KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Maslinarstvo obitelji Popović iz Montižane: povratak zaboravljene porečke rosulje

Prve masline na imanju obitelji Popović u Montižani nedaleko Žbandaja zasadio je Stipe Popović, u današnjoj generaciji zapamćen kao nono Stipe. Bilo je to 350 stabala raznih starinskih domaćih sorti – rosulje, buže, orkule (oblice), črnice i drugih. Nono Stipe umro je 1976. godine, ostavivši mlađima u obitelji brigu o ulikama, no naredna ih se generacija nije baš nauživala: početkom 1980-tih godina sve su se zaledile i posušile. Činilo se da je to kraj maslinarstva u obitelji Popović, ali nakon desetak godina dogodilo se čudo: stari osušeni coki, u negdašnjem masliniku zaraslom u bošku, opet su počeli hitati mladice, i to je ponukalo Marija Popovića i njegovu suprugu Nelu da ne samo očiste i obnove stari maslinik kojeg je utemeljio nono Stipe već da intenzivno sade i nove masline.

Mario Popović sadi porečku rosulju

„Kao šljive su bile velike te ulike po vrhovima krošnji na starim stablima, iako rijetke, i svi su se čudili kako su to osušene masline nakon toliko vremena opet pošinule, a ljudi u selu su govorili da nismo normalni što to želimo obnoviti. Nama je ta neobična prirodna pojava ipak dala veliku motivaciju, jer ulike su se probudile iz mrtvih. Kako i zašto, to nismo znali, ali protumačili smo to kao dobar znak”, prisjeća se Mario Popović. Uz Marija i suprugu mu Nelu, oko maslina rado pomažu i njihova djeca, kći Petra i sin Teo. Svake godine su pomalo sadili nove masline i obnavljali stare, i danas dogurali do 1.200 rodnih stabala maslina na 4,5 hektara. U masliniku uz stare sorte naslijeđene od noneta danas imaju i istarsku bjelicu, leccino, pendolino, frantoio, vodnjansku črnicu; a donedavno su od svih svojih maslina proizvodili tek jednu vrstu ulja, miješanog, s etiketom odnosno brendom „Nono Stipe”.

Obitelj Popović i prijatelji okupljeni na sadnji maslina

No, prekretnica u maslinarstvu obitelji Popović dolazi s berbom 2020. godine, kada jednu sortu ipak odlučuju izdvojiti od ostalih i od nje napraviti monosortno ulje: to je porečka rosulja. „Nekad je na cijeloj Poreštini glavna sorta i glavno ulje bila baš porečka rosulja, jedinstvena sorta ovog područja”, tumači nam Mario Popović, a kako su je otprije imali u svojim nasadima, rado su se uključili u projekt obnove i revalorizacije ove sorte kojeg je pokrenula udruga Agroporeč, uz potporu grada Poreča, Istarske županije, te porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam.

Mario, Teo, Petra i Nela Popović u svom tek zasađenom masliniku

Imanje obitelji Popović posjetili smo baš u vrijeme sadnje novih 170 stabala porečke rosulje, a u starom masliniku ove sorte otprije imaju 150 stabala. Dogodine, kad pripreme teren, namjeravaju posaditi još 270 stabala porečke rosulje, i time će zastupljenost ove sorte u ukupnoj njihovoj proizvodnji premašiti 10 posto. No, paralelno s planiranom sadnjom, Popovići su iz lanjske berbe prvi put napravili zasebno monosortno ulje od porečke rosulje, i već ta prva serija postigla je sjajne rezultate: u prosincu je u Taru osvojila veliku zlatnu medalju i šampionski naslov na smotri „Tekuće zeleno zlato Istre”, zlatnu medalju osvojila je potkraj godine i na ocjenjivanju Maslinarskog instituta u Zagrebu, a sasvim friška vijest je osvajanje također zlatne medalje za porečku rosulju na Danima masline u Zadru. Porečka rosulja je tako rekordno brzo postala novi adut OPG-a Popović pridruživši se uspjesima miješanog ulja Nono Stipe, koje je lani (iz berbe 2019.) bilo šampionsko ulje na smotrama u Zadru i Omišu, a berba 2020. je u Taru također osvojila zlatnu medalju.

Petra i Nela Popović uz jednu od 350 maslina koje je zasadio nono Stipe i koja se čudesno oporavila nakon smrzavanja i sušenja

„Porečka rosulja je jedna od rijetkih koja ima ime baš po gradu uz čije je područje vezana, i osim što ju želimo obnoviti kao sortu na Poreštini i u zapadnoj Istri, želimo od nje napraviti naš autohtoni brend. Ranije, do 1970-tih godina, porečka rosulja je bila većinska u maslinicima Poreštine, ali postupno su ju potisnule uvezene sorte. Posljednjih desetljeća se nisu proizvodile ni njezine sadnice, ali njezini potencijali u vrijednosti i kvaliteti, koje ispitujemo kroz znanstvena istraživanja, velika su motivacija za vraćanje porečke rosulje na istarsku maslinarsku scenu”, govori nam Zdenko Barac iz udruge Agroporeč, koji je došao, i savjetima i svojim rukama, pomoći Popovićima u sadnji.

I danas se u starim maslinicima zapadne Istre znade naći do 70 posto porečke rosulje, no u novim nasadima je donedavno uopće nije bilo. Projekt revalorizacije ove sorte pokrenut je 2012. godine, prvih nekoliko godina provođena su znanstvena i laboratorijska istraživanja, aotprije tri godine počela je i njezino razmnožavanje reznicama, koje su sve proizvedene iz ista dva stabla genetski potvrđene porečke rosulje, a oba se nalaze na Poreštini. Tijekom tih istraživanja u Istri je naime detektirano postojanje osam različitih varijanti maslina iz porodice rosulja (koje još zovu rosignola, rošinjola, ili pak črna – a to nije isto što i sorta črnica), koje su genetski slične, ali ipak različite, pa je stoga kao materijal za razmnožavanje ispitano čak 50 stabala na sedam različitih lokacija dok nisu odabrana dva najpouzdanija. Nove sadnice porečke rosulje proizvode se u dva rovinjska rasadnika, a u zadnje tri godine je na 12 lokacija na Poreštini posađeno ukupno 800 stabala ove sorte.

Oznaka na kušaonici maslinovih ulja OPG-a Popović u Montižani

O ovom zanimljivom projektu revalorizacije porečke rosulje još će se čuti, a u obitelji Popović jako su zadovoljni što su postali dijlom ovog projekta, tim više što je riječ i o njihovoj obiteljskoj tradiciji. Svoja ulja Popovići na natjecanja inače šalju tek od 2016. godine, i odmah od te godine osvajaju priznanja za svoje miješano ulje Nono Stipe, no kako je njihova porečka rosulja naglo bljesnula s tri velika priznanja u svega nekoliko mjeseci, odsad će samo nju slati na ocjenjivanja. Poslali su je i na ocjenjivanje za Flos Olei, pa željno iščekuju rezultate. Jako bi željeli da njihovo ulje ponese i europsku zaštićenu oznaku izvornosti (ZOI), kojom je prije nekoliko godina pod nazivom „Istra” zaštićeno ekstradjevičansko maslinovo ulje iz hrvatske i slovenske Istre, no tek treba vidjeti kako se u to mogu uklopiti jer je u specifikaciji zaštićenog ulja među dozvoljenim sortama navedena samo rošinjola, a ne izričito porečka rosulja.

Nela i Mario Popović sa svojim nagrađivanim uljima

Miješano ulje Nono Stipe i od lanjske berbe monosortno ulje od porečke rosulje nisu jedini proizvodi OPG-a Popović u Montižani: okušali su se i u proizvodnji ulja aromatiziranih ljutim papričicama te tartufima, a nedavno su (baš kad su počeli problemi s koronom) na svom imanju otvorili i kušaonicu, u kojoj primaju goste i po najavi priređuju za njih degustacije ulja uz domaći kruh.

Davor ŠIŠOVIĆ