KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Antonja 2023. u Rovinjskom Selu: pet šampionskih ulja i nova vinarska imena

Smotra najboljih vina Rovinjštine u svom 32. izdanju potvrdila je neke tradicionalne rovinjske vinske vrijednosti, ali je donijela i neka iznenađenja. Smatra se da je smotra vina u Rovinjskom Selu koja se tradicionalno održava uz mjesni blagdan Antonju, najstarija kontinuirana lokalna smotra vina u Hrvatkoj, a njena osobitost je u tome što se vina ocjenjuju zasebno u kategoriji profesionalnih vinara i u kategoriji vinara hobista odnosno amatera. U svakoj od te dvije kategorije proglašava se najbolje crno i najbolje bijelo vino, tako da se na kraju imamo ukupno četiri šampiona.

Na ovogodišnje ocjenjivanje je prijavljen 51 uzorak vina, a kemijske analize i senzorno ocjenjivanje vina provedeni su u porečkom Institutu za poljoprivredu i turizam. Evo šampiona: među profesionalcima najbolje bijelo vino je malvazija Viliama Lavižatija, novog imena na profesionalnoj vinskoj sceni Rovinjštine, dok je najbolje crno vino među profesionalcima bio teran vinarije Vivoda. Oba su šampionska vina iz berbe 2022., kao uostalom i sva druga, jer na seljanskoj Antonji ocjenjuju se samo svježa vina iz aktualne berbe.

Vinarski šampioni Antonje 2023.

Osim šampionskog naslova Viliam Lavižati osvojio je još jednu zlatnu medalju za svoju drugu malvaziju, a u kategoriji bijelih vina zlatne medalje osvojili su još i vinarije Arno Saina (dvije), Fameja Matošević, Grota i Marko Črnac, svi za malvazije, te Vivoda dvije za malvaziju i jednu za muškat bijeli.

Kod crnih vina u profesionalnoj kategoriji osim Vivodinog šampionskog terana zlatnu medalju osvojio je još samo teran Bruna Poropata.

U kategoriji hobista najbolje bijelo vino imao je Davor Iskra, koji je za svoju malvaziju osvojio i jedinu zlatnu medalju, dok je u kategoriji hobističkih crnih vina pobjedu i također jedinu zlatnu medalju osvojio Ivan Udovič za svoje crno miješano vino.

Kad zbrojimo priznanja za sva vina zajedno, proizlazi da je među 51 ocijenjenim uzorkom zlatnom medaljom nagrađeno ukupno 14 vina, srebrnu medalju osvojilo je 19 vina dok je brončanom medaljom nagrađeno šest vina. Po sortama među medaljama nagrađenim vinima vinima očekivano ima najviše malvazija te od drugih bijelih sorti svega dva muškata (jedan bijeli i jedan žuti), a među crnima se brojem uzoraka prilično ravnopravno nose teran i merlot, uz poneki cabernet sauvignon, refošk i crno miješano. U odnosu na prijašnje godine treba primijetiti porast broja uzoraka terana!

Sva su ocjenjivana vina bila ponuđena i na kušanje, pa se šampione moglo procijeniti i direktno iz čaše, usporediti ih međusobno i s drugima, a posebna zanimljivost bio je kutak rovinjskih ekoloških i biodinamičkih vina u kome se kušati moglo vina iz vinarija Lunika, Collis, Šuran i Pavlović, koja, nažalost, nisu bila na ocjenjivanju.

Kušali smo šampionska vina i propitali njihove tvorce kako su ih napravili. Viliam Lavižati ispričao nam je kako je njegova šampionska malvazija nastala iz jedne prilično sušne godine, no zahvaljujući navodnjavanju, u svom vinogradu ipak je imao dobar urod i vrhunsko grožđe. Berba je bila obavljena početkom rujna, slijedilo je 38 sati maceracije, a zatim prešanje, taloženje i kontrolirana fermentacija nakon koje je malvazija spremljena u inox. Lavižatijeva malvazija ima lijepih 13,5 posto alkohola, a službeno će biti napunjena tek u svibnju.

Viliam Lavižati

U prvoj sezoni svog profesionalnog bavljenja vinarstvom Viliam Lavižati imat će u prodaji samo svježu malvaziju, no najesen u njegovu vinogradu (ima ga ukupno jedan hektar) slijedi prva berba terana i merlota. Vino zasad prodaje samo na kućnom pragu i u svom restoranu Bošket.

Šampionski profesionalni teran dolazi iz vinarije Davora Vivode, koji inače treba još odležati godinu dana u velikim drvenim bačvama, a sada, tek na početku svoga školovanja, nudi obilje aroma šumskog voća uz ugodnu svježinu, na prvi gutljaj bismo čak pomislili da i nije mlad svega nekoliko mjeseci.

Davor Vivoda

U kategoriji vinara amatera šampion bijelih vina je malvazija Davora Iskre, koji je ovog vina napravio tek tristotinjak litara, samo za svoje potrebe. I kod njega se lani malvazija brala početkom rujna, maceracija je trajala 15 dana a vino je zatim spremljeno u inox u kome se čuva i dandanas. Davor Iskra je možda poznatiji kao maslinar nego kao vinar: u njegovu je masliniku 150 stabala od kojih godišnje dobiva oko 400 litara ulja koje pakira u tri etikete: buža, rošinjola i miješano.

Davor Iskra

Svoje šampionsko crno vino u amaterskoj kategoriji Ivan Udovič dobio je kombinirajući teran, merlot i cabernet sauvignon. „Inače izbjegavam natjecanja, jer je sada još prerano da bi se vina pokazala u pravom svjetlu, još su neharmonična i imaju više kiseline”, rekao nam je Ivan Udovič, ali mu je ovogodišnja zlatna medalja na Antonji ipak već šesto takvo priznanje, a i na Vinistri je osvajao srebrne medalje.

Ivan Udovič

Kupažu spomenute tri sorte Udovič radi već godinama, a u stanju u kojemu je sada, ovo vino je tek u fazi pripreme za barrique. Sve tri sorte pobrao je zajedno početkom listopada, a zanimljivo je da je već godinama stalni kupac ove njegove crne kupaže Hrvatski veslački savez, koji ih poklanja partnerskim tvornicama čamaca u Italiji, Švicarskoj i Njemačkoj. S ovogodišnjom šampionskom kupažom to će se dogoditi tek nakon što odleži dvije godine u barriqueu.

Što se tiče maslinovih ulja, na jubilarno dvadeseto ocjenjivanje došla su rekordna 94 uzorka, najviše otkako je utemeljena ova smotra maslinovih ulja Rovinjštine. Za ulja su kemijske analize provedene u pulskom Zavodu za javno zdravstvo, a organoleptičko ocjenjivanje proveo je panel senzornih analitičara udruge Agrorovinj.

Najbolji maslinari Antonje 2023.

Od ukupno 94 uzorka, 63 ih je nagrađeno zlatnim medaljama, 16 srebrnim i sedam brončanim medaljama. Također, od svih ocjenjivanih ulja čak njih 90 udovoljava kriterijima za naslov ekstradjevičanskog maslinovog ulja. Zanimljivo je da je ove godine prvo mjesto odnosno naslov šampiona rovinjskih maslinovih ulja podijelilo čak pet proizvođača sa po 93 osvojena boda: Marko Črnac, Dragan Mofardin, Boris Korenić, Hrvoje Labura i Massimo Mofardin.

Udruga Agrorovinj je kao organizator ove manifestacije u suradnji s Mjesnim odborom Rovinjsko Selo priredila još jednu lijepu vinarsko-uljarsku manifestaciju kojom je Rovinjština predstavila najbolje darove minule poljoprivredne sezone. Maslinari i vinari Rovinjštine mogu biti vrlo zadovoljni lanjskom sezonom, kao i kušači odnosno potrošači njihovih vina i ulja kojima će u čaše i tanjure narednih mjeseci dolaziti vrhunski darovi lanjskih berbi.

Davor ŠIŠOVIĆ