KULTURA STOLA U ISTRI: ENOGASTRONOMIJA, TRADICIJA I INOVACIJA

Kaštelirski kokteli Istarske kapljice i Count’s Drinksa

Sjajno je kada se dvije dobre ideje spoje u novu kvalitetu, a kada se tim dobrim idejama povežu susjedi, onda je baš to ono što zovemo dodana vrijednost: dvije kvalitete postoje i dalje svaka za sebe, a njihov spoj je ta treća, nova kvaliteta koja uz ostalo ističe i vrijednost zavičaja, teroirrea. U ovoj temi mjesto radnje je Kaštelir: dvojica susjeda, neovisno jedan od drugoga, razvijali su svaki svoju poduzetničku ideju. Goran Špehar je kroz svoju Istarsku kapljicu s partnerima Michaelom Tasićem i Morenom Reversijem postavio nove standarde ekspresije zavičaja kroz inovativne ali na tradiciji temeljene rakije i likere, dok je Marko Bratović sa suprugom Uršom Prešeren kroz njihovu tvrtku Count’s Drinks na domaću barsku scenu donio ekološki proizvedene bezalkoholne napitke kakvih prije u ovim krajevima nije bilo: blagi ginger ale, nešto oštriji ginger beer, tonik i Ginetu, gazirani napitak od istarske smričke. Bilo je pitanje trenutka kad će se ta dva različita, ali vrlo spojiva proizvodna asortimana susresti i ljubiteljima dobre kapljice ponuditi originalne i osebujne kaštelirske koktele, pogotovo nakon što je Istarska kapljica nedavno lansirala svoj istarski dry gin nazvan Flying Goat. Zapravo, Marko Bratović je tijekom minulog ljeta u svom koktel-baru u kampu Lanterna već eksperimentirao sa sljubljivanjem bezalkoholnih napitaka Count’s Drinksa i rakija odnosno likera Istarske kapljice: s nekoliko iskušanih recepata kušači su bili izuzetno zadovoljni, što je Bratovića i Špehara i njihove timove ohrabrilo da vidljivije iskorače sa svojim kaštelirskim koktelima i ponude ih domaćem tržištu odnosno ugostiteljima.

Združene snage Istarske kapljice i Count’s Drinksa

Evo nekoliko recepata i znanih i manje znanih koktela u kojima su spojeni proizvodi Count’s Drinksa i Istarske kapljice.

Prvi je, naravno, gin tonic, i to izvorni kaštelirski gin tonic kakav ne može ponuditi ni jedno drugo mjesto u Hrvatskoj, a možda i šire. Njegovi su sastojci bićerin (0,03 litre) gina Flying Goat, 1 dl Count’s Drinks tonika, leda po želji, i sezonska aromatična dekoracija: sad na jesen koriste se grejp, ružmarin, nar i menta; na proljeće su to jagoda i menta, a ljeti kad je izbor veći ovaj se gin tonic dekorira breskvom, jabukom, kruškom, šumskim voćem, lubenicom ili dinjom.

London mule odnosno “kaštelirska tovarica”, Gin-Gineta i kaštelirski gin tonic

Tko ne voli gorčinu tonika, možda će mu draži biti sljedeći koktel, zasad radnog naziva Gin-Gineta, koji se sastoji također od bićerina gina Flying Goat, jednog decilitra Ginete, leda, te dekoracije u vidu grančice i bobica borovice odnosno smričke i još limete.

Slijedi kaštelirska inačica koktela u svijetu poznatog pod nazivom London Mule (Bratović ga je nazvao „kaštelirska tovarica”, no nije siguran kako bi takav naziv odjeknuo među kušačima). Za razliku od drugih koktela koji se poslužuju u različitim tipovima prozirnih čaša, kokteli tipa „mule” poslužuju se u bakrenim lončićima. U ovaj dakle kaštelirski London Mule ide bićerin gina Flying Goat i zatim decilitar ginger beera za one koji vole pikantniji okus, ili pak ginger alea za one sklonije blažim aromama, te još sirup ili sok limete, kriška limete za dekoraciju, i led.

Barrique lozovača Nono s ginger beerom i Teranino-Gineta

Dok su prethodno opisani kokteli uglavnom replike svjetski poznatih koktelskih recepata, sljedeći je nedvojbeno originalan i nema pandana nigdje zato jer su mu oba glavna sastojka originalno istarska. Radni naziv ovog koktela je Teranino-Gineta, a kako mu i samo ime kaže, sastoji se od cijele bočice Ginete (2 dl), pola decilitra teranina odnosno likera od terana Mediteran istarske kapljice, leda, te dekoracije od bobica grožđa na štapiću ili pak od kriške limete i par bobica smričke.

Marko Bratović sa svojim koktelskim kreacijama

Peti je koktel zamišljen dosta ambiciozno, nema čak ni radni naziv, a miješa se od premium proizvoda destilerije Istarska kapljica, rakije lozovače Nono Eufemio odležane tri godine u barriqueu od američkog hrasta, ginger beera, soka limete i leda, uz krišku limete kao dekoraciju.

Gosti koji su ljetos u kampu Lanterna kušali ove koktele, priča Marko Bratović, su osim njihovim okusima i osvježavajućim svojstvima posebno oduševljeni činjenicom da se i alkoholni i bezalkoholni sastojci tih koktela proizvode tek desetak kilometara daleko od Lanterne „Najčešće bi gosti rekli da su koktel naručili iz znatiželje, no kad bi kušali prvi gutljaj lice bi im preplavila grimasa ugodnog iznenađenja”, svjedočio je Marko Bratović reakcijama prvih kušača ovih koktela, a kako je Bratović u tom bar-shopu i prodavao proizvode kako Count’s Drinksa tako i Istarske kapljice, mnogi su gosti, kaže, nakon kušanja koktela kupili sastojke da bi ih mogli sami pripremati kod kuće.

Čin-čin!

Koktele s napitcima Count’s Drinksa i žesticama Istarske kapljice su osim Bratovićevog bara u Lanterni nudili i još neki istarski kafići i beach barovi, a u konobi Bokoon u Funtani otišli su i korak dalje, uvrstivši u svoju redovnu ponudu čak i gemišt i radler s Ginetom!

Tijekom studenog Istarska kapljica i Count’s Drinks priređuju niz zajedničkih subotnjih promocija istarskog gina Flying Goat i opisanih kaštelirskih koktela, i to 6. studenog u kafiću Buoni amici u Umagu; 13. studenog u restoranu Bokun u Funtani; 20. studenog u pubu Devetka u Novigradu, te 27. studenog u restoranu Divino u Poreču.

Davor ŠIŠOVIĆ