KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Priče s pazinske tržnice (1): Mi u Pazinu gremo na plac!

Kažu da je tržnica „trbuh grada”, a tako je nekada doista i bilo, jer se većina namirnica nekoć i nabavljala na tržnicama ili u malim dućanima oko tržnica. Pazin je položaj svoga „trbuha” u novoj povijesti mijenjao nekoliko puta, a danas živuće generacije Pazinaca pamte tri lokacije gradske tržnice.

Prva je bila na današnjem Starom trgu, dijelom pod voltama a dijelom na otvorenom, zatim se tržnica preselila na lokaciju parkirališta ispred nekadašnje kino-dvorane (danas parking iza prodavaonice BIPA), i naposljetku na današnju lokaciju, ali su u početku to bili samo štandovi natkriveni zelenim plastičnim krovom, dok na istom mjestu nije podignuta zgrada današnje tržnice.

Zanimljivo mi je bilo ispitati Pazince kako oni zovu svoju tržnicu, jer su moja sjećanja iz djetinjstva vezana uz naziv „plac”, dok se naziv „merkat” ili „mrkat”, kako se tržnice nazivaju u istarskom priobalju, u Pazinu, koliko se ja sjećam, nije koristio.

Povela se o tome lijepa rasprava u facebook grupi „Domaće besede s Pazina i okoli”, koja inače ima oko 3.200 članova, i velika većina sudionika u raspravi se složila da su Pazinci svoju tržnicu zvali plac. Javilo se svega nekoliko zagovornika termina mrkat, čak s pretpostavkom da je to termin kojeg je koristilo seosko stanovništvo, ali prevladava mišljenje da Pazinci gredu na plac, vjerojatno kao odjek utjecaja germanizama na lokalni govor još iz vremena Pazinske grofovije. Čak su i pazinski Talijani, sjećaju se današnji stariji Pazinci, gradsku tržnicu zvali plac ili pjaca.

A na pazinskom placu uz uobičajenu ponudu povrća i nešto manju ponudu voća, ovih se dana mogu naći i lisičice, popularne ljetne gljive, koje se prodaju po 18 eura za kilogram. „Za isto toliko prodavala sam ih i prije, to je prije bilo oko 140 kuna”, kaže mi prodavačica, a kad sam pitao kako ih ona najradije sprema, evo kakav mi je recept dala: „Lisičice treba oprati, nasjeckati i ona prodinstati na maslacu uz malo češnjaka. Takve se onda mogu preliti vrhnjem za kuhanje ili bešamelom, i onda umiješati u paštu ili rižu”. Dobar tek!

Davor ŠIŠOVIĆ

SADRŽAJ POD POKROVITELJSTVOM GRADA PAZINA