KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Flos Olei prvi put jednom istarskom ulju dodijelio 99 bodova

Najbolji istarski maslinari se dvije godine zbog korone nisu mogli okupiti na jednom mjestu kako bi zajedno proslavili svoje velike uspjehe, no napokon se, nakon ukidanja epidemioloških mjera, ukazala prilika za to, pa je u organizaciji Turističke zajednice Istarske županije u porečkom hotelu Parentium održana svečana promocija i dodjela vodiča Flos Olei za 2020., 2021. i 2022. godinu. Čak 105 istarskih proizvođača našlo se na popisu uvrštenih u tri posljednja izdanja ovog nautjecajnijeg svjetskog vodiča, koji svake godine nakon provedenog ocjenjivanja objavljuje katalog odnosno vodič sa samo 500 probranih najboljih ekstradjevičanskih maslinovih ulja iz cijelog svijeta. Istra je već sedmu godinu za redom po broju uvrštenih ulja najzastupljenija, dakle najbolja maslinarska regija svijeta.

Iz Istre je na ovogodišnje ocjenjivanje poslano 79 uzoraka, od čega ih je 66 uvršteno među 500 najboljih na svijetu, što znači da Istra u izboru najboljih ulja na svijetu ima udio od čak 13 posto. Ulje Franka Červara iz Novigrada uvršteno je u TOP-20 ovogodišnjeg, trinaestog po redu, Flos Olei vodiča kao najbolje na svijetu u kategoriji monosortnog ulja srednje voćnosti, a prvi puta otkako istarska ulja sudjeluju u ovom ocjenjivanju jedno je istarsko ulje dobilo ocjenu 99: to je ulje ‘Mate’ iz maslinika Aleksandre Vekić (koje je lani i predlani bilo osvojilo 88 bodova). Treći put zaredom još dva istarska maslinara dostigla su ocjenu 98: Ipša i Olea BB. Od 66 uvrštenih, 17 istarskih maslinara uvršteno je u ekstra klasu osvojivši preko 94 boda.

Denis Ivošević

Zanimljivo je da Istra sama ima više ekstradjevičanskih maslinovih ulja uvrštenih u Flos Olei vodič za 2022. godinu od cijele Španjolske, koja ih ima 59, iako je maslinarska velesila koja je najveći proizvođač ekstradjevičanskih maslinovih ulja na svijetu i koju je radi veličine Flos Olei podijelio na 11 zasebnih maslinarskih regija. Također treba istaknuti da Istra, osim što je sedmu godinu za redom najzastupljenija po broju ulja uvrštenih u Flos Olei, već treću godinu za redom biva uvrštena u spomenuti TOP 20. Ove godine je to spomenuti Franko Červar s najboljim monosortnim uljem srednje voćnosti, 2021. godine je to bilo ulje Mate Aleksandre Vekić iz Savudrije čija je ambalaža proglašena najboljom među svim ocjenjivanim uljima, a 2020. godine u TOP 20 uvrštena je Olea BB Duilija Belića iz Rapca kojoj je tada dodijeljeno priznanje Azienda nel cuore za „jedinstven pristup ulju s posebnom pažnjom i strašću”.

Vodič Flos Olei utemeljen je prije 13 godina, a u svom trinaestom izdanju, za 2022. godinu, predstavlja 500 najboljih ulja (ocjenjivano ih je oko tisuću) iz 55 maslinarskih država sa svih pet kontinenata. Iz Hrvatske je uvršteno ukupno 67 ulja, odnosno pored 66 istarskih tu je i jedno iz Dalmacije. Većina istarskih maslinara koji su više puta uzastopce uvrštavani u ovaj vodič iz godine u godinu ima sve bolje ocjene, što je još jedna potvrda da dugogodišnji rad na podizanju kvalitete i primjena najnovijih znanstveno-tehnoloških dostignuća u maslinarstvu donose vrijedne rezultate.

Nije se svih 105 maslinara moglo odazvati ovoj svečanosti u Poreču, na kojoj su vodiči Flos Olei iz tri posljednje godine napokon došli u njihove ruke, ali bilo je ipak dojmljivo u istoj dvorani vidjeti toliko proizvođača najboljih ekstradjevičanskih maslinovih ulja na svijetu. Na uspjehu su im čestitali istarski župan Boris Miletić te porečki dogradonačelnik Ugo Musizza koji se i sam predstavio kao maslinar, dok je direktor Turističke zajednice Istarske županije Denis Ivošević ovo svečano okupljanje maslinara nazvao „jednim od najljepših događaja u godini”.

Franko Červar, čije je ulje proglašeno naboljim na svijetu u kategoriji monosortnih ulja srednje voćnosti, s Denisom Ivoševićem i županom Borisom Miletićem

Ivošević je podsjetio kako u vrijeme pandemijskog mirovanja turizma i ugostiteljstva sami maslinari nisu mirovali već su investirali u nove uljare i u razvoj svoje proizvodnje. Rekao je i da dvadeset najboljih istarskih maslinara godišnje u svojim kušaonicama prima preko 70.000 gostiju, koji su i kupuju značajne količine ulja, ali je ukazao i na velik prostor za dalji razvoj istarskog maslinarstva, pogotovo s obzirom na činjenicu da maslinovo ulje, iako je u svijetu sve popularnije, još uvijek zauzima manje od jedan posto tržišta svih vrsta masnoća zajedno. „Zato je važno još više isticati pozitivan utjecaj maslinovog ulja na ljudsko zdravlje, i iskoristiti velik potencijal maslinovog ulja koje kao zdrav proizvod zaslužuje jaču poziciju”, zaključio je Ivošević, čestitajući i zahvaljujući istarskim maslinarima na svemu što su učinili za istarski turizam i za Istru u cjelini.

Pročešljajmo još malo popis istarskih maslinara uvrštavanih u vodič Flos Olei u zadnje tri godine. Od ukupno 105, njih 42 uvršteno je sve tri godine uzastopce, a njih dvanaestoro ove je godine uvršteno po prvi put. Najviše je maslinara u sve tri godine uvršteno s područja Bujštine odnosno sjeverozapadne Istre, njih tridesetak, a po brojnosti zatim s tek nešto malo manje slijedi južna Istra, pogotovo Vodnjanština. Poreština je zastupljena s dvadesetak uvrštenih maslinara, Rovinjština ih ima nešto manje, Labinština i Buzeština po petero, a središnja Istra troje. Među najbolje ocijenjenima, s 90 i više bodova, kroz sve tri godine također prednjači sjeverozapadna Istra sa 17 vrhunskih ulja, skoro upola manje takvih (devet) ima Puljština, po pet-šest Poreština i Rovinjština, Labinština čak dva, dok s Buzeštine i iz središnje Istre u zadnje tri godine još nismo imali ulja ocijenjena s 90 i više bodova.

Davor ŠIŠOVIĆ