KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Vinartove radionice: šampioni Vinistre 2021.

Lijepo se posložilo da na prvom danu vinskih radionica u zagrebačkom hotelu Dubrovnik, koje prethode ovogodišnjem Vinart Grand Tastingu, jedna za drugom pred radoznale kušače dođu tri istarske teme. Istarsku vinsku večer u Zagrebu otvorio je sommelier Sandi Paris predstavljajući šampione Vinistre 2021., zatim je uz vertikale Benvenutijeve malvazije Anno domini i terana Anno domini predstavljena i vertikala Sirelinih sireva trapista i ribanca, a treća u nizu bila je radionica „Evolucija ili revolucija malvazije” u kojoj su Gianfranco Kozlović i Saša Špiranec predstavili šest Kozlovićevih malvazija s rasponom nastanka od šest godina.

Šampioni lanjske Vinistre još se uvijek pamte, no kako se vina koja su najviša odličja u kategorijama istarskih autohtonih sorti zaslužila na ocjenjivanju u travnju 2021. godine drže danas, deset mjeseci poslije? Na to je pitanje odgovore dao poznati istarski sommelier Sandi Paris, analizirajući i predstavljajući kušačima svih pet šampionskih vina.

Prva je u čaše došla mlada malvazija Denisa Berkovića iz Markovca kod Višnjana, kojom je ovaj manje poznati vinar osvojivši za nju šampionski naslov iznenada bljesnuo na istarskoj vinskoj sceni. Grožđe za tu šampionsku malvaziju potječe iz 70 godina starog vinograda, brano je sredinom rujna, vinificirano isključivo u inoxu i napravljeno je tako da se u boce puni na proljeće, u ožujku ili travnju. Rezime Parisove analize je: „Još je u dobrom stanju i želimo je piti!”, a u detaljima o njoj se može reći da je njena zeleno-žuta boja dobila na intenzitetu ali je ostala stabilna i kristalno bistra, da miriše na agrume, breskvu i koru naranče, da je u ustima mineralna i djelomično trajna, ali da neće više rasti pa ju treba popiti, savjetuje Paris, tijekom predstojećeg proljeća uz pljukance sa šparugama i pršutom.

U kategoriji zrelih malvazija šampion lanjske Vinistre je malvazija Collina iz berbe 2016. vinarije Cattunar iz Nove Vasi kraj Brtonigle. Deset dana maceracije, šest mjeseci miješanja taloga, dvije godine u velikim drvenim bačvama i godinu dana u boci neki su detalji o nastanku ove malvazije, koju Paris opisuje kao slamnato-žutu sa zlatnim rubovima, s mirisom na vaniliju, zrelu krušku, suhu travu, suhe bademe, suhe smokve, marelicu i ružmarin, harmoničnog okusa s gorkastim završetkom. Ne samo da se još uvijek dobro drži, već može potrajati još pet-šest godina, ocijenio je Paris, a njezina vibrantnost odnosno sočnost lijepo bi se sljubila s teletinom ispod peke odnosno čripnje.

Slijedila su tri šampionska crnjaka. U kategoriji mladih terana šampion Vinistre 2021. je teran Barbarossa 2020. vinarije Tomaz iz Motovuna, uzgojen na sivoj zemlji, obran većim dijelom početkom a manjim dijelom krajem listopada, te odnjegovan nakon 40 dana maceracije dijelom u velikom a dijelom u malom drvu. Boja mu je rubinsko crvena, miriše na zrelo crveno voće, pogotovo višnju, na crnu čokoladu i duhan, s velikim potencijalom starenja. Ovaj je teran još mlad, izaći će tek za dvije-tri godine, a u ovom je stanju već vrlo profinjen i Paris bi ga spario sa sirevima i crvenim mesom.

Šampionski odležani teran, Kozlovićev teran Santa Lucia 2018., dolazi iz mladog vinograda na bijeloj zemlji, obran je krajem rujna i nakon petnaestodnevne fermentacije s maceracijom njegovan je 18 mjeseci u barriqueu. Kroz to vrijeme formirao je rubinsko-ljubičastu boju i arome drva, crvenog voća, marcipana, kože; u okusu ga Paris opisuje kao toplo, intenzivno i zaokruženo vino s velikim potencijalnom starenja, a sljubiti bi ga se moglo s mesom divljači i s „brutalnim” sirevima.

Sandi Paris

Naposljetku, šampion u kategoriji odležanih refoška bio je refošk Capo d’Istria 2013. vinarije Vinakoper, a Paris je ovo vino opisao također kao rubinsko-ljubičasto, s aromama zrelog voća, poglavito kupine, višnje i borovnice, te tamne čokolade. Taj je refošk rastao blizu mora, obran je sredinom listopada, maceriran je 18 dana, a čuvan je dvije i pol godine u barriqueu i velikom drvu. Paris preporučuje njegovo sljubljivanje sa steakovima, te sa suhomesnatim proizvodima, pogotovo istarskom pancetom.

Nakon kušanja ovih pet odličnih šampionskih vina s lanjske Vinistre Paris je pozvao kušače da posjete predstojeće En primeur kušanje mladih istarskih malvazija u zagrebačkom hotelu Esplanade u srijedu 2. ožujka, i naravno finale Vinart Grand Tastinga, promenadno kušanje u zagrebačkoj Laubi 4. i 5. ožujka.

Davor ŠIŠOVIĆ