KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Žminjski ‘Čuvari istrijanskeh užanci’ briljirali na 9. Festivalu istarske supe u Rovinjskom Selu

Jako su sretni bili Žminjci iz ekipe Čuvari istrijanskeh užanci kada je na svečanom proglašenju pobjednika 9. Festivala istarske supe u Rovinjskom Selu obznanjeno da su bili najbolji u sve tri natjecateljske kategorije. Zdenka Jakus, Mirando Mužina i njihove dvije mlade pomoćnice Tara Damijanić i Kimi Rabar su u konkurenciji devet ekipa napravili najbolju tradicionalnu supu, najbolja je bila i njihova kreativna supa, a nagrađeni su i novouvedenim priznanjem za ‘najbolju kumpaniju’ odnosno za najbolju ukupnu prezentaciju, originalnost i osobnost.

Tradicionalna supa se, podsjetimo, na natjecanju u Rovinjskom Selu smije pripremati samo od zagrijanog crnog vina, maslinovog ulja, prepečenog kruha, šećera i papra, dok su kod kreativne supe dozvoljene i druge namirnice, sve dok se napitak pripremljen u bukaleti i dalje može po svojim osnovnim osobinama nazivati istarskom supom. Zanimljivo je da su Žminjci za svoju pobjedničku tradicionalnu supu koristili teran iz Barbana, proizveden „na starinski način” na OPG-u Milana Glavinića u selu Frkeči.

Barbanskim teranom je, objasnio nam je Mirando Mužina iz žminjske ekipe, odana počast kanoniku Petru Stankoviću iz Barbana, jednom od vodećih istarskih intelektualaca iz prve polovice 19. stoljeća, koji je zaslužan za jedno od prvih pisanih svjedočanstava o istarskom odnosno upravo barbanskom teranu, iz 1825. godine. No, za kvalitetu njihove tradicionalne supe ipak je najzaslužniji bio okusni sklad svih sastojaka i idealna temperatura na kojoj se njihova supa služila.

Kreativna supa kojom je ekipa Čuvari istrijanskeh užanci također osvojila ocjenjivački žiri bila je prošle godine „inaugurirana” Žminjska supa, koja se od tradicionalne razlikuje po dva elementa: umjesto kruha u zagrijano vino umače se prepečena pinca, a povrh ostalih uobičajenih sastojaka (dakle, maslinovog ulja, šećera i papra), poseban štih daje joj i kava, i to posebno ”žminjsko kafe” skuhano od kave iz žminjske pržionice Monte.

Žminjska supa bila je prvi put predstavljena lani na žminjskoj preduskrsnoj manifestaciji „Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće”, i od tada ona redovito prati svaki nastup Žminjaca na gastro priredbama i festivalima kroz godinu. Narodne nošnje u koje su bili odjeveni članovi žminjske ekipe, prigodna dekoracija njihovog štanda, ali nadasve njihova srdačnost i spremnost da kušačima objasne što to kušaju i zašto to mora biti baš tako, sve je to pridonijelo da Čuvari istrijanskeh užanci osvoje i novouvedenu nagradu za ‘najbolju kumpaniju’, odnosno za najbolju sveukupnu interpretaciju i nastup.

Nije Žminjska supa bila jedina supa s imenom koja se mogla kušati na ovom festivalu, jer je ekipa udruge Agrorovinj pripremala Rovinjsku supu, također prošle godine inauguriranu kreativnu supu od nekoliko lokalnih sastojaka: u zagrijano rovinjsko vino dodan je rovinjski med, povrh tostiranog kruha u vinu plivaju i tostirane suhe smokve, a posebnu draž okusu ove supe daje rovinjski pelinkovac destilerije Darna.

Ekopa Prikodraga je svoju kreativnu supu začinila medom, đumbirom i mentom, koja se prilično osjetila pri kušanju i lijepo ju aromatski obogatila. Ekipa Rekreativo poigrala se u svojoj kreativnoj supi aromama popularnih koktela, dodavši u vino liker Aperol, i naranču da zaokruži i osvježi ukupan dojam. Ekipa porečkog Poljoprivrednog odjela riječkog Veleučilišta je pak u teran dodala teranino, dodatno sve to zasladila medom, i u tu tekuću slast uronila fritule.

Ekipa Strukovne škole Eugena Kumičića je za svoju kreativnu supu uzela teran vinarije Vivoda, začinila ga ginom Karbun destilerije Aura i čajem te u njega potopila kolačiće ‘raspucance’. Debitantska ekipa koja se nazvala ‘Moramo i to provat’ još je kreativnije pristupila temi kreativne supe: osim i kod drugih uobičajene naranče, koristila je još kakao i izazovni tabasco umak. Ekipa supetarske vinarije In sylvis je pak svoju supu začinila rumom, vanilijom i muškatnim oraščićem.

Zanimljivu kreativnu supu složila je i ekipa Specijalci, u kojoj su se inače natjecale združene mlade snage vinarija Cossetto i Agapito. Njihova je tradicionalna supa pripremljena s teranom Cossetto iz 2018., dok su za kreativnu supu koristili teran Agapito, također iz 2018., koji je inače 2022. godine bio šampion Vinistre u kategoriji zrelih odnosno odležanih terana. Uz naranču, klinčić, anis i rum, kreativna supa ove ekipe bila je obogaćena i grožđicama od prosušenog terana, a u vino je bio umočen cukerančić kome je šećer na površini rastopljen brenerom, dakle bio je to svojevrsni karamelizirani cukerančić-brulee.

U rasponu svih kušanih tradicionalnih supa na ovogodišnjem se festivalu osjetio vidni napredak u odnosu na prethodne godine. Sve su supe odreda, osim što su bile skladnoga i harmoničnoga okusa, s razlikama koje su proizlazile isključivo iz korištenoga vina ili ulja, bile idealno zagrijane, a kruh vrlo primjereno prepečen. Samo kod jedne ekipe kruh je bio onako tradicionalno malo žešće „začrnjen”, ali u ustima se nije dobivao dojam ugljena, koji u takvim slučajevima zna biti dosta neugodan.

Tradicionalne supe su, dakle, bile vrlo ujednačene, pa je ocjenjivački žiri, u kojemu sam imao čast sudjelovati zajedno s iskusnom senzornom analitičarkom Blankom Sinčić Pulić te županijskim pročelnikom za kulturu i zavičajnost Vladimirom Torbicom, kome je ovo bilo prvo takvo iskustvo, imao prilično težak zadatak izvagati i razlučiti presudne nijanse između devet vrlo sličnih napitaka.

Kod kreativnih supa je raspon inovacija u korištenim namirnicama bio standardno šarolik, iako možda malo manje odvažan i manje eksperimentatorski nego prijašnjih godina: išlo se na prilično sigurne i provjerene kombinacije. Treba naglasiti da su sve kušane kreativne supe bile takvih osobina da ih se sasvim komotno može poslužiti bilo kojem gostu, domaćem ili stranom, zimi ili ljeti, u seoskoj konobi ili u hotelskom restoranu, na istarskoj fešti ili na bilo kojem svjetskom eno-gastro festivalu.

Festival istarske supe u sklopu seljanske fešte Antonja po deveti put tradicionalno su organizirali poljoprivredna udruga Agrorovinj, Udruženje obrtnika Rovinja i Mjesni odbor Rovinjsko Selo. Za jubilarno deseto izdanje dogodine planiraju se neka zanimljiva iznenađenja, a među ostalim očekuje se i dovršetak započetog procesa zaštite umijeća pripreme i konzumacije istarske supe kao nematerijalnog kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Davor ŠIŠOVIĆ