KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Kako se priprema i što se blaguje za žminjsko vazmeno ručienje

Žminjski je Uskrs osebujan, obiluje sačuvanim drevnim tradicijama, običajima i okusima koji se u ovom kraju, srcu središnje Istre, posljednjih godina čuvaju, reinterpretiraju i njeguju kroz iznimnu manifestaciju „Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće” obično smještenu na Uličnicu odnosno nedjelju prije Uskrsa, s agroturizmom obitelji Miličić u Paladnjakima kao domaćinom. Epidemiološke okolnosti opet su spriječile da se ova fešta posvećena pincama i drugim uskrsnim običajima i delicijama održi pred publikom, pa su u žminjskoj Turističkoj zajednici smislili njezino COVID izdanje, samo za novinare koji će svijetu prenijeti i pokazati kako Žminjci svoje tradicije čuvaju usprkos i ovakvim nesvakidašnjim okolnostima. U prostorima društvenog doma u selu Mužini je tako do najsitnijih detalja rekonstruiran žminjski uskrsni stol, njegova priprema i finalizacija, uz prateće običaje, a novinarske su se ekipe smjenjivale jedna po jedna, u skladu s epidemiološkim mjerama: tek kad bi jedna završila snimanje, mogla je nastupiti sljedeća. Za sadržaj i izvedbu ovog komornog izdanja manifesatcije Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće pobrinuli su se Sandro Peteh, Mirando Mužina, Kristina Radetić Bertetić, Zdenka Jakus, Sara Mužina i Denis Modrušan, sve je koordinirala Lenka Šajina iz žminjske Turističke zajednice, a u znak podrške tu se našao i žminjski načelnik Željko Plavčić. Što su oni sve pripremili i pokazali?

Vrijedne Žminjke i Žminjci rekonstruirali su uskrsne prehrambene običaje svoga kraja

Kako je pinca, kao tradicijska istarska uskrsna slastica, ovdje istaknuta u prvi plan, prikazan je cijeli proces njezinoga nastanka. Vrijedne su Žminjke pokazale od čega se i kako mijesi tijesto za pincu, naglašavajući kako se ono mora dvaput premijesiti i sveukupno tri puta dizati; pokazano je i kako se pinca peče ispod čerepnje (tako na Žminjštini kažu za čripnju) dobrih sat vremena, a osim uobičajene pince od finoga bijelog brašna pokazane su i na kušanje ponuđene nimalo manje fine pince od drugih sastojaka, primjerice pirovog ili maslinovog brašna. Od istog tijesta kao za pincu pripremaju se i slastice namijenjene darivanju djeci: jajarice odnosno pletenice s umetnutim jajem, i mali tičići od slatkog tijesta s očima od zrna papra.

Tijesto za pincu se mora više puta premijesiti i dizati
Dobro dignuto tijesto za pincu
Oinca se stavlja peći pod čerepnju na ognjišće
Vađenje pečene pince

Pinca je najmarkantnija namirnica koja se na Žminjštini nosi na tradicionalni uskrsni blagoslov hrane i blaguje za uskrsni doručak (ujutro prije odlaska na svečanu uskrsnu misu), ali nju prati i čitav niz drugih autohtonih delicija. Košarica koju Žminjci (ili da ne idemo preširoko: mještani sela Mužini, jer drugdje su običaji možda u nijansama različiti) nose na uskrsni blagoslov osim pince sadrži još i kuhana jaja koja su kokoši snijele na blagdan sv. Josipa i koja su obilježena imenom ovog sveca da se ne bi pomiješala s drugima, zatim mladi luk posebne sorte koji se kao višegodišnja biljka sadi između redova u vinogradu, domaće kobasice i žlomprt koji su se do uskrsnih blagdana čuvali u masti, kuhana špaleta odnosno svinjska plećka, kuhana svinjska poglavuljina (tanka panceta s donje strane svinjskog vrata i glave), pečena janjetina, i naposljetku – sol. Sve se ove namirnice u tradicionalnoj pletenoj košarici nose na blagoslov na polnoćku večer uoči Uskrsa, a kad se na uskrsno jutro ukućani probude i okupe za obiteljskim stolom, svaki od njih po običaju mora pojesti barem po zalogaj od svake blagoslovljene namirnice. K tome se starijim ukućanima za uskrsni doručak poslužuje još i crno vino. Sve mrvice i ostaci od uskrsnog doručka – kojega u Mužinima i drugdje na Žminjštini zovu vazmeno ručienje – moraju se pažljivo pokupiti, jer, kako kažu domaćini, „sve je to blagoslovno i niš se ne hita ća”, i ti se ostaci onda prosipaju na prisad, poseban dio vrta koji služi kao rasadnik, uglavnom za zeleno povrće, kao zaziv dobrog uroda i plodne upravo nastupajuće vegetacijske godine.

Dio namirnica za žminjsko vazmeno ručienje
Narezana kuhana poglavuljina

Zavirimo malo podrobnije u neke detalje tipičnog žminjskog vazmenog ručienja. Upada u oči pečena janjetina: to je uskrsna gastronomska specifičnost baš Žminjštine i uže okolice, drugdje u Istri najčešće nije običaj za Uskrs peći janjca. Ovdje ga peku pod čerepnjom, rasječenoga na komade, i začinjenoga solju, paprom, na krupno narezanim lukom, ružmarinom i lovorom (kojeg na Žminjštini zovu javor), te svinjskom masti. No, prije pečenja rasječeni janjac se marinira cijelu jednu noć u mješavini bijelog vina, rakije, orahovca, luka, ružmarina i lovora. Na blagoslov se ne nosi sva ispečena količina nego tek nekoliko komada.

Žminjski tičići, pečeni i sirovi
Uz pince, jajarice i tičiće na žminjskom uskrsnom stolu nađe se i povetica

Većina žminjskih uskrsnih delicija priprema se u subotu uoči uskrsa: taj dan se kuha svinjska plećka (u komadu, i to puna tri sata), a zajedno s njom kuha se i poglavuljina; u subotu se peku i pince, a taj dan se farbaju i jaja, i to kuhanjem zajedno s ljuskama luka odnosno žbule. No važno je znati: obojana jaja se ne nose na blagoslov, ona služe za darivanje djeci, i za popularnu igru pičenja jaja odnosno gađanja jaja najvećom kovanicom u opticaju. Blagoslivlju se ona jaja s oznakom sv. Josipa, i ona se blaguju za vazmeno ručienje, dok se obojana jaja mogu jesti kroz čitav uskrsni dan, pa i kasnije.

Blagdanski ugođaj Uskrsa upotpunjuje istarska supa

Zanimljivo je da je vazmeno ručienje odnosno uskrsni doručak na Žminjštini obilježeno precizno sačuvanim običajnim pravilima, no svečani uskrsni ručak u ovom je kraju slobodnijeg jelovnika i nije precizno propisan starim običajima. Za Uskrs, kao i za druge veće blagdane i godišnja obiteljska okupljanja, za svečani ručak kojeg obitelj blaguje nakon povratka sa svečane uskrsne mise, na Žminjštini se priprema juhu, fuže ili makarune sa šugom uz kiseli kapuz, i pečenu janjetinu s krumpirom, no nije neobično ako se na stolu nađe i štošta drugo. Nakon ručka odrasli ukućani počastili bi se domaćom istarskom supom, odnosno prepečenim kruhom umočenim u zagrijano crno vino uz dodatak šećera, papra i maslinovog ulja, i blagdanski ugođaj bio bi time upotpunjen.

Davor ŠIŠOVIĆ