KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Tvrdi kravlji sir Rici sirane Vesna iz Loborike po treći put šampion Festivala sira u Savičenti!

Veliki je podvig ostvarila sirana Vesna iz Loborike osvojivši po treći put za redom naslov šampiona u kategoriji sireva za svoj tvrdi kravlji sir Rici, na ovogodišnjem 11. Festivalu sira u Savičenti.

Čestitke idu i sirani Stancija Šantamarina iz Medulina, koja je po drugi put za redom osvojila šampionski naslov u kategoriji ostalih mliječnih proizvoda, ali ne za isti proizvod: lani su imali šampionsku skutu, a ove je godine šampion njihov jogurt s karamelom.

Svečanom dodjelom odličja otvoren je dvodnevni 11. Festival sira u Savičenti, a tom je prilikom Samir Kalit sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta, dugogodišnji voditelj ocjenjivanja sireva i mliječnih proizvoda, rekao da Istra ima vrhunske sireve i mliječne proizvode i da s njima prednjači u hrvatskim razmjerima.

Na ocjenjivanju se našlo ukupno 18 uzoraka sireva i drugih mliječnih proizvoda, a 15 ih je nagrađeno: deset zlatnim plaketama, četiri srebrnim i jedan brončanom plaketom.

Pored šampionskog naslova za tvrdi kravlji sir Rici, sirana Vesna iz Loborike osvojila je i zlatne medalje za još tri svoja sira: za miješani ovčje-kravlji sir, za miješani kravlje-ovčje-kozji sir Pegula i za tvrdi kozji sir Kozlić

Zlatne medalje za sireve osvojili su još tvrdi ovčji sir sa chilli paprikom i tvrdi ovčji sir s tartufima, oba iz sirane Istarski cvijet obitelji Macan iz Savičente, te domaći istarski kravlji sir sirane Zlata iz Čepića.

OPG Sia iz Gurana osvojioo je srebrnu medalju za svoj tvrdi ovčji sir, a sirana Zlata je osvojila srebro za svoj miješani kravlje-ovčji sir te brončanu medalju za svoj ovčji sir.

U kategoriji ostalih mliječnih proizvoda Stancija Šantamairna obitelji Peršić iz Medulina je osim šampionskog naslova za jogurt s karamelom osvojila još i zlatne medalje za voćni jogurt s borovnicom te za kravlju skutu; srebrne medalje dobili su Vesna Loborika za maslac i sirana Zlata za skutu.

Priču o triput šampionskom Riciju ispričao nam je Tone Grubešić iz sirane Vesna. Rici je bio nadimak Antona Grubešića, koji je bio Tonetov prapradide, i koji je 1892. godine došao u Loboriku i bavio se stočarstvom.

Njemu u čast nazvan je taj ekstra tvrdi kravlji sir Rici, čija proizvodnja teče otprilike ovako: nakon sirenja i oblikovanja u kalupima, svježi kolutovi budućeg Ricija, teški desetak kilograma, potapaju se u salamuru na 72 sata, a zatim se smještaju u komoru za zrenje.

Rici na zrenju provede ukupno 12 mjeseci, a u prvih šest mjeseci kolutovi se ručno okreću svaki dan, i kasnije svaki drugi dan. Zreli i osušeni kolutovi Ricija teški su od 6,5 do 7,5 kilograma.

Od Alena Peršića saznali smo i kako se priprema šampionski jogurt s karamelom Stancije Šantamarina. Osnovna sirovina je svježe pomuzeno, neobrano kravlje mlijeko s oko 4 posto mliječne masti. Mlijeko se pasterizira, zatim ohladi, doda mu se jogurtna kultura i zatim se fermentacija odvija u toploj komori na 44 stupnja tijekom osam sati. U ohlađeni jogurt umiješa se tekući karamel, i to je to.

Osim ocjenjivanih sireva, na sajmu u sklopu Festivala sira u Savičenti moglo se vidjeti i kušati i sireve iz sirana koje nosu dale svoje proizvode na ocjenjivanje, primjerice kozje sireve sirane Kumparička, kozje sireve OPG-a Ferro iz Vodnjana, OPG Maliki iz Male Učke sa svojim Učkarskim sirom, a kao gosti na sajmu je nastupili su još sirana Letec iz Čazme također s kozjim sirevima i tvrtka Sapori Istra s talijanskih sirevima.

Prilično bogatu ponudu sireva pratili su i štandovi pršutana Buršić iz Vodnjana te Franjul iz Svetog Petra u Šumi, te ponuda istarskih vina s oznakom IQ, a po trgu oko šterne protegnuo se i sajam raznolikih domaćih proizvoda, od svježeg voća preko domaćih rakija do rukotvorina, a bilježimo i malo bogatiju gastro ponudu nego prijašnjih godina.

Kuharska ekipa sirane Kumparička je tako na svom gastro-štandu predstavila svoj hot dog (odnosno ”tepli brek”) s ekološkom hrenovkom od 80 posto govedine iz eko-uzgoja te 20 posto kozjeg i kravljeg sira, svježim kupusom i labnehom odnosno sirom od jogurta, te svoju varijantu „cheese & maca” s preljevima od raznih sireva, slanine, tartufate, pesta ili frigane kapule.

Izletište Pekici is istoimenog sela južno od Savičente je gladnim posjetiteljima ponudilo raviole s četiri vrste sira i umakom od skute, pljukance s pršutom, pancetom i skutom, kapuz i kobasice, te zapečenu palentu sa sirom. Poseban sirom obogaćeni meni ponudila je u svom objektu samo za taj dan i pivnica Kampanjola.

Jako bogat i jako lijep bio je u svom 11, izdanju Festival sira u Savičenti (od programa spomenimo još vođenu degustaciju nagrađenih sireva i vina, ali o tome izvještavamo u zasebnoj reportaži), a primijetiti treba samo da se na ocjenjivanju našlo nešto manje sireva odnosno proizvoda nego prijašnjih godina (ove godine ocjenjivano ih je 18, lani 25, predlani 29).

Jedanaestom Festivalu sira u Savičenti pridružen je i 23. tradicionalni izbor za naj-kozu, na kome je pobijedila koza Bianka vlasnika Nikole Pavlakovića iz Bičići. Prva pratilja joj je koza Tea vlasnika Borisa Orlića iz Klarići, a druga pratilja je koza Maza, vlasnika Matea Muškovića.

Titulu naj prča osvojio je Janko, vlasnika Ricarda Brčića. Koza Bianka, vlasnika Davida Trenta iz Galižane, izabrana je za najizvorniju kozu Istre, dok je titulu najsimpatičnije koze odnijela koza Nova, vlasnice Jasmine Slivar.

Snimio Andi Bančić

Sutradan je u sklopu Festivala održana i 6. Smotra istarske ovce. Šampionskim grlom ove smotre proglašen je ovan vlasnika Vedrana Macana iz Stancije Čipuli; najboljom kolekcijom ocijenjena je ona Alena Terlevića iz sela Jakići Dolenji. Najbolje ocijenjeni ovan i ovca su od iste vlasnice, Vanese Murtić.

U atraktivnom natjecanju u šišanje ovaca, pobijedili su u kategoriji strojnog šišanja mladi Vito Šetić iz Krmeda koji je ovcu ošišao u vremenu od 6:30 minuta, dok je u ručnom šišanju pobjedu odnio Klaudio Sandalj iz Jadreški s vremenom od 6:48 minuta.

Organizatori 11. Festivala sira su Općina Svetvinčenat i njezina Turistička zajednica, uz pokroviteljstvo Istarske županije.

Davor ŠIŠOVIĆ