KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Kuhanje na plaži: JRE u Mošćenicama i Mošćeničkoj Dragi

Događaji iz ciklusa Talent Passion, koje jednom godišnje priređuje hrvatska sekcija međunarodne udruge Jeunes Restaurateurs d’Europe uvijek su ne samo spektakularni gastronomski doživljaji, već i kreativna, opuštajuća i zabavna sinteza kulture, zabave, druženja i posvete baštini. Takav je bio i peti događaj iz ciklusa JRE Talent Passion, nazvan „Hodaj, slušaj, kušaj Mošćenice”, održan u prvom dijelu dana u starom gradu Mošćenicama, i zatim u smiraj dana na plaži Sipar u Mošćeničkoj Dragi. Na svakom Talent Passion eventu običaj je da se predstave svi članovi udruge JRE Croatia, pa su tako i na ovom mošćeničkom događaju kuhali chefovi i njihovi timovi iz restorana Badi iz Lovrečica kod Umaga, Boba iz Murtera, Boškinac iz Novalje na otoku Pagu, Draga di Lovrana iz Lovranske Drage, Dubravkin put iz Zagreba, Foša iz Zadra, Monte iz Rovinja, Navis iz Opatije, Pelegrini iz Šibenika, Pergola iz Savudrije, Plavi podrum iz Voloskog, San Rocco iz Brtonigle, Vila Ariston iz Opatije te Zijavica iz Mošćeničke Drage.

U prvom dijelu ovog događanja posjetitelji su podijeljeni u grupe s vodičima odnosno interpretatorima obilazili znamenitosti starih Mošćenica, a na svakoj od postaja okrjepu su nudila po dva kuharska tima uz prigodne glazbene, poetske, likovne i kazališne programe. U mošćeničkom dijelu programa chefovi su imali zadatke pripremati jela od namirnica iz lokalne kulinarske tradicije, a to su u ovom slučaju bili broskva, češnjak, grahorice, žitarice, masline i jednogodišnje životinje (janjci i odojci), dok se na plaži u Mošćeničkoj Dragi kuhalo pretežito ribu, iako je ribe bilo i u prvom dijelu dana.

Tim konobe Boba predvođen Vjekom Bašićem riješio je zadatak pripremanja jela s ječmom tako što je pripremio popečke od ječma kuhanog u temeljcu od kosti od pršuta s celerom, suhim mesom i mrkvom, te s pjenicom od hrena i soja sosa i ukiseljenim crvenim kupusom. Ekipu opatijskog restorana Navis predvodio je Tino Sinožić, pripremivši špagete na kremi od kukuruza s usoljenim brancinom te salatom od mahuna i prahom od graška. Fabricio Vežnaver iz restorana Pergola je pak zadanu temu češnjaka riješio prelivši carpaccio od capesanti kremicom od više puta u mlijeku prokuhanog češnjaka, što je još posipao crnim fermentiranim češnjakom i krokantom od kokica. Češnjakom se bavila i ekipa restorana Monte predvođena Danijelom Đekićem, pripremivši hladnu juhu od češnjaka s tikvicama, limskim dagnjama, morskom pjenom od mora iz dagnji te s dressingom od peršina i badema, a preko zdjelice s tom juhom položen je krokant od crne foccacie s dimljenim češnjakom, te na njega još tartar od boškarina s kaparima i češnjakovim klicama.

Chef Mladen Šustar s ekipom iz Vile Ariston pripremao je „klasični obiteljski ručak sa svinjetinom, repom i krumpirom” ali u malo modernijoj izvedbi. Tim restorana Draga di Lovrana kojeg je predvodio chef Luka Goleš pripremao je janjeću juhu, janjeći rozbif, cappelette punjene janjetinom, broskvom i korjenastim povrćem uz pikantnu marmeladu od rajčice. Teo Fernetich i njegov tim iz restorana San Rocco pripremao je tjesteninu conciglione punjenu slanim inčunima, dehidriranim maslinama, crumbleom od kruha i majonezom od maslinovog ulja. Saša Began i njegov tim restorana Foša ponudio je carpaccio od smokve, brancina mariniranog u cikli i limunovom soku s pjenicom i spužvom od maslinovog ulja s hidrolatom od masline. Matija Kruhonja i ekipa restorana Boškinac je pak pripremila dimljenu skušu s gelom od mošta merlota, ukiseljenim ljubičastim lukom, mladom salatom, prahom od limuna i ružmarina i uljem od ružmarina. Plavi podrum s chefom Matom Bebekom predstavio se kroketima od hobotnice s ukiseljenim povrćem – cvjetačom s istarskim šafranom, ciklom s đumbirom i narančom, crnom rotkvom sa sjemenkama gorušice, infuzijom krastavca, crnog grožđa i jabučnog octa, te kremom od cvjetače s muškatnim oraščićem i maslinovim uljem. Rudolf Štefan i njegova ekipa iz konobe Pelegrini pripremila je malo drukčiju inačicu krpica sa zeljem, obogaćenih ajvarom. Aleksandar Grubić i njegov tim iz restorana Badi je pak pripremao kelj punjen dimljenom tunom s veluteom od kelja, prahom od maline, gelom od jabuke i majonezom od sezama.

Uz ovakvu gastro-ponudu u starim su Mošćenicama točena vina vinarija Tomac sa Plešivice (biodinamički crni pinot Marany), Contacchi iz Kutjeva (kupaža Superslav s eko certifikatom), Stina na Braču (tribidrag 2018.), Cattunar iz Nove Vasi kod Brtonigle (malvazija Collina), Boškinac iz Novalje (rose od merlota Luzar) te Ipša iz Oprtlja (ekološka malvazija 2017.).

Ovome dosad opisanom nisam osobno svjedočio pa sam vam to samo prepričao, a popodnevni dio manifestacije „Hodaj, slušaj, kušaj Mošćenice” opisujem iz prve ruke. Vrlo ležerno i prijazno uređen ambijent plaže Sipar, s barkama i ribarskim mrežama kao dekoracijom i ogradom prostora predviđenog za goste, opremljen je drvenim paletama za sjedenje te rijetkim barskim stolovima i stolicama. Ekipa konobe Pelegrini je na plaži imala svoj drugi nastup, ovaj put s burgerima, ekipa restorana Zijavica pripremala je mnoštvo ribljih jela, od carpaccia od brancina i tune te brodeta od sipe do ribljih marinada, ražnjića i burgera, Fošini chefovi pripremali su sirovu ribu s raznim marinadama, dok je ekipa Dubravkinog puta bila zadužena za slastice. Točili su se žlahtina i sansigot vinarije Ivan Katunar iz Vrbnika na otoku Krku, pjenušac od graševine Grasecco vinarije Pavlomir iz Novog Vinodolskog, te belica OPG-a Plovanić iz Kastva. Zaintrigirala me ta belica, pa mi je Dean Rubeša iz vinarije Plovanić objasnio da je riječ o tradicionalnom vinu Kastavštine, mješavini triju autohtonih sorti Liburnije koje se zovu mejsko, divjaka i jarbola, zatim malvazije, i sorte koju tamo zovu verdić a koja je isto što i glera.

Osim kuharskih i vinarskih postaja, na plaži u Mošćeničkoj Dragi nudile su se i plemenite žestice, kokteli, kava, a zapazili smo i istarski štand s ponudom AZRRI-jevih kobasica i salama, te Latusovih sireva. Uz veliki kolut višestruko nagrađivanog Latusovog sira Veli Jože, koji se kroz večer naravno malo-pomalo smanjivao, toga dana se u Mošćeničkoj Dragi na JRE eventu prvi puta u javnosti pojavilo i jedno veliko Latusovo iznenađenje: sir s tartufima Latufino, ali odležan pune tri godine, koje su ga pretvorile u pravu okusnu senzaciju.

Večer je napredovala u sve srdačnijem druženju, u upoznavanju i razgovorima s kuharima, vinarima, drugom posjetiteljima, započeo je i koncert Zvjezdana Ružića koji je doziranom glazbenom avangardom izvrsno stilski popratio gastronomsku avangardu u kojoj su gosti ovog eventa uživali još od jutarnjih sati, kadli je kiša prekinula i koncert i party na plaži i peti JRE-ov Talent & Passion susret morao se privesti kraju, barem što se plaže tiče. Sudionici i domaćini razmiljeli su se po restoranima Mošćeničke Drage i u nastavku večeri nastavljali razmjenjivati dojmove, ali i doživljavati nove. Medijski i mrežni odjeci narednih dana proglašavali su „Hodaj, slušaj, kušaj Mošćenice” ne samo spektakularnim nego čak i povijesnim događajem, jednodušno poželjevši da takvih događanja bude više, i da se pod okriljem JRE-a mogu što skorije ponovno naći.

Davor ŠIŠOVIĆ