KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Slatki istarski Uskrs: pince, jajarice, tičići

Uskrsni blagdani u Istri su nezamislivi bez osebujnih i originalnih slastica, tradicionalno prisutnih na ovaj blagdan u svakoj obitelji. Uoči Uskrsa ili Vazma svaka je domaćica nekad ili pod čripnjom ili u krušnoj peći (danas za to služe pećnice u štednjacima, a mnogi to više i ne peku nego kupuju gotovo) pekla kolač okruglog oblika, zapravo slatki kruh u koji se pored uobičajenih sastojaka stavljaju još jaja, šećer, eventualno grožđice i još neki začini. Najčešće se ovaj kolač ukrašavao križem urezanim na gornju površinu, ponegdje i s nekoliko zabodenih listova masline, a posebnu je ulogu u uskrsnim običajima ovaj kolač imao zato jer se, zajedno s ostalom hranom, nosio na blagoslov, i jeo prilikom uskrsnog doručka.

Pinca se nosi na uskrsni blagoslov hrane i jede za uskrsni doručak
Različiti nazivi za pincu u Istri

Za ovaj uskrsni kolač postoje nazivi FIN KRUH (Podgrad), MASLANICA (Pilati kod Pazina, Beram), MASLENKA (Gologrčki Dol, Jakačići, Floričići, Orič, Tupljak), MASLENICA (Pazinski Novaki, Cerovlje, Gologorica), MASLINICA (Grubiši), NAPRAVNI KRUH (Letaj, Vranja), PINCA (Rovinj, Rovinjsko Selo, Žminj, Laginji, Poreč, Tar, Perini, Višnjan, Kaštelir, Crklada, Vižinada, Pazin, Bazgalji, Gračišće, Škopljak, Pazinski Novaki, Pagubice, Draguć, Podmerišće, Paz, Kašćerga, Tinjan, Muntrilj, Škropeti, Motovunski Novaki, Karojba, Rakotule, Pula, Jadreški, Valtura, Muntić, Ližnjan, Kujići, Hreljići, Hrboki, Šegotići, Kavran, Filipana, Marčana, Barban, Savičenta, Smoljanci, Sveti Martin kod Buzeta, Sveti Ivan kod Buzeta, Šterna, Oprtalj, Livade, Sovinjak, Marčenegla, Račice, Čiritež, Roč, Vodice, Prapoće, Labin, Plomin, Čepić, Kršan, Pićan, Lovran, Dolina kod Trsta), POGACA (Nedešćina, Ripenda, Plomin), POGAČA (Sutivanac, Grandići, Puntera, Semić, Brdo kod Šušnjevice, Liganj kod Lovrana, Mošćenice), SLATKI KRUH (Krunčići, Mandelići na Roveriji, Sveti Petar u Šumi, Cere, Rakalj, Brgod kod Raše), TURTA (Kujići, Peruški, Medulin), VAZMENI KRUH (Brinjani kod Kringe, Kršan). U starija vremena ljudi su pogačom nazivali uskrsni blagoslovljeni kruh od bijelog brašna, dok je pinca bila žuta, zbog jaja umiješanih u tijesto.

Različiti oblici pince u Istri

Uz pince, za Uskrs su se širom Istre od istovrsnog tijesta spremale i posebno oblikovane slastice koje nisu bile namijenjene blagoslivljanju već darivanju, najčešće djece. Ovi su kolači bili oblikovani upletanjem vrpci tijesta, a na zadebljanom kraju umetalo se jaje preko kojeg bi se od tijesta oblikovao križ.

Jajarica se za Uskrs daruje djeci

Takav kolač, pletenica s jajem, naziva se BAGUNICA (Gologorica, Pazinski Novaki), BOGONAC (Šušnjevica), BOKUNICA (Brdo kod Šušnjevice), JAJARICA (Pazin, Kašćerga, Muntrilj, Tinjan, Sveti Petar u Šumi, Selina, Perini, Krunčići, Rovinj, Rovinjsko Selo, Savičenta, Sutivanac, Kujići, Hreljići, Jurićev Kal, Rakalj, Šegotići, Peruški), JAJERICA (Trviž), JAJNIK (Beram), JOJARICA (Brgod kod Raše, Prapoće), KOLOMBINA (Labin), LUNKICA (Kršan), PINCA (Ripenda), PLETENICA (Kujići), PUPICA (Škopljak), ŠEŠIRAK (Liganj kod Lovrana), ŠIŠARKA (Valtura), ŠIŠARICA (Jadreški, Vranja, Paz), ŠIŠERICA (Medulin), ŠIŠERIĆ (Semić), ŠIŠIRAK (Lovran), ŠIŠKA (Podgrad), ŠIŠOR (Matulji), ŠIŠULA (Draguć), ŠOŠURICA (Gologorički Dol), ŠOTORIĆ (Gračišće), ŠUŠARICA (Floričići, Gologrčki Dol), TITOLA (Šišan, Poreč), TITULA (Škropeti, Rakotule, Motovunski Novaki, Karojba, Motovun, Višnjan, Tar, Draguć, Pagubice, Podmerišće, Račice, Sovinjak, Čiritež, Šterna, Barban), VOJNIK ili VOJNAK (Orič).

Nazivi za uskrsnu pletenicu s jajem u Istri

Uz pletenicu s jajem, u nekim mjestima pekli su se i kolači drukčijeg oblika, koji su najčešće bili oblikovani u obliku ptice, negdje su u sebi imali a negdje nisu imali jaje, a ponekad bi čak, da dočaraju oblik ptice, imali i oči od umetnutih zrna graha ili papra. Takvi su se TIĆI ili TIČIĆI pekli u Tinjanu, Gologorici, Sovinjaku; u Šušnjevici su se zvali GOLUBIĆI, a u Kujićima je TIĆ uskrsna pletenica nakićena bombonima, a isti takav kolač s bombonima se u Plominu zove BOMBONICA. U Šegotićima je TIĆ oblikovan kao ptica, ima i jaje i oči od graha, a daruje se manjoj djeci (dok se većoj djeci daruje JAJARICA), dok se u Peruškima TIĆI daruju dječacima, a JAJARICE djevojčicama.

Uskrsni tičići

Pincama i drugim tradicionalnim istarskim delicijama posvećena je manifestacija Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće koja se u Paladnjakima na Žminjštini održava vikend prije Uskrsa, a pince istarskih domaćica ocjenjuju se i nagrađuju zajedno s drugim tradicijskim slasticama također i na manifestaciji Slatka Istra u Vižinadi sredinom kolovoza.

Davor ŠIŠOVIĆ