KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Istarska supa, hrana za dušu i tilo

Razjasnimo odmah na početku: istarska supa nije juha. Istarska supa je tradicionalni istarski napitak pripremljen od zagrijanog crnog vina, najčešće terana, s dodatkom vrućeg prepečenog kruha, šećera, maslinovog ulja i papra. Istarska supa se najčešće pripremala u bukaleti, ali i u drugačijim posudama. Ključno je za istarsku supu da se ona priprema i konzumira isključivo u društvu, na slavljima i svečanostima, te je stoga ona napitak za druženje, nadahnuće za razgovor i veselo raspoloženje, ili kako u Istri kažu: „hrana za dušu i tilo“. Navođenje, u nekim turističkim i gastro-vodičima, da je istarska supa neka vrsta juhe, je zabluda koja proistječe iz njezinog naziva, ali treba imati na umu da u istarskim dijalektima riječ supa ne znači juha. U Istri je supa naziv za fetu odnosno krišku nečega, u ovom slučaju kruha, a s tim značenjem je povezan i pojam supati, što znači: umakati, u ovom slučaju umakati kruh u vino.

Pripremanje istarske supe

Istarska supa je dio pučke tradicije u Istri za koji ljudi kažu da postoji „od starine“. Posljednjih desetljeća, s intenzivnim razvojem turizma u Istri, istarska supa se opisuje u tiskanim i internetskim kuharicama, gastronomskim i turističkom vodičima, te u promotivnim materijalima istarskih turističkih zajednica i ugostiteljskih objekata. Žitelji Istre istarsku supu i dandanas smatraju „svojom“, i upravo se njome, uz ostale najjače istarske gastro adute poput pršuta, maslinovog ulja, sira, tartufa i vina, predstavljaju ljudima izvan Istre ili gostima odnosno turistima koji dolaze u Istru. Istarska supa je stoga sastavnica svekolikog identiteta Istre i Istrana, jedan od njezinih simbola, poput primjerice boškarina, koze, kažuna ili pjesme na tanko i debelo; a važno je istaknuti da izvan granica istarskog poluotoka ne postoji običaj pripravljanja napitka iole sličnog istarskoj supi.

Recept za istarsku supu često je ispisan na samoj bukaleti

Danas je istarska supa više-manje standardizirani pojam, koji se usprkos istarskom jezično-dijalektalnom mozaiku u cijeloj Istri naziva isto, i više-manje priprema na isti način i istim povodima: na druženjima, okupljanjima, slavljima, te u ugostiteljskim objektima koji izraženije njeguju ponudu tradicijske istarske kuhinje, dakle u konobama i agroturizmima. Radi očuvanja tradicije pripreme i konzumiranja istarske supe posljednjih se godina u Rovinjskom Selu u siječnju, uz mjesni blagdan Antonja, održava Festival istarske supe. Uz prezentaciju istarske supe brojnim posjetiteljima, u sklopu ovog Festivala održava se i natjecanje u pripremi istarske supe i to u dvije kategorije: prva je kategorija „tradicionalna istarska supa” s propisanim isključivo tradicionalnim sastojcima (zagrijano vino, prepečeni kruh, maslinovo ulje, šećer, papar), a druga je kategorija „kreativna supa” i ona dozvoljava da se u supu dodaju razni drugi sastojci, pored ili umjesto uobičajenih. Primjerice, mogu se koristiti razne vrste kruha, ili se umjesto kruha u vinu mogu natapati domaći kolači, keksi ili zapečeno voće, a vinu se mogu dodavati različiti aromatični začini, sirupi, sokovi, ili jaka alkoholna pića.

U Rovinjskom Selu se uz blagdan Antonja održava i Festival istarske supe

U novije doba se kod posluživanja istarske supe u ugostiteljskim objektima pojavio problem: kako je, naime, drevni istarski običaj da svi u društvu supu piju iz iste bukalete i kruh iz supe zahvaćaju istom žlicom, potrošačima je to iz higijenskih razloga postalo odbojno. Ovaj se problem pokušava riješiti posluživanjem istarske supe u malim bukaletama za jednu osobu, zapremine dva do tri decilitra.

Ukorak s vremenom: supa se počinje posluživati i u malim bukaletama

Istarska je supa postala i izazov suvremene gastronomije, pa su se u dva navrata, nagrađenom kreacijom dizajnerskog Studija Sonda iz Vižinade, te inovacijom chefa Damira Modrušana iz restorana Zigante u Livadama, pojavile reinterpretacije istarske supe: umjesto u bukaleti ona se poslužuje u posebno oblikovanom tanjuru, zaslađeno vino je reducirano prokuhavanjem, a i kruh se priprema po posebnom receptu.

Hommage istarskoj supi, kreacija dizajnerskog studija Sonda iz Vižinade

Zbog značaja što ga istarska supa ima za istarsku tradiciju, kulturu i način života, pokrenuta je inicijativa da se umijeće pripreme istarske supe uvrsti u popis zaštićene nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske.

Davor ŠIŠOVIĆ