KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Novost iz Kaštelira: osvježavajući Ginger Ale, lagani napitak od đumbira

Iz craft-radionice Marka i Urše Bratović odnosno njihove tvrtke Count’s Drinks u Kašteliru stiže zanimljiva novost, lagani bezalkoholni napitak na bazi đumbira zvan ginger ale. Bit će to već četvrta etiketa u paleti ove za Istru, ali i za šire razmjere, jedinstvene manufakture craft napitaka, koja se dosad već potvrdila svojim prirodnim i od ekoloških sirovina proizvedenim napitcima kao što su tonik, ginger beer i Gineta.

Etiketa i deklaracija novog Ginger alea

Naravno da nam se odmah nameće pitanje kakva je razlika između napitaka ginger beer i ginger ale, a odgovor je prilično jednostavan: dok je ginger beer prilično intenzivnog i pikantnog okusa, namijenjen ljubiteljima poznate đumbirove peckavosti i iskričavosti, ginger ale je mnogo blaži napitak, laganiji je i pitkiji, đumbir se u njemu osjeća u mnogo nježnijem intenzitetu. No napomenimo: oba đumbirova napitka u inačici kako ih zasad rade u Count’s Drinksu su bezalkoholna, a u svijetu se oba rade i u varijanti s alkoholom. „Zamislili smo naš ginger ale kao lagano osvježavajuće ljetno piće, koje se pije bez dodataka, samo s par kocki leda”, naznačuje Marko Bratović, podsjećajući da su prva tri napitka Count’s Drinksa već uspješno položila ispit kao sastojci raznolikih koktela. Ginger ale će biti drukčiji, njega ćemo, primjerice, iskapiti na eks i zatim se bućnuti u more ili vratiti nekoj rekreativnoj aktivnosti od koje smo uzeli predah okrijepivši se ovim napitkom.

Peruanski ekološki đumbir, glavni sastojak za Ginger ale

Kao i za druge napitke Count’s Drinksa, i za ginger ale su sastojci pomno probrani, nabavljeni iz provjerenog ekološkog uzgoja, i testirani u različitim omjerima odnosno receptima prije nego se došlo do onog idealnog. Đumbir iz ekološkog uzgoja nabavlja se iz Perua, limun dolazi iz eko-uzgoja iz Dalmacije, šećer je također iz ekološke proizvodnje i to od trske, a preostala dva sastojka su limunska i askorbinska kiselina. I naravno voda, pri čemu se 95 posto potrebne vode iz vodovoda prethodno filtrira i sterilizira, a pet posto vode dolazi iz Grofovog izvora pokraj Tolmina u Sloveniji, zavičaja Markove supruge Urše. Za vodu iz tog izvora vezana je legenda o njegovoj ljekovitosti i čudotvornosti, a upravo je ona kumovala i nazivu tvrtke Count’s Drinks.

Postupak pripreme ginger alea traje dvadesetak dana, a počinje zagrijavanjem 600 litara vode u posebnom kotlu na 100 stupnjeva. Kad se dosegne ta temperatura, grijanje se gasi, i u toplu se vodu dodaje svježe naribani đumbir (100 grama po litri vode), te se ostavlja na maceraciji 48 sati. Usporedbe radi, za ginger beer maceracija traje 72 sata. Tekućina se zatim otače s taloga, bez prešanja, dodaju joj ručno cijeđeni limunov sok (pola decilitra soka na litru tekućine) i šećer, a zatim slijedi pasterizacija odnosno dogrijavanje do 80 stupnjeva. Tekućina se zatim sprema u bačvu za hlađenje, i kad se temperatura spusti na 1-2 celzijeva stupnja, dodaju se limunska i askorbinska kiselina. Slijedi karbonizacija: u tlačnoj bačvi, još uvijek na temperaturi od 1-2 celzijeva stupnja, upumpavanjem odozdo dodaje se ugljični dioksid čiji mjehurići prolaze kroz tekućinu i u vrhu bačve formiraju plinski džep visine tridesetak centimetara. Karbonizacija traje 4-5 dana, a kada napitak ima dovoljno mjehurića – procjenjuje se kušanjem. Ginger ale se nakon karbonizacije izobaričnom punilicom puni u bočice od dva decilitra koje se odmah začepe, i zatim trebaju odstajati desetak dana. Eto, tada je ginger ale spreman za kušanje.

Iz radionice Marka i Urše Bratović izlazit će po 3.000 bočica svakog napitka mjesečno

Budući da se u ovakvom načinu proizvodnje tekućina ne filtrira, gotovi ginger ale je žućkaste, lagano zamućene boje, a u svakoj se bočici na dnu nakuplja lagani talog. Zato prije otvaranja bočicu treba lagano promućkati, pričekati tridesetak sekundi da se smiri, i zatim ju odčepiti i napitak natočiti u čašu. Kad pomirišemo svježe natočeni ginger ale, dočekat će nas sačuvani miris po svježe naribanom đumbiru, ali u okusu ta aroma đumbira neće biti jaka, već ćemo napitak doživjeti kao lagan i osvježavajuć, a karakteristično đumbirasto peckanje u grlu bit će sasvim lagano. „Ginger ale iz probne proizvodnje dali smo na kušanje i onima kojima inače smeta tipična pikantnost đumbira, i takvi su kušači ovim napitkom bili vrlo zadovoljni”, ističe Marko Bratović.

Čim prođe korona, i Ginger ale kreće u barove i specijalizirane dućane

U kušanju se najbolje osjećaju razlike između ginger beera i ginger alea: ginger beer je tamniji, mutniji, ima više taloga, u njegovu je sastavu i više limunovog soka pa se kod njega i limun više osjeti, a okus mu je više rezak i pikantan, dok je ginger ale u svim tim osobinama mnogo blaži i nježniji. Dok se njegov ginger beer dosad odlično ponio u koktelima kao što su Moscow Mule (s votkom i limetom), London Mule (s ginom) ili Dublin Mule (s whiskeyem), ginger ale je, preporučuje njegov tvorac, najbolje piti samog, dobro rashlađenog i s pokojom kockom leda, eventualno s kriškom limete ili limuna. „U svakom slučaju ovaj ginger ale je mnogo zdravija alternativa onoj silnoj kemiji u komercijalnim gaziranim pićima”, podvlači Marko Bratović.

Ginger ale Count’s Drinksa zamišljen je kao osvježavajući ljetni napitak

E sad: ni Ginger Ale ni drugi napitci Count’s Drinksa nikad neće potisnuti svjetski poznata gazirana pića iz supermarketa i barova. Count’s Drinks je mala i ekskluzivna craft proizvodnja, a Marko i Urša Bratović žele da tako i ostane. Svakoga od četiri dosad razvijena napitka mjesečno će se proizvoditi najviše do 3.000 bočica (zbog korone proizvodnja trenutačno miruje, no čim popuste mjere, eto i ovih napitaka u javnosti), a kušati se oni mogu u probranim barovima u više istarskih gradova te u Zagrebu, bar zasad. Kupiti se pak mogu u specijaliziranim dućanima, ili preko vlastitog web-shopa Count’s Drinksa.

Davor ŠIŠOVIĆ