KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Vrsar: Jedi zdravo, čuvaj plavo!

Turistička zajednice općine Vrsar tijekom ove će godine provoditi jedan vrlo zanimljiv i ukusan projekt. Naziv mu je „Jedi zdravo, čuvaj plavo“, a na natječaju LAGUR-a Istarski švoj TZ Vrsara je za njegovu provedbu dobila 148.975 kuna.

Cilj projekta „Jedi zdravo, čuvaj plavo” je razviti modele edukativnih manifestacije za bolju integraciju ribarskog i turističkog sektora u skladu sa zdravim načinom prehrane i održivim korištenjem morskih resursa, odnosno drugim riječima, osmisliti autentičnu, zdravu i održivu verziju ribarskih fešti.

U sklopu projekta tijekom godine održat će se niz edukativnih radionica s ciljem povećavanja znanja, kapaciteta i stručnosti ciljnih skupina mladih, lokalnog stanovništva, te sadašnjih i budućih ugostitelja, što bi trebalo potaknuti kvalitetnu međugeneracijsku obnovu ponuđača proizvoda ribarstva i akvakulture i uspostaviti novi model edukativne manifestacije.

Četiri planirane radionice za mlade, za pružatelje usluga u ugostiteljstvu i turizmu te za lokalno stanovništvo bit će posvećene održivom korištenju lokalnih namirnica; društvenom i ekološkom utjecaju potrošnje proizvoda ribarstva; utjecaju konzumacije ribe i morskih proizvoda na ljudski organizam te prenošenju znanja i tradicije ribarskih zanata. Dvije kulinarske radionice namijenjene su osposobljavanju sadašnjih i budućih pružatelja usluga u ugostiteljstvu i turizmu kako bi na inovativan i privlačan način promovirali konzumaciju lokalne ribe i morskih organizama. Jela koja će se pripremati na tim radionicama bit će prezentirana u street fish food obliku. Osim što će ih naučiti pripremati, polaznici će učiti i kako servirati takva jela.

Među projektnim aktivnostima je i organizacija dviju edukativnih manifestacija u obliku degustativnog street food događanja s jelima pripremljenima od proizvoda ribarstva i akvakulture odnosno od lokalnih morskih organizama i namirnica. Street food je odabran kako bi se potrošačima približila konzumacija lokalne ribe i ribljih proizvoda. Uz degustaciju namirnica jasnog lokalnog porijekla, isticat će se njihova dobrobit za ljudski organizam, te istovremeno vrednovati bogatstva i važnost očuvanja morskih staništa. U projektnim manifestacijama koristit će se ekološki materijali i voditi računa o smanjenju otpada i održivosti. Aktivnosti projekta „Jedi zdravo, čuvaj plavo“ će prenositi poruku o dugogodišnjoj neraskidivoj vezi između života u Vrsaru i mora odnosno ribarstva ali i o mogućim budućnostima suživota s morem. Edukativne kulinarske radionice održavat će se u edukativnoj kuhinji tvrtke Fusio u Poreču, a street-food prezentacije na vrsarskim javnim prostorima. Radionice će, planirano je, voditi poznati istarski kulinarski edukatori.

Osim popularizacije pripremanja i kuhanja jela od morskih organizama iz ulova lokalnih ribara ili iz lokalnog uzgoja, kroz ovaj će se projekt promovirati i neke specifične lokalne namirnice morskoga podrijetla, primjerice kamenice iz Limskog zaljeva, a svaku pripremljenu namirnicu pratit će i priča o njezinom utjecaju na ljudski organizam, primjerice kada je riječ o tuni, tana je nezaobilazno spomenuti omegu-3 i vitamin D, kod sardele je pak važno istaknuti antioksidanse, vitamine, kalcij i željezo, i tako redom. Ekologija i savjesno korištenje ribarskih resursa također su naglasci ovog projekta, a bit će to i prigoda za provođenje kampanje „Za more bez plastike” odnosno na skretanje pozornosti na problem mikroplastike u moru i morskim organizmima.

Ekološke i zdravstveno-nutritivne poruke će u sklopu projekta biti predstavljene kroz promotivne letke ali i kroz nekoliko planiranih izložbi, te kroz web stranice TZ Vrsara, a izložbom će se kao nematerijalna baština predstaviti i znanja iz vrsarske ribarske tradicije.

Što drugo reći doli da jedva čekamo objavu kalendara konkretnih aktivnosti ovog zanimljivog, ambicioznog i vrlo sadržajnog projektate da u narednim mjesecima slikom i tekstom pokažemo kako Vrsarani obnavljaju svoju stoljetnu ljubav i povezanost s morem preko tanjura.

Davor ŠIŠOVIĆ