KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Klobasice iz masti po receptu Botre Marije

Domaće istarske klobasice već su uglavnom pojedene, a one koje nisu, pojest će se uskoro. One koje su već pojedene – prosušene su nekoliko dana, pa zatim pečene na gradelama na ognjišću ili kuhane na vinu. One koje nisu – prosušene su malo više, mjesec-dva, pa se režu sirove i jedu suhe, dobre su i tako, a netko će ih jesti i pod kapuzon ili u maneštri. I tako je uglavnom tempirana tradicionalna tehnologija proizvodnje domaćih istarskih kobasica na ove dvije osnovne varijante. Ne svugdje u Istri, ali ponegdje ipak da, u tradiciju spada i čuvanje domaćih svinjskih kobasica na dulji rok, za kasno proljeće ili ljeto, kada ih se po običaju nudilo težakima koji bi došli obavljati zahtjevnije poljoprivredne poslove, primjerice košnju.

Klobasice su taman toliko prosušene da se mogu spremiti u mast

Upravo u tu svrhu, za kosce, kobasice su u masti generacijama čuvali u obitelji Bratulić u zaselku Gljuščići u Svetom Petru u Šumi. Nisu se samo težaki njima krijepili, voljeli su ih i ukućani, pripovijeda nam šjora Marija Bratulić, pripremajući u obiteljskoj lišijeri demonstraciju pripreme kobasica za dugotrajno čuvanje u masti. Čak su godinu dana tako mogle izdržati!

Kobasice su skinute s kolaca, razdvojene na mureliće i spremne za prženje

Sirovine potrebne za ovakav način pripreme su kobasice vezane “na murelić” i prosušene petnaestak dana, te dovoljna količina svinjske masti. U širokoj padeli mast se zagrije do temperature za prženje, cijele kobasice se u toj masti kratko poprže, jedne za drugima, koliko ih god ima (uobičajeno je pripremati veće količine kobasica, jer je to postupak koji se radi jednom u godini), i odlažu ili privremeno u neku terinu, ili odmah u posudu u kojoj će se čuvati.

Kratko prženje kobasica u dubokoj zagrijanoj masti

Šjora Marija za tu svrhu koristi veliku buricu s poklopcem. Kobasice se slažu u redove odnosno slojeve, i kad se burica napuni skoro do vrha, preko kobasica se nalije rastopljena mast. Ali, pažnja!, ne ona ista mast u kojoj su se pržile kobasice, ona je već previše zagorena, već se u čistoj padeli zagrije čista mast, tek toliko da se rastopi, i njome se onda preliju kobasice. Treba ih potpuno preliti, na vrhu valja imati ravan i gladak sloj masti. Kad se mast ohladi, posudu spremimo na neko tamno i hladno mjesto, ali uvjeti čuvanja uopće ne moraju biti “frižiderski”, i zaboravimo na nju dok nam kobasice ne zatrebaju.

Marija Bratulić očuvala je drevno umijeće spremanja klobasica u masti

Nakon nekog vremena mast počinje poprimati aromu kobasica, a kobasice prolaze kroz proces fermentacije također doživljavajući oplemenjivanje okusa. Za upotrebu se iz masti vadi toliko kobasica koliko nam treba, ostale mogu stajati i dalje, a mast kojom su zalivene izvrsna je, kaže nam šjora Marija, za prženje krumpira ili druge potrebe u svakodnevnom kulinarstvu. Kobasice iz masti mogu se za jelo podgrijati na toj istoj masti, ili se mogu samo obrisati i narezati. Fino je i jedno i drugo, a okusom je dovoljno različito od zimskih načina potrošnje domaćih kobasica da bi se gurmanima isplatilo sačuvati ih malo na ovakav način. Čak i ako im kosci neće doći.

Hladno predjelo u agroturizmu Botra Marija: klobasice iz masti sa salatom od škandela

Treba svemu ovome dodati da su se u zadnjih nekoliko godina kobasice iz masti u cjelokupnom istarskom ugostiteljstvu mogle kušati jedino u agroturizmu Botra Marija obitelji Bratulić u Svetom Petru u Šumi. Naravno, riječ je o kobasicama koje je pripremala upravo Marija Bratulić, a taj je agroturizam po njoj i dobio ime.

Davor ŠIŠOVIĆ