a prvu berbu bi trebala primiti na jesen 2023. godine. „Taman će se navršiti 18 godina, dakle punoljetnost, naše vinarije, pa je vrijeme da kući i familiji damo malo mira”, našalit će se Ivan Damjanić zamišljajući i pokušavajući predočiti kako će sve to funkcionirati kada nova vinarija proradi.

Za godinu dana ovako ćemo nazdravljati pred novom vinarijom Ivana Damjanića

Na kraju sela Fuškulin tako iz dana u dan raste novo hodočastilište za ljubitelje istarskih vina, kojima će Ivan Damjanić s ponosom nuditi svoja cijenjena i višestruko nagrađivana vina: svježu malvaziju i chardonnay; poluslatki muškat žuti; borgonju koju osobito cijeni i njeguje jer ga vezuje uz uspomenu na pradjeda Jurja; zatim pjenušac od malvazije, chardonnaya i bijelog pinota Virtu brut; rose od borgonje Penelope; kupažu terana i borgonje Duro Istriano; malvaziju Akacija odležanu u bagremovim bačvama; dugo maceriranu te u hrastovim i bagremovim bačvama odležavanu malvaziju Classic; desertnu passito malvaziju Sincerus; i naposljetku dva svoja najveća aduta i najnagrađivanija vina: bijeli Clemente od malvazije, chardonnaya i pinota bijelog te crni Clemente od merlota, cabernet sauvignona, terana i borgonje. Čime će se ova ugledna obitelj od 12 etiketa proširiti kad Damjanić počne koristiti mogućnosti nove vinarije, e to ćemo tek vidjeti, ali nema nikakve dvojbe da ćemo i u tome uživati.

Davor ŠIŠOVIĆ