KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Četvrti Festival istarskog češnjaka u Poreču: dodijeljeno čak 12 IQ oznaka

Dvodnevni Festival istarskog češnjaka na Trgu slobode u Poreču i u svom četvrtom izdanju privukao je mnoštvo posjetitelja i kupaca, kako domaćih tako i turista, koji su na izložene rešte navalili s tolikim žarom da su se, doduše u šali, izlagači zapitali hoće li im ostati dovoljno češnjaka za ceremoniju svečanog otvorenja.

A na toj ceremoniji, neformalno i srdačno kao i uvijek, Krešimir Juričić, predsjednik Klastera IQ, istaknuo je kako interes proizvođača češnjaka za ovu oznaku raste, te kako među devetero proizvođača (koji su markicu zaslužili za ukupno 12 proizvoda) ove sezone ima i dvoje novih.

„Prema informacijama koje dobivamo od proizvođača, ova oznaka pomogla je u boljem pozicioniranju istarskog češnjaka kao domaćeg, autohtonog i visokokvalitetnog proizvoda na tržištu”, rekao je također Juričić.

Oznake IQ za tri podvrste istarskog češnjaka na početku Festivala primili su OPG Pamić Nefat iz Pazina za istarski crveni i istarski ljubičasti češnjak, zatim OPG Dario Antonac iz Oprtlja za istarski ružičasti, ljubičasti i crveni češnjak, a samo za istarski crveni češnjak oznake su dobili odnosno potvrdili OPG Calabura iz Oprtlja, OPG Vilim Jakša iz Cerovlja, OPG Monte Istra iz Grožnjana, OPG Udovičić iz Rovinja i OPG Križmanić iz Pazina, dok su ih ove sezone prvi put dobili OPG Zoran Celić iz Krbuna i OPG Ivan Radetić iz Kringe.

Certifikate za oznake IQ proizvođačima je uručila Tamara Kiršić, pomoćnica direktora IDA-e (Istarske razvojne agencije), najavivši da će se od sljedeće sezone oznake IQ dodjeljivati i za proizvode odnosno prerađevine od češnjaka, kao što su primjerice ukiseljene češnjakove cvjetne stapke (paski), ukiseljeni češnjak te mrvljeni suhi češnjak.

Porečki gradonačelnik Loris Peršurić je, čestitajući proizvođačima češnjaka na njihovim postignućima, istaknuo kako je ovaj festival odlično prihvaćen i svake ga godne pohodi sve više posjetitelja, a gosti, poglavito strani, sve više traže ovakve kvalitetne autohtone proizvode. Zbog toga će ovaj Festival i dalje imati zdušnu podršku grada Poreča, zaključio je Peršurić.

Od predsjednika Udruga proizvođača istarskog češnjaka Darija Antonca saznajemo da je udruga nakon četiri godine rada porasla na 24 člana te da je za uzgoj češnbjaka sve više zainteresiranih mladih poljoprivrednika, a koliko je ova djelatnost isplativa pokazuje činjenica da je većina proizvođača već rasprodala sav svoj urod, osim manjih količina sačuvanih baš za ovaj Festival.

Obilazak štandova započeli smo od OPG-a Udovičić iz Rovinja, na kome su svoj istarski crveni češnjak ponudili Eleonora Sinčić Udovičić i Nickol Udovičić, majka i sin. Češnjak, velikom većinom istarski crveni, i manjom količinom vrgorački, oni zasad uzgajaju na 3.000 četvornih metara.

Dean Pamić Nefat i Monika Zuprić na štandu OPG-a Pamić Nefat nude istarski crveni i istarski ljubičasti češnjak, a na svoja dva hektara proizvode ukupno jednu tonu češnjaka godišnje, od čega je 20 posto crveni a 80 posto ljubičasti. Na pitanje zašto takav omjer, Dean Pamić Nefat odgovara: „Crveni je bolji, ali puno manje rodi od ljubičastog”.

Zvijezdana i Dejan Križmanić su na štandu svog OPG-a također ponudili istarski crveni i istarski ljubičasti češnjak, i dodatno ljubičasti rani češnjak, a uzgajaju ih na 4.000 kvadrata. Crvenog je nešto više od polovice, ostatak otpada na obje ljubičaste sorte, a imaju i nešto malo vrgoračkog. Uz češnjak ponudili su i drugo povrće sa svojih njiva, te vrlo bogat izbor voćnih namaza, te ukiseljene češnjakove paske.

OPG Celić iz Krbuna na Pićanštini na festivalu su predstavljali brat i sestra, Zoran Celić i Alenka Budak. Češnjak uzgajaju na oko pola hektara, većina od toga je istarski crveni uz još neke rane sorte.

Oni su novi u udruzi i u sustavu oznake IQ, a na pridruživanje ih je motivirala želja da doprinesu afirmaciji domaćeg češnjaka, po njihovu mišljenju mnogo boljeg od uvoznog, pogotovo onog kineskog. I oni su na Festival donijeli druge svoje proizvode osim češnjaka, voće i povrće, ukiseljeno povrće i voćne namaze.

I OPG Radetić. kojeg su predstavljali Ivan Radetić i Sara Šimonović, je novi među izlagačima i nositeljima IQ oznake, osim istarskog crvenog češnjaka kojeg inače uzgajaju na 1.500 kvadrata ponudili su i luk sa svojih njiva, a za pridruživanje krugu proizvođača istarskog češnjaka motivirala ih je želja da svoju budućnost temelje na bavljenje poljoprivredom.

Mirjan Stornoga je već ranije rasprodao sav svoj istarski crveni češnjak kojega uzgaja na pola hektara na svom OPG-u Calabura kod Oprtlja, pa je na festival u Poreč došao predstaviti samo bogat asortiman svojih proizvoda odnosno prerađevina od češnjaka: ukiseljene cvjetne stapke (paske), umak od paski i namaz od paski, uz svoje tjestenine i maslinovo ulje.

Razliku između umaka i namaza od paski Stornoga je ovako objasnio: umak osim paski sadrži još samo začine i maslinovo ulje, dok je namaz malko složeniji, i u njegovu su sastavu još i kapare, tofu i crne masline.

Predsjednik udruge Dario Antonac iz Oprtlja ujedno je i najveći proizvođač češnkaka među izlagačima na ovogodišnjem festivalu. Na ukupno sedam hektara površine uzgaja sve tri varijante istarskog češnjaka: crveni na 60 posto, ružičasti na 30 posto i ljubičasti na 10 posto površine. Sadio bi, kaže nam, i više, ali je ove godine morao smanjiti površinu zbog šteta koje su njegovim nasadima nanijele divlje svinje, pa je i sjemenskog materijala bilo manje. Na štandu je uz njega bila i Silvija Pulin.

Šteta što je ove godine iz programa Festivala izostao gourmet program, jer je uz ponudu češnjaka kao namirnice uvijek zanimljivo vidjeti i koje su, još neotkrivene, mogućnosti kreativne primjene te namirnice u gastronomiji.

Davor ŠIŠOVIĆ