KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Ribarska zadruga Istra: lovimo, čistimo i pripremamo ribu umjesto vas!

Koliko ste puta poželjeli kupiti svježu ribu, ali ste odustali jer vam se nije dalo čistiti ju? Ako ste ugostitelj, koliko ste puta odustali od nabave svježe ribe, jer niste imali dovoljno osoblja za njezino čišćenje i predpripremu? Ribarska zadruga Istra, sa sjedištem u Poreču, ima rješenje za vas: u svom pogonu za preradu ribe u Labincima oni će željenu količinu ribe i drugih morskih plodova za vas očistiti, a ako naručite veću količinu, oni će je čak uskladištiti i isporučivati vam je dnevno u željenim količinama. Ali to još nije sve: u Labincima za vas mogu pripremiti i željene količine ribljeg temeljca, pa i tako možete uštedjeti na vremenu i osoblju. Raspolažući svakodnevno s ribom iz dnevnog ulova svojih članova, ribarska zadruga Istra može biti opskrbljivač ne samo restorana već i školskih, vrtićkih ili bolničkih kuhinja, ili onih u domovima umirovljenika. Osim svježe i smrznute ribe, iz pogona u Labincima dostupne u i prerađevine od morskih organizama, a onoga čega nema u Jadranu nabavlja se iz uvoza pa takve morske plodove Zadruga također distribuira.

Sve ovo nabrojano nije baš jako poznato, pa je stoga Ribarska zadruga Istra priredila Dane otvorenih vrata svog pogona za preradu ribe i poslovnoj zoni u Labincima, kako bi se predstavila sadašnjim i budućim poslovnim partnerima, ugostiteljima i drugim potencijalnim naručiteljima svojih proizvoda. Pogon nije baš lako naći jer je smješten na samom kraju poslovne zone, a dobro bi došla i dva-tri putokaza za bolju orijentaciju, no karakterističnu plavo-sivu boju ovog zdanja lako ćete primijetiti izdaleka. Ako ste promašili ove Dane otvorenih vrata, bit će ih po potrebi još, najavljuje upravitelj Zadruge Robert Momić, u svjetlu činjenice da je prethodna 2021. godina bila neočekivano dobra u turizmu i ugostiteljstvu, pa su ugostitelji pri kraju sezone imali nestašicu ribljih sirovina. Pravovremena opskrba zbog te je situacije postala problem o čijem rješavanju treba misliti na vrijeme, a suradnjom domaćih ribara i domaćih ugostitelja imali bi koristi i jedni i drugi, a na dobitku bi bilo i zadovoljstvo gostiju.

Ribarsku zadrugu Istra je inače 2004. godine osnovalo devedesetak istarskih ribara, no zbog nepoticajne državne, a i europske, politike prema ribarstvu, njihov se broj s godinama osuo tako da danas Zadruga ima 37 članova. Osnovni cilj Zadruge je plasiranje ulova svojih članova, čemu služi i pogon u Labincima koji je proradio 2018. godine. U njemu se na 850 četvornih metara korisne površine može obrađivati i prerađivati tona ribe dnevno, no u ovo doba godine kroz pogon prolazi oko dvije tone tjedno, a posljednjih dana najviše ima posla s lignjama. Svega dvadesetak posto morskih organizama koji prolaze kroz pogon u Labincima plasira se na domaćem tržištu, a čak 80 posto se izvozi.

Osim popularne ribe iz dnevnog ulova, u ovom se pogonu znade naći i zanimljivijih atrakcija iz mora, primjerice ikra ježinaca koje su donosili ronioci, nudi se čak i zloglasna strijelka, a raznoliki novi proizvodi kreiraju se i u suradničkim projektima u kojima Zadruga sudjeluje. Tako je primjerice kroz međunarodni projekt Prizefish kreiran hamburger od kozica i cipala, vrlo zanimljiv i komercijalno interesantan proizvod koji je još u razvojnoj fazi. Za pogon u Labincima nabavljeno je i niz strojeva i uređaja koji omogućavaju kreiranje jako zanimljivih proizvoda te olakšavaju obavljanje osjetljivijih faza u čišćenju i obradi morskih organizama, od primjerice stroja za čišćenje muzgavaca odnosno folpi, preko uređaja za skidanje kože s trupa morskih pasa, sve popularnijih u ugostiteljstvu, do uređaja za dimljenje ribe i drugih morskih plodova (u njemu se mogu dimiti i fileti, pa čak i butarga) ili pak velikog kotla u kome se odjednom može pripremiti petstotinjak litara ribljeg temeljca. Svi ovi strojevi i uređaji nisu u punom pogonu, pa Zadruga traži tehnologa koji bi pripomogao da se i taj potencijal pogona u Labincima bolje iskoristi, prenosi nam Robert Momić.

U sklopu Dana otvorenih vrata posjetitelji su mogli obići cijelu zgradu pogona u Labincima, od gornjeg kata na kojemu se nalaze skladišta i uredi, do prizemlja gdje smo u proizvodnoj hali zatekli radnice u poslu ručnog čišćenja sipa, lignji i kanaštrela, pokazali su nam i sve spomenute strojeve i uređaje, te skladište gotovih odnosno zapakiranih proizvoda spremnih za tržište, a tu ima doista svega. Zanimljivo je da se izvorni proizvodi Zadruge, ono što ulove njezini članovi, pakira i deklarira pod brendom Marea, po tom nazivu možemo u dućanima prepoznati ribu i morske plodove ulovljene u Jadranu, a osim uobičajenih manjih pakiranja pogodnih za domaćinstvo, na raspolaganju su i veća pakiranja za ugostiteljstvo.

Mauro Bernobić i Robert Momić

No, da bi doživljaj bio potpun, posjetitelji Dana otvorenih vrata pogona za preradu ribe u Labincima su na kraju obilaska počašćeni i vrlo ukusnom degustacijom koju su osmislili i pripremili chefovi Luciano Družetić i Mauro Bernobić. Mogli su se kušati marinirani inćuni u tri okusa, pohane kanaštrele, dinstane lignje, salate od sipa i folpi, bakalar na bijelo i pašteta od tune, kozice i tuna na nekoliko načina, sve jednostavno a ujedno i vrlo kreativno i ukusno, kao primjer kako se sve može uživati u onome što ulove istarski ribari. Mnogo se toga zanimljivog moglo vidjeti i naučiti na ovom Danu otvorenih vrata pogona za preradu ribe u Labincima, pa ako ste propustili ovu priliku, imajte navar na sljedeću!

Davor ŠIŠOVIĆ