KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Vinarija Radanović poziva: pišite pjesme o vinu!

Vinarija Radanović iz sela Zovići nedaleko Trviža na Pazinštini poziva pjesnike i sve koji se takvima osjećaju da pišu i šalju pjesme o vinu i tako postanu sudionici prvog vinsko-poetskog festivala kojeg u ovoj vinariji planiraju održati u lipnju ove godine!

Način sudjelovanja u ovom natječaju je jednostavan, poručuju Luka Radanović i njegova djevojka Tina Družeta, i sama pjesnikinja s desetak objavljenih pjesama u četiri zajedničke zbirke, koja je i došla na ideju da se ljetni programi kušanja vina u vinariji Radanović u Zovićima obogate i poezijom. Natočite si čašu vina, ugodno se smjestite, i napišite pjesmu o vinu, vinarima, vinarstvu, brajdama odnosno lozama, o grožđu, o istarskoj crvenoj ili bijeloj zemlji koja daje te ukusne darove, o istarskim težacima koji generacijama stvaraju vina koja volimo, ili naprosto o užitku ispijanja vina u smiraj dana ili u bilo kojoj drugoj prigodi. Jedini posebni uvjet ovog natječaja je da pjesma mora biti napisana na nekom od istarskih hrvatskih dijalekata, na čakavici ili Tininoj labinskoj cakavici.

Luka Radanović i Tina Družeta

Autori najuspjelijih pjesama bit će pozvani kao sudionici budućeg lipanjskog vinsko-poetskog festivala u Zovićima, a autore triju najbolje ocijenjenih pjesama očekuje i posebno vinsko iznenađenje. E, ovo je važno: pjesme treba slati mailom na adresu vinoipoezija@gmail.com a krajnji rok za slanje je 15. travnja 2022. godine.

„Uživala sam nastupajući na lijepim pjesničkim druženjima i pomislila kako bi bilo lijepo takvo druženje održati i kod nas u vinariji. No, ovim natječajem želimo i potaknuti mlade na pisanje poezije, kao i pobuditi kod njih strast prema vinu, prema dobrom vinu koje se pije u ugodnom društvu uz sadržaje koji oplemenjuju dušu, a poezija čini upravo to”, kaže Tina Družeta. U selekciji pjesama koje pristignu na natječaj pomoći će joj labinska pjesnikinja Neda Milenkovski, a i portal Bookaleta ovoj krasnoj ideji nudi svesrdnu pomoć i potporu.

Mjesto održavanja budućeg vinsko-poetskog festivala u Zovićima

Pjesnici i publika će na lipanjskom festivalu poezije i vina uz pjesničke nastupe imati prilike i kušati vina vinarije Radanović, pa je ovo prava prigoda da saznamo što se posljednjih tjedana „kuha” u njezinim bačvama. Vinarija Radanović je inače debitirala lani, osvojivši zlatnu medalju za svoju malvaziju na Vinistri, i kad smo ih tada posjetili, njihovu bijelu etiketu, s reljefno utisnutom siluetom dva stara hrasta s poljane pred kućom odnosno vinarijom u Zovićima, nosila su tri vina: malvazija, teran i muškat bijeli. Godinu dana poslije kod Radanovića nalazimo zanimljive novosti: teran će se od zadnje berbe raditi u dvije varijante, svježoj i odležanoj, novo vino je i rose od terana, novost je i pet nat pjenušac od malvazije, a u pripremi je i njegova prva odležana malvazija.

Luka Radanović s obitelji obrađuje hektar i pol vlastitih vinograda na crvenoj zemlji, a grožđe kupuje s još toliko vinograda na bijeloj zemlji, pa sirovine kombinira u vlastitim vinskim kreacijama. Svježa malvazija iz lanjske berbe još je u bačvama, pa smo imali prilike kušati njene odvojene sastojke, kojima spajanje u jedinstveno vino tek predstoji. Prvi uzorak svježe malvazije s bijele zemlje odiše voćnošću i svježinom, a drugi s crvene zemlje dosta je „teži” i mineralniji, dok treći, u kome je izmiješano grožđe s bijele i crvene zemlje, daje najbolju sliku onoga što Radanović želi dobiti od svoje malvazije: lepršavo, mineralno i aromatično ali lagano i pitko vino u kome se baš osjeća aroma grožđa malvazije. Kušali smo i malvaziju koja će se uskoro preseliti u barrique i koja je provela tri dana na hladnoj maceraciji, vrlo je obećavajuća! Za nju je birano najbolje grožđe, a na četrdesetodnevnoj fermentaciji je držan čisti mošt. Za nekoliko dana ova malvazija seli u barrique od akacije u kome će provesti godinu dana, u bocama će se smirivati još tri mjeseca, a gotova bi trebala biti do ljeta 2023. godine. Sada je, dakle ova malvazija još u inoxu i u ovom stanju ima čist i jasan sortni miris s natruhama žutog proljetnog cvijeća, dok joj okus krase svježina i mineralnost te aroma jaglačevog nektara. Za ovu bi malvaziju od berbe do čaše, Radanovićev je plan, trebala proteći godina i pol, no ima tu potencijala i za dulje odležavanje.

Luka Radanović s bocom svog prvog pet nat pjenušca od malvazije

Radanovićev pet nat pjenušac od malvazije ispao je jako dobro, a njegova je zanimljivost u tome što grožđe za njega nije brano ranije, već u isto vrijeme kad i za normalnu malvaziju, a u boce je napunjen usred fermentacije tako da je vrenje dovršeno u boci. Zanimljivo je da je u zatvorenoj boci ovaj pjenušac sasvim bistar, a zamuti se tek kad se boca otvori. „Ispao je kompleksniji nego što sam očekivao”, kaže Luka Radanović, a mi smo u kušanju ovog pet nata osjetili zanimljive arome prženih slastica, krušnih mrvica i cimeta, pa nam se čini da bi ga, dok je još ovako sladak i ne do kraja provreo, bilo zanimljivo piti uz njoke s marmeladom ili palačinke.

Kušali smo i mladi teran iz berbe 2021., i začudili se kako je već prilično formiran, s tek malo peckave svježine ali s već dosta tipičnih voćnih teranskih nota. Mladi će teran u promet biti pušten u svibnju i do tada bi trebao biti, računa Radanović, još pitkiji i mekši nego sad. Dio istog tog terana spremit će se na odležavanje u drvo, na vrijeme između jedne i dvije godine, i trebao bi sazrijeti u ozbiljno vino u kome neće, planira također Radanović, prevladati drvo, već kompleksna voćnost terana s naglaskom na višnju. Kako bi to moglo na kraju izgledati može se naslutiti iz Radanovićevog u drvu odležanog, sada lijepog i skladnog terana iz berbe 2019. kome se u mirisu već osjećaju blage note tamne čokolade dok mu u okusu prevladava borovnice.

Trima dosadašnjim etiketama vinarije Radanović uskoro će se pridružiti još četiri nove

Suhi rose od terana iz lanjske berbe, kao novost vinarije Radanović, također je vrlo zanimljivo vino: iako napravljen bez minute maceracije, boja mu je prilično intenzivna, u mirisu mu prekrasno dominira jagoda, a okus mu je vrlo nježan, bez stršećih kiselina.

Imat će se, dakle, štogod zanimljivoga kušati kod Radanovića u predstojećim tjednima i mjesecima, u maloj ali lijepo opremljenoj kušaonici u samoj vinariji ili u toplije doba godine na tratini pod stoljetnim hrastovima s etikete njegovih vina. Lani se prvi put uključio u Dane otvorenih vinskih podruma, tokom ljeta priređivao je i vinsko-glazbene večeri, a ove će se godine takvim vinskim druženjima kod Radanovića pridružiti i poetsko-vinski festival. Najbolji način za osigurati mjesto je – napisati pjesmu!

Tina Družeta, začetnica ideje o poetsko-vinskom festivalu u Zovićima, o vinu pjesnički razmišlja, primjerice, ovako:

Drvene vrota
z velen kračunen
Trdo zarinjeno
Da sunce nutra ne peče
Crno vino tu se skriva
Va drveneh bačvah opočiva…

Davor ŠIŠOVIĆ