KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Ognjišće (2): koltrinica i napa

Najgornji dio tradicijskog istarskog ognjišća, koji prvi upada u oko kad se ulazi u kuhinju, je napa, zidana konstrukcija koja se lijevkasto uzdiže nad ognjišćem prema otvoru dimnjaka, a obrubljena je drvenom policom, često dvokatnom, koja služi za odlaganje raznih potrepština, poput bukaleta, šalica, mlinaca za kavu, posuda sa šivaćim priborom, a u današnje vrijeme često se na tu policu slažu ukrasi i suveniri. Ta se zidano-drvena nadstrešnica nad ognjišćem svugdje u Istri naziva NAPA, jedino iz Sv. Ivana kod Buzeta imamo podatak da se tamo to zove NOPA.

Vanjski drveni obod nape često je obrubljen nabranom ukrasnom zavjesicom, koja se za drvenu podlogu pričvršćivala puntinama odnosno malim čavlićima s velikom glavom. Jednostavnija zavjesica od kariranog platna bila je na napi u obične dane, a malo ljepša i svečanija, ponekad čak i čipkasta, vrlo često bijela, na napu se stavljala u svečanim prilikama.

Evo kako slikovito tu zavjesicu opisuje Mirna Rojnić iz Puntere: „Zvalo se platno za napu. Obavezno se delalo na splite sve okolo. Za pire, fešte i žalosti u fameji se stavilo belo, a sakidanji su bili na kvadre. Šuprešivat hi z mokron krpon je bila pokora!”. Od Nevije Kožljan iz Filipane saznajemo i sljedeće: „Bila su dva platna, na gorinjemu kraju nape kraće a dolinje obavezno duže. Platno je bilo nabereno, stalo je nakanpano, i frmano za napu z malima čavli i s puntini. Osim ča je bilo lipo za vidit, platno je skupljalo dim i ugnjište je manje dimilo kada se je ložija voganj”.

Za tu ukrasnu zavjesicu za napu sakupili smo dosad 14 različitih naziva:

FERNIK (Podgrad), KOLTRINA (Pazinski Novaki, Semić, Merleti, Krpani, Sutivanac, Skitača, Trget, Selina, Žbandaj, Karojba, Orič, Kršan, Valtura), KOLTRINAĐI (Škopljak), KOLTRINICA (Karojba, Račiški Brih, Labin), KULTRIN (Podgrad), KULTRINA (Sv. Martin kod Buzeta, Pilati kod Pazina, Vrsar), KULTRINE (Sv. Ivan kod Buzeta, Nugla, Ćićarija), PLATNO (Draguzeti, Rovinjsko Selo, Kaštelir, Orbanići, Filipana, Barban, Puntera, Prhati kod Barbana, Zrenj, Škropeti, Selina, Vižinada, Muntrilj), TELO i TENDA (Livade), TORNAKAMIN (Labin, Ripenda, Cres), TORNANAP (Čambarelići kod Kršana, Rudani, Kujići, Proština, Rakalj), TORNANAPA (Rakotule, Cres, Vidovići na Cresu, Marčana, Jadreški, Medulin, Pomer, Kalavojna), TORNOKAMIN (Bazgonija).

Te zavjesice često možemo vidjeti i na ognjišćima u današnjim konobama i agroturizmima, a njihova se boja odnosno uzorak često usklađuje sa stoljnjacima i zavjesama na prozorima, ako ih ima.

Davor ŠIŠOVIĆ