KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Olea BB iz Rapca – dio velike trojke istarskog maslinarstva

Maslinarski uspon obitelji Belić i njihove tvrtke Olea BB mogao bi se predočiti nogometnom metaforom: najprije prođeš kvalifikacije, zatim se penješ prema vrhu, onda počinješ osvajati prvenstva i kupove i naposljetku stabilno i neprikosnoveno zasjedneš među “veliku četvorku”. U ovom slučaju – među veliku trojku, jer obitelj Belić je sa svojim uljima već drugu godinu za redom među tri najbolje ocijenjena ulja u talijanskom vodiču kroz 500 najboljih svjetskih ulja Flos Olei. Visokih 98 bodova dobili su za svoje ulje Selekcija Belić, jedino miješano ulje iz njihove palete koja sadrži još 13 monosortnih ulja.

Tim tvrtke Olea BB sa zbirkom svojih ulja i serijom vodiča Flos Olei u koji su uvrštavani od 2009. godine

Njihov uspon na tablici Flos Olei prvenstva izgledao je ovako: 2009. godine, kada su prvi put uvršteni ovaj vodič, dobili su 92 boda za bužu; 2010. i 2011. godine 94 boda za ascolanu; 2012. godine 96 bodova za bužu; 2013. je njihova itrana zaslužila 97 bodova; isti broj bodova je dogodine osvojila istarska bjelica, dogodine buža, godinu poslije opet istarska bjelica, naredne godine rosulja, pa zatim vodnjanska crnica i 2019. godine ascolana. Od izdanja vodiča Flos Olei za 2020. godinu uspeli su se na vrh kvalitete istarskih ulja s 98 bodova za ascolanu, a u izdanje za 2021. godinu ušla je s istim brojem bodova već spomenuta Selekcija. To naravno nije sve, jer Belići već godinama skupljaju zlatne medalje na ocjenjivanjima u Japanu (posljednje su bile 2017. i 2018. za bužu i Selekciju te 2020. za ascolanu teneru), nekoliko su puta uvrštavani u njemački vodič Feinschmecker, medalje su osvajali i na ocjenjivanjima u New Yorku, Izraelu, Švicarskoj, Italiji, Kanadi, Parizu…

Bosiljka Belić s bocom visoko ocijenjene Selekcije

Gledajući ovaj popis uspjeha, zazvučat će gotovo nevjerojatno da su Duilio i Bosiljka Belić posao s maslinama započeli danas daleke 2002. godine sa svega 24 stabla od kojih su prve godine dobili tek 24 litre ulja. Superioran okus i kvaliteta njihovog prvog ulja potakli su ih da krenu dalje: broj stabala je uskoro narastao na 500, pa se nastavio povećavati, a danas obitelj Belić odnosno njihova tvrtka Olea BB (ovo BB znači: Bosiljka Belić) na 14 hektara maslinika u okolici Galižane, Fažane i Peroja njeguje oko 4.500 stabala maslina s bogatim asortimanom od 14 sorti. Od istarskih sorti imaju bužu, rosulju, vodnjansku crnicu i istarsku bjelicu, od talijanskih tu su leccino, pendolino, maurino, frantoio, itrana, casaliva, moraiolo, ascolana tenera i cipressino, te francuska sorta picholine. U maslinicima imaju i navodnjavanje s protegnutih čak 50 kilometara cijevi. Svaka sorta ima svoju etiketu, a Selekcija, inače prvo ulje koje su napravili u svojim počecima, je mješavina leccina i autohtonih istarskih sorti, no sastav i omjeri se iz godine u godinu mijenjaju ovisno o tome kako je te godine koja sorta rodila.

Impresivna niska od 14 etiketa ulja Oleum Viride Belić

Njihova rabačka Oleoteka, istodobno dućan i kušaonica, nije samo sezonski objekt već je otvorena kroz cijelu godinu, tu predstavljaju i prodaju samo vlastite proizvode, a svakom gostu poklanja se puna pažnja, s mogućnošću kušanja svakog ulja uz objašnjenja i edukaciju, a u posebnim prilikama Belići ovdje priređuju i prezentaciju spajanja njihovih ulja s hranom. Sličnu oleoteku imaju i u Zagrebu.

Duilio i Bosiljka Belić s priznanjem vodiča Flos Olei

Sad moramo nešto razjasniti: obitelj Belić dakle ima maslinarsku tvrtku Olea BB, ali njihova su ulja brendirana nazivom Oleum Viride Belić, to im piše na svakoj boci, ali ovakav naziv brenda ima i svojevrsnu poruku ili povijest. Duilio Belić će rado ispričati kako je njima nadahnuće za naziv brenda došao iz rimske nomenklature maslinovih ulja. Stari su Rimljani naime razlikovali više vrsta ulja: oleum acerbum koje se proizvodilo od zelenih maslina i koristilo se samo kao lijek; oleum viride od maslina koje se beru kada tek počinju mijenjati boju i koriste se za prehranu; oleum maturum od potpuno zrelih maslina te oleum cadutum od maslina koje su pale na tlo (u nas ih zovu kapljenice), a ulje od njih davalo se robovima i služilo je za rasvjetu. Poznavateljima povijesti starorimskog maslinarstva tako će na prvi pogled biti jasno kakvo ulje da očekuju.

Duilio Belić procjenjuje ulje iz posljednje berbe

Na ocjenjivanja Belići namjerno svaki put šalju različite sorte svojih ulja, tako dobivaju pouzdani presjek svoje kvalitete i rezultatima, koji kako se vidi iz popisa njihovih priznanja ne izostaju, bivaju ohrabreni da se još predanije posvete kvaliteti svojih ulja. Jesu li spremni, da se opet vratimo nogometnoj metafori, jurišati na vrh Lige prvaka ili Kupa kupova, odnosno mogu li postići još bolji rezultat i za svoja ulja dobiti 99 ili punih 100 bodova? “Berba 2020. godine u Istri bi mogla biti za 100 bodova, jer osim tehnologije i agrotehnike na kvalitetu ulja veliki utjecaj ima i klima. Baš je lanjske sezone klima omogućila idealan vegetacijski proces kod maslina i pridonijela vrhunskoj kvaliteti, i uvjerena sam da će Flos Olei u izdanju za 2022. godinu dati nekim istarskim uljima 100 bodova”, optimistična je Bosiljka Belić. Duilio Belić dodaje: “U Istri se poštuju ranija berba, hladna prerada i drugi uvjeti za dobivanje vrhunskog ulja, a za tih jedan do dva boda razlike nešto i Bog mora dati”. Bog je tako doista dao ljeto tijekom kojeg nije bilo previsokih temperatura pa se u plodu masline ulje stvaralo pod idealnim uvjetima, ali ključan faktor za 100 bodova je ipak čovjek, smatra Duilio Belić.

Svaka etiketa ulja obitelji Belić kreirana je za sljubljivanje s određenom vrstom hrane

Kako su se mnogi istarski maslinari lanjske sezone žalili na navalu maslinove muhe, pitam Beliće kako se oni nose s tim štetnikom, a Duiliov odgovor je znakovit: “Zaboravite na plod kojega ubode muha. Međutim, mi u firmi imamo dva agronoma, i bila bi katastrofa za nas da nas muha pojede”. Ta dva agronoma su Bosiljka Belić i Ivica Lađarević, na njima leži najveći teret postizanja vrhunskih rezultata u masliniku, dok Duilio Belić i Denis Pejnović brinu o ostalim aspektima poslovanja. Uz ovih četvero zaposlenih u tvrtki Olea BB, za rezidbu i berbu angažiraju se i sezonci, a posljednja je berba protekla u vrlo optimističnom ozračju. Prva se, od 10. listopada, brala ascolana tenera, slijedili su buža pa rosulja, nakon toga većina talijanskih sorti, a posljednja se, u prvom tjednu studenog, brala vodnjanska crnica. “To je idealni scenarij”, kaže Duilio Belić, i dodaje kako su s prinosima posljednje sezone vrlo zadovoljni.

Duilio i Bosiljka Belić i Denis Pejnović pred njihovom Oleotekom u Rapcu

Svoje masline već godinama prerađuju u uljari Grubić u Balama, o kojoj Duilio Belić kaže: “Ova je uljara dala veliki doprinos kvaliteti našeg ulja i nagradama koje smo za njih dobili. U njih stvarno imamo puno povjerenje da će ono što smo napravili u masliniku dobivši plod najviše kvalitete, u preradi dobiti dodatnu vrijednost”. U Istri posljednjih godina raste broj uljara, ali među njima nema konkurencije, štoviše, ima mjesta i za dodatne preradbene kapacitete, jer se kampanja berbe i prerade maslina iz godine u godinu skraćuje, odnosno sve više prevladava praksa da se masline poberu u optimalno vrijeme i što brže prerade. Istarski su maslinari naučili ovaj posao raditi prema najvišim svjetskim standardima, ili kako to Duilio Belić komentira: “Nije bez veze što je Istra već šest godina najbolja maslinarska regija svijeta, naši su maslinari naprosto iskoristili svoje znanje i prednosti terroirea, a rezultat toga je da u Istri više nema lošeg ulja. Sve su to vrlo respektabilni proizvođači”.

Nazdraviti se može i čašom maslinovog ulja

U vrhu tog popisa vrlo respektabilnih istarskih proizvođača je, eto, i tvrtka Olea BB, koja godišnje proizvede između 8 i 11 tisuća litara ulja, a izvozi polovicu svoje proizvodnje, a u minuloj korona-godini izvezla je čak i više od polovice. Ulja Oleum Viride Belić odlaze u Austriju, Njemačku, Norvešku, Litvu, Veliku Britaniju, Japan, Singapur, Belgiju, Poljsku, Crnu Goru te Bosnu i Hercegovinu; ova se ulja nude u vrhunskim restoranima i prodaju u luksuznim aerodromskim dućanima. “Orijentirani smo na tržišnu nišu klijenata koji razumiju ovaj proizvod, koji ne traže masovnu proizvodnju već premium butique proizvode”, zaključuje Duilio Belić.

Davor ŠIŠOVIĆ