KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Bjonda, Svitla i Škura Kampanjola, sakramenska eko bira z Savičente

Priča o nastanku craft-pivovare Kampanjola iz Savičente slična je priči o nastanku Beatlesa. Darko Pekica je na eko-tržnici prodavao svoj eko-sir, a Dorian Siljan svoje eko-povrće, tako su se sprijateljili, pa kad su zajedno obilazili porečki sajam Promohotel i vidjeli opremu za proizvodnju piva, pomislili su da bi i sami mogli raditi svoje pivo. Naravno – ekološko. Potražili su Dina Grgorovića, koji je o tome znao nešto više, i jezgra buduće eko-pivovare Kampanjola je stvorena. Trebalo je još samo pokušati napraviti pivo, a prvi se pokušaj, zabilježila je povijest, dogodio 1. svibnja 2016. godine, kada je ova odlučna trojka svoje prvo pivo skuhala u – kotlovima za sir.

Biràna Kampanjola u Savičenti

„Prva tura nam je odlično uspjela, druga i treća baš i nisu, pa smo nakon eksperimenata u sirani našu prvu veću turu Kampanjole ipak otišli skuhati kod prijatelja u Zagreb”, prisjeća se danas tih povijesnih početaka Dino Grgorović. Trebalo je, naravno, nabaviti prikladnu opremu, prave pivske kotlove i sve što uz to ide, a kako se pokazalo da jedni te isti proizvođači rade i kotlove za sir i kotlove za pivo, ekipa se uputila kod poznatih dobavljača u Sloveniju i tamo nabavila svoju prvu pravu pivarsku opremu. Firma je stvorena i prvo pivo iz redovne proizvodnje u Savičenti je skuhano 1. svibnja 2018. godine, točno na drugu godišnjicu nastanka one prve prototipne Kampanjole. S plasmanom prve bire z Savičente uopće nije bilo problema: svih osam savičentinskih ugostiteljskih objekata rado je uzelo ovo lokalno craft pivo u svoju prodaju, nešto se prodavalo i na eko-tržnici, ali onda su korona i lock down zaustavili dalji tržišni napredak ovog novog istarskog piva. Proizvodnja se opet uhodava otkako je počelo popuštanje mjera, pa Grgorović, Pekica i Siljan očekuju da će opet proizvoditi svojih uobičajenih 25-30.000 litara piva godišnje.

Početak: dodavanje ječmenog slada u toplu vodu

Craft-pivovara, ili kako njezini utemeljitelji više vole reći: biràna Kampanjola, zasad ima tri redovne etikete, a povremeno se pojavi i poneki ekskluzivitet u ograničenoj seriji. Sva su piva s ekološkim certifikatom i u nazivu nose oznaku „organic”, a napravljena su od jednako tako ekološki certificiranih sirovina. Nedavno je pokrenuta i vlastita proizvodnja eko-ječma, pa će Kampanjola tako postati jedina pivovara u Hrvatskoj koja će pivo proizvoditi od vlastitog ječma, a pet zasijanih hektara trebalo bi biti sasvim dovoljno za cijelu godišnju proizvodnju.

Budući da na svijetu postoji mnogo, na stotine, vrsta i podvrsta piva, a pivoljupci uvijek zapitkuju kakvo je to pivo i zadovolje se tek kad dobiju odgovor kojega mogu svrstati u svoju pivsku memoriju, predstavit ćemo svaku Kampanjolinu etiketu ponaosob.

Nastavak: kuhanje sladovine uz dodavanje hmelja

Prva je za proizvođače i nas potrošače jednostavno Bjonda, a za stručnjake je to „american blond ale”, i ona je od svih Kampanjolinih piva najsličnija klasičnom pivu odnosno lageru. Bistre je svijetlozlatne boje, miriše na citruse i kruške, okusom je vrlo ukusno i pitko s aromama po žutom voću i tek uz nešto malo lagane gorčine. Kaže Dino Grgorović da je ovo pivo idealno da ga se pije uz street food, primjerice uz burgere i pizze.

Druga je etiketa Svitla, a po stilu je klasični pale ale. Proizvodi se od tri vrste ječmenog slada od kojih je jedan zapečen dok je ječam još bio zelen pa pivu . daje karamelnu notu, te od tri vrste hmelja. Boja mu je jantarna, pjena postojana, u aromama koje u okusu slijede one iz mirisa se mogu razaznati raženi kruh, travne arome, spomenuti karamel, čak i malo češnjaka, a okus mu je pun i bogat. Svitla je pivo koje se može piti uz pršut i sir, uz ribu i lignje, čak i uz domaću poveticu ili uz štrudlu od jabuka s dosta cimeta. „Ovo je finije pivo, prilično je kalorično, i nije od onih kojih možeš popit pet jedno za drugim, nego jednu do dvije boce”, zaključuje Dino Grgorović opis ovog piva.

Osnovna sirovina za pivo: ječmeni slad
Za tamnija piva koristi se preprženi ječmeni slad

Treća se standardna Kampanjolina etiketa zove Škura, a po stilu je to porter, tamno pivo proizvedeno od pet vrsta slada (od ječma prženog nakon sušenja) i od tri vrste hmelja, ali s udjelom hmelja se ne pretjeruje. Ovo se pivo kraće kuha i kraće fermentira, a zahvaljujući prženom ječmu boja mu je tamno smeđa do crna. Obiluje aromama poput čokolade ili prženih žitarica, kakaa, kave, te suhih šljiva i drugog sušenog voća. Za razliku od drugih piva, ovo se ne pije jako rashlađeno, idealna temperatura posluživanja mi je 10 stupnjeva, a lijepo se slaže s konkretnijom hranom, od bifteka do, recimo, njokima sa šugom od divljači, ali bi lijepo leglo i uz neku krupniju plavu ribu ili uz jela pripremana u woku.

Peletirani hmelj

Sve tri ove etikete mogu se naći po kafićima i restoranima u bocama formata 0,33 litre, a ponegdje se, kao i na sajmovima, feštama i pivskim festivalima, nude i kao točena. Bjonda je najlakše pivo s 5 posto alkohola, dok Svitla i Škura imaju po 6,2 posto. Od onih ekskluziviteta koje smo spomenuli, jedan je vezan za Škuru: Kampanjola se naime pridružila eksperimentu istarskih vinara, koji svoja vina potapaju na određeno vrijeme u more, u ispodpovršinsku vrulju nedaleko Ike. Škura napunjena u butelje od 7,5 decilitara, onakve kao za pjenušac, provela je osam mjeseci u podmorju, i zato joj na etiketi piše „Škura z mora” ali to je, naravno, ograničena serija i nije u redovnoj prodaji.

Dino Gregorović s jednim od Kampanjolinih ekskluziviteta

Drugi Kampanjolin ekskluzivitet je crveno pivo, nazvano Ceranski ale (po selu Cere, odakle je glavni Kampanjolin brewer odnosno majstor pivar Dino Grgorović). To se pivo proizvodi samo u zimskim mjesecima i svake je godine drugačije, alkohol mu varira od 5,5 do 6,5 posto, radi se od četiri vrste slada i dvije vrste hmelja, a karakteriziraju ga crvena boja slatke prženo-karamelaste i kremaste arome, note višnje i maline, puno tijelo i lagana gorčina. Od jela bi se Ceranski ale najbolje slagao s paštom, i to paštom s bilo čime.

To je za sada asortiman birane Kampanjola u Savičenti, a u budućnosti, najavljuje Dino Gregorović, možemo očekivati još i neku od podvrsta IPA piva (Indian pale ale), a sljedeće zime će se pokušati raditi i na destilatima, i to na whiskeyu, kojemu je sirovina također fermentirani ječmeni slad, i rakija prepečenica od piva, koja već dozrijeva u bačvi.

Dio Kampanjoline ekipe

S Kampanjolinim brewerom Dinom Gregorovićem prošli smo i kroz cijeli tehnološki postupak proizvodnje piva u ovoj birani, a nama laicima to na trenutke izgleda genijalno jednostavno, da bi već u sljedećom trenutku zazvučalo nevjerojatno komplicirano. No, evo kako to ide u Kampanjoli. Prva potrebna sirovina je ječmeni slad, a to je zapravo proklijali i zatim više ili manje preprženi ječam. Prva faza proizvodnje naziva se „ukomljavanje”, a u toj fazi se ječmeni slad namače u toploj vodi temperature 64-68 stupnjeva, kroz jedan i pol do dva sata (temperatura i vrijeme namakanja ovise o vrsti odnosno stilu piva kakav se namjerava raditi). Namočeni slad se zatim ispire vodom zagrijanom na 75-80 stupnjeva, i ta voda odnosno sladovina onda ide u dalji postupak odnosno na kuhanje. Sladovina se doslovce kuha odnosno sterilizira, u velikom kotlu, na temperaturi od 100 stupnjeva, jedan do dva sata (opet ovisno o stilu), uz dodavanje hmelja. Nakon kuhanja tekućina prolazi kroz uređaj za brzo hlađenje odnosno protočni hladnjak, i pretače se u drugi veliki kotao, fermentor, gdje dolazi ohlađena na 20 stupnjeva, a u fermentoru se sladovini dodaje kvasac. U tom fermentoru pivo zatim fermentira uz održavanje temperature na 18 stupnjeva najmanje tri tjedna: za blond ale vrijeme fermentacije je 21 dan, za pale ale 25 dana, a za porter 30-40 dana. Kod Kampanjoline eko-bire nema filtriranja, već se nakon završene fermentacije pusti da talog sam padne na dno, pivo se otače i puni u boce, u kojima zatim refermentira još 15-20 dana. Nakon toga slijedi još samo lijepljenje etiketa i puštanje u prodaju. Zato što je nefiltrirano, Kampanjolino pivo na dnu boce ima stanovitu količinu taloga, no to se smatra normalnim i očekivanim.

Svitla Kampanjola (pale ale)
Škura Kampanjola (porter)

Treba reći još koju riječ o osmišljavanju imidža ove, kako ju njezini tvorci zovu, „sakramenske eko-bire”. Logo Kampanjole odnosno lik mlade stasite seljanke koja je u jednoj inačici praznih ruku a u drugoj u rukama drži srp i čekić, na nogama ima škornje a u kosi žitno klasje, kreirao je umjetnik Nadan Rojnić, dok je cijelu etiketu dizajnirala Korina Siljan.

Davor ŠIŠOVIĆ